Wnętrza: nowe oblicze klasyki

Aneta zakochała się w kwiecistych tapetach i dopasowała do nich wystrój swojego mieszkania. Klasyczne wnętrze, które kilka lat wcześniej urządziła w gamie barw ziemi, przebrała w szarość połączoną z żywiołowym kolorem.
1 Salon 
Pod względem kolorystycznym jest mieszanką odcieni szarości oraz 'soczystych barw letniej łąki', jak określa je projektantka. Instalacja z książek wokół drzwi tworzy symboliczną bramę prowadzącą do gabinetu widocznego w głębi. Salon Pod względem kolorystycznym jest mieszanką odcieni szarości oraz 'soczystych barw letniej łąki', jak określa je projektantka. Instalacja z książek wokół drzwi tworzy symboliczną bramę prowadzącą do gabinetu widocznego w głębi. fot. Michał Skorupski

Salon

Gdy po raz pierwszy po rearanżacji mieszkania zaprosiliśmy z wizytą przyjaciół - zaniemówili. Dosłownie nie wiedzieli, co powiedzieć - śmieje się Aneta, właścicielka mieszkania i sprawczyni całego zamieszania. Przyznaję, że ja również jestem zaintrygowana połączeniem awangardowej kolorystyki z tradycyjnym układem i umeblowaniem.

fot. Michał Skorupski

 

 

Kontekst jest klasyczny - kamienica z okresu dwudziestolecia międzywojennego, sztukaterie, meble antyki oraz ich współcześni naśladowcy. W roli dekoracji architektoniczny detal: tu fragment gzymsu, tam kawałek kapitela, gdzie indziej piękny, stary kafel. Przyzwyczajenie każe oczekiwać, że kolorystyka również będzie nawiązywała do tradycyjnych wykończeń. Tutaj jest jednak inaczej. Spojrzenie przykuwają ściany pokryte barwnymi, kwiecistymi tapetami, od szarego tła podłogi efektownie odcinają się tapicerowane meble dopasowane kolorystycznie do tapet. Takie właśnie, umiarkowanie eklektyczne, połączenie klasyki z motywami współczesnymi jest znakiem rozpoznawczym Mocla (od słów modern & classic), firmy projektowej należącej do Anety.

2 Salon
Współcześnie wykonane tapicerowane sofy 
i fotele (Strzelczyk Meble) współgrają 
ze starszymi oryginałami i godnie partnerują antycznemu francuskiemu kryształowemu żyrandolowi (Maison Creative).
Szara podłoga to klasyczny olejowany 
parkiet dębowy. Salon Współcześnie wykonane tapicerowane sofy i fotele (Strzelczyk Meble) współgrają ze starszymi oryginałami i godnie partnerują antycznemu francuskiemu kryształowemu żyrandolowi (Maison Creative). Szara podłoga to klasyczny olejowany parkiet dębowy. fot. Michał Skorupski

Salon

- To, co robię, jest odzwierciedleniem mojej postawy życiowej. Staram się tak wychować swoje dziecko, żeby wartości takie jak świadomość tradycji, kultura, dyplomacja czy szeroko pojęta klasyka nie wykluczały wyobraźni i polotu - tłumaczy projektantka. - W naszym domu symbolizuje je intensywny róż w postaci elementów takich jak lampy, obicia. Podstawą jest jednak klasyczna, ponadczasowa elegancja.

 fot. Michał Skorupski

Jednak nie zawsze tak było. Do niedawna niepodzielnie rządziła tutaj klasyka. Jeszcze kilka lat temu mieszkanie było bowiem wnętrzem pięknym, lecz typowym dla starej kamienicy. W całości urządzonym w gamie barw natury.

3 Gabinet Gabinet fot. Michał Skorupski

Gabinet

- Podstawą tamtej aranżacji też była szarość, lecz w cieplejszym, oliwkowym odcieniu. Reszta tonęła w brązach, przełamanych zieleniach, beżach - mówi Aneta.

Pojawienie się na świecie córeczki Poli zmieniło życie właścicielki. Wtedy zaczęła się też zajmować zawodowo projektowaniem wnętrz. Jednak bezpośrednim impulsem, który doprowadził do kolorystycznej przemiany mieszkania były tapety. - Ujęły mnie tym, że wyglądają jak ręcznie malowane, przypominają freski - wspomina. - Proponowałam je każdemu klientowi, nikt jednak nie był wystarczająco odważny. Pomyślałam wtedy: w takim razie zrobimy rewolucję u nas, urządzimy mieszkanie na nowo.

Teraz lepiej rozumiem, dlaczego Aneta tak starannie przemyślała wystrój gabinetu z dużym, stylowym biurkiem pośrodku, a prowadzące do niego drzwi oprawiła w oryginalną instalację z książek. Telewizor natomiast wkomponowała w bibliotekę, co ma podkreślać jego rolę w tym domu jako źródła wiedzy, a nie bezmyślnej rozrywki. - Żeby coś obejrzeć, trzeba specjalnie przyjść do gabinetu, czyli sobie to zaplanować. Spędzamy przed telewizorem niewiele czasu i wybieramy z oferty tylko to, co naprawdę wartościowe - mówi właścicielka.

4 Sypialnia Sypialnia fot. Michał Skorupski

Sypialnia

- Wszystkie meble, przedtem brązowe, przemalowaliśmy z mężem własnoręcznie na odcienie szarości. Podłoga, poprzednio brązowa, została zaolejowana na szaro. Reszcie mebli zmieniliśmy tapicerkę na harmonizującą z kolorami tapet - opowiada Aneta, która ten sam wzór tapety powtórzyła w większości pomieszczeń, ale w różnych wersjach kolorystycznych. Klasyczne, stonowane tło eleganckiej szarości równoważy barwne szaleństwo, nie odbierając mu energii, o którą chodziło projektantce. - W stylu poprzedniego wystroju mieszkania pozostały tylko kuchnia i łazienka. A jedynym brązowym meblem, jaki się ostał, jest antyczny kredens - dodaje Aneta.

5 Łazienka Łazienka fot. Michał Skorupski

Łazienka

Pokój kąpielowy, wykończony trawertynem, którego ciepły odcień Aneta połączyła z szarością, oglądam jako ostatni. Wanna, toaleta i umywalka są nowe, lecz stylizowane na oryginały z czasów powstania kamienicy. Wątek klasyczny, w całym mieszkaniu przepleciony ze współczesnym, tutaj króluje niepodzielnie. W łazience nie ma ani kwiatów, ani czystych, nasyconych barw. Jest natomiast  zdjęcie wykonane we Lwowie i oprawione w złoconą ramę.

 fot. Michał Skorupski

Spogląda z niego prababka męża właścicielki mieszkania, Zofia. - Dla mnie fotografia ta ma wartość bezcenną - wyjaśnia Aneta - jest dowodem na to, że trzeba robić zdjęcia i je wywoływać, bo te cyfrowe, w telefonach i komputerach, mogą w każdej chwili zniknąć bezpowrotnie. Oboje z mężem wykorzystujemy w pracy zdobycze najnowszej technologii, ale nadal kupujemy i czytamy wyłącznie papierowe książki - zaznacza z uśmiechem.

6 Kuchnia Kuchnia fot. Michał Skorupski

Kuchnia

 

kuchnia
Marmurowy blat Forest Brown, stylowy piekarnik retro firmy Smeg,
mosiężna wisząca lampa wpisują się w stylistykę kamienicy.

Marmurowy blat Forest Brown, stylowy piekarnik retro firmy Smeg, mosiężna wisząca lampa wpisują się w stylistykę kamienicy.

Kuchniafot. Michał Skorupski

Jasne wysokie meble (wykonanie Zakład Stolarski Tadeusz Waszczuk) dzięki przeszklonym frontom wyglądają lekko i nie robią przytłaczającego wrażenia.

Komentarze (4)
Wnętrza: nowe oblicze klasyki
Zaloguj się
 • Gość: Anna

  Oceniono 26 razy 14

  Świetne mieszkanie! Jakże inne od większości pokazywanych- nowoczesnych i zimnych...

 • embeemes

  Oceniono 15 razy 7

  Super. Nareszcie daleko od "Dekoratorni", i temu podobnych aranżancji -stylizacji.

 • Gość: gość

  Oceniono 16 razy 4

  Bardzo fajne ,chcę takie same !!!!!

 • Gość: bauhaus

  Oceniono 9 razy 1

  ale kicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX