Wnętrza: zielony dom na warszawskim Żoliborzu

Intensywny kolor, futurystyczne meble i oświetlenie. W ultranowoczesnych wnętrzach młodego domu, który wyrósł między nobliwymi willami warszawskiego Żoliborza.
1 Zielony dom na warszawskim Żoliborzu Zielony dom na warszawskim Żoliborzu fot. Rafał Lipski

W awangardowym zamyśle architektów Mateusza Baumillera i Przemysława Lisieckiego dom miał stać odwrócony do ulicy "plecami". Jedyną dekoracją białej, pozbawionej okien fasady miały być czarne, stalowe drzwi i brama do garażu z motywem przecinających się linii przypominających rozrzucone bierki, grę popularną w latach 80., kiedy architekci oraz Adam, właściciel domu, byli chłopcami. Wnętrze cechować miała podobna powściągliwość: wszechobecna biel, z płaszczyznami jasnego drewna oraz czerni i dyskretnymi akcentami koloru.

 fot. Rafał Lipski

Nad kuchnią wpuszczoną w blat z corianu futurystyczny okap Elica, który współgra z oświetleniem w formie kulistych "oczek" umieszczonych pod sufitem i formą oryginalnego kominka w salonie.

Ale życie, już na etapie projektu, zmodyfikowało purystyczne założenia. Na życzenie właścicieli w przyziemiu pojawiło się panoramiczne okno z widokiem na uliczkę, a w jasnych wnętrzach zagościły soczyste kolory. Na parterze pierwsze skrzypce gra jasna zieleń - ulubiony kolor Kingi, pani domu. Radosna barwa wzięła w posiadanie zarówno pozbawioną kantów, połyskującą skorupę, jak i przyjazne wnętrze kubika usytuowanego centralnie w otwartej przestrzeni. Funkcjonalna konstrukcja mieści łazienkę, garderobę i kuchenną zabudowę. Piętro wyżej żywa zieleń powraca w organicznych formach regałów w pokoju dziecinnym, by na koniec przypomnieć o sobie szczegółami geometrycznego wzoru na tapecie, którą wykończono wezgłowie łóżka w sypialni rodziców.

2 Różnokolorowe krzesła świetnie kontrastują z zielenią kubika mieszczącego zabudowę kuchenną, łazienkę i garderobę. Wykończono go błyszczącym mdf-em, w którego gładkiej powierzchni odbijają się sprzęty i świat za oknem. Daje to złudzenie większej przestrzeni w obrębie otwartej strefy dziennej. Różnokolorowe krzesła świetnie kontrastują z zielenią kubika mieszczącego zabudowę kuchenną, łazienkę i garderobę. Wykończono go błyszczącym mdf-em, w którego gładkiej powierzchni odbijają się sprzęty i świat za oknem. Daje to złudzenie większej przestrzeni w obrębie otwartej strefy dziennej. fot. Rafał Lipski

Aerodynamiczne formy i nasycone kolory zestawione z bielą, nowoczesne materiały, dynamiczne linie oraz opływowe kształty mogą się kojarzyć z designem "ery kosmicznej" z lat 60. albo ze współczesnym ekwipunkiem narciarskim i snowboardowym. Dlatego to wnętrze dobrze służy mieszkającej tutaj siedmioosobowej rodzinie, której styl życia trafnie oddaje słowo "aktywny". Rodzice wraz z piątką dzieci w okresie od grudnia do kwietnia weekendy spędzają w Zakopanem, gdzie wszyscy, poza dwójką najmłodszych maluchów, oddają się białemu szaleństwu.

3 Dom na Żoliborzu Dom na Żoliborzu Fot. Rafał Lipski

Strefa kinomana (w podziemiu) jest wyposażona w wygodną kanapę i oryginalną bibliotekę (proj. Mateusz Baumiller). Zaokrągleniom siedziska wtórują linie neonu, będącego kopią instalacji z nieistniejącego już warszawskiego kina Skarpa.

W cieplejszych porach roku rodzina zamienia narty na rowery - w garażu stoi ich kilka z należącym do pana domu przedstawicielem sportowego designu na czele. Natomiast z kinem domowym, usytuowanym tak jak garaż w podziemiu, sąsiaduje przestronna narciarnia - sama tylko najstarsza córka trzyma tutaj pięć par desek!

4 Sportowa fototapeta w pokoju najstarszej córki współgra z kolekcją pucharów, które dziewczynka zdobyła w zawodach narciarskich. Sportowa fototapeta w pokoju najstarszej córki współgra z kolekcją pucharów, które dziewczynka zdobyła w zawodach narciarskich. fot. Rafał Lipski

Wszystkie te rodzinne skarby pokazuje mi pani domu, drobna szatynka o sportowej sylwetce ubrana w dżinsy i kolorowy T-shirt. - Właśnie wróciłam z biegania - rzuca wesoło. - Niedawno przebiegłam maraton, może niebawem wezmę się też wyczynowo za pływanie i rower? Sport jest naszą wspólną, rodzinną pasją!

- Od początku chcieliśmy, żeby dom był bardzo nowoczesny - wyjaśnia. - Zabawne, że gdy po raz pierwszy odwiedzili nas znajomi, ich synek zawołał zachwycony: ten dom to taki duży klocek Lego! Coś może jest w tym skojarzeniu. Oboje z mężem lubimy proste formy i przejrzyste konstrukcje. Nie lubimy natomiast zbędnych dekoracji oraz bibelotów. Ze względu na obecność dzieci kwestie praktyczne były istotniejsze niż na przykład wprowadzenie tutaj kolekcji rodzinnych antyków, którymi chcieliby nas obdarować starsi członkowie mojej, stosunkowo tradycyjnej, rodziny - dodaje.

5 Dom na Żoliborzu Dom na Żoliborzu Fot. Rafał Lipski

W pokoju starszych chłopców obowiązuje równouprawnienie, jeśli chodzi o przestrzeń. Bliźniacze konstrukcje złożone są z biurka, łóżka z drabinką i regałów naśladujących plaster miodu (proj. Mateusz Baumiller).

Dom Kingi i Adama miał być wygodnym miejscem do życia, perfekcyjnie skonstruowaną maszyną do mieszkania. Rozmiary działki wymusiły konieczność rozbudowy wzwyż, na kilku poziomach. Przestrzeń została więc zaaranżowana w taki sposób, by dawała mieszkańcom wrażenie przenikania się poszczególnych kondygnacji i otwarcia (stąd przeszklenia w obrębie ciągów komunikacyjnych i ścian działowych).

6 Sypialnia rodziców z łazienką i niewielką garderobą mieści się na najwyższym piętrze, otacza ją taras. Sypialnia rodziców z łazienką i niewielką garderobą mieści się na najwyższym piętrze, otacza ją taras. fot. Rafał Lipski

Priorytetem była swobodna komunikacja między domownikami - oglądając film w otwartym kinie domowym w podziemiu rodzice na pewno usłyszą głos dziecka dobiegający z pokoju znajdującego się na piętrze. Jedynie ich sypialnia wraz z garderobą i łazienką usytuowana na samej górze domu została subtelnie odseparowana. - Każdy potrzebuje czasami prywatności, to zrozumiałe - mówi Kinga. - Staramy się więc ją sobie nawzajem zapewniać. Ale ja wychodzę z założenia, że jeśli jesteśmy rodziną, to powinniśmy naprawdę żyć razem w tym domu. Najstarsza córka pożycza więc czasem swój pokój młodszym braciom, a bracia z kolei wiedzą, że nie należy tam bałaganić. U nas jest inaczej niż w większości domów, gdzie każdy ma wydzieloną własność pokoi, a częścią wspólną pozostaje tylko parter domu - podkreśla gospodyni.

 fot. Rafał Lipski

Sufit z napinanej membrany z systemem LED RGB pozwala na błyskawiczną zmianę koloru białej łazienki, w którym jedynym stałym akcentem barwnym jest obramowanie wokół lustra.

Adam, prawnik obdarzony wyobraźnią przestrzenną, od początku brał udział w procesie projektowania. Dzięki udanej współpracy z architektami (zaprojektowali oni nie tylko bryłę oraz układ funkcjonalny, ale także meble) wnętrze domu jest równie funkcjonalne, co efektowne.

7 Łóżko w sypialni gospodarzy umieszczone jest na podeście. Z pokrytym tapetą wezgłowiem graniczy częściowo przeszklona ściana łazienki. Łóżko w sypialni gospodarzy umieszczone jest na podeście. Z pokrytym tapetą wezgłowiem graniczy częściowo przeszklona ściana łazienki. fot. Rafał Lipski

Twórczy właściciel ekscytował się postępami prac nie mniej niż projektanci. Pokazywał znajomym plany, nanosił na nich korekty. Zdolności artystyczne odziedziczył po rodzicach: matce, reżyserce, i ojcu, operatorze filmowym. Syn wybrał drogę zawodową odmienną od ścieżek rodziców, jednak podczas prac budowlanych i wykończeniowych obudził się w nim "mały artysta", jak mówi żona. Zafascynowany współczesną architekturą i designem podszedł do tematu odważnie, co wprawiło w zachwyt Mateusza i Przemysława.

8 Dom na Żoliborzu Dom na Żoliborzu fot. Rafał Lipski

Schody wykończono lakierowanym drewnem, a na ścianie powtórzono motyw z bramy garażu. Nad schodami, za ścianą ze szkła znajduje się garderoba.

Pomimo kilku ustępstw na rzecz pragmatyzmu (w tym domu mieszka piątka dzieci!) współpraca z Adamem dała architektom szansę rozwinięcia skrzydeł i okazję do niezłej zabawy - gry formą i kolorem. Równocześnie żmudny proces, który inwestorom często spędza sen z powiek, jemu, jako współtwórcy, sprawił ogromną frajdę. Na tyle dużą, że wprowadzając się wraz z rodziną do wykończonego domu, rozważał po raz pierwszy w życiu, czy aby nie minął się z powołaniem...

Komentarze (17)
Wnętrza: zielony dom na warszawskim Żoliborzu
Zaloguj się
 • andrzejkowalewski

  Oceniono 87 razy 55

  Super do oglądania. Koszmar do mieszkania.
  W praktyce - wszystko trzeba co chwilę sprzątać wycierać. Nic się nie ukryje. Mało powierzchni "magazynowej" .Chyba, że mają dużą piwnicę gdzie wszystko trzymają.
  Dobre na "model home" lub zaliczenie pracy magisterskiej z architektury.

 • kesik001

  Oceniono 87 razy 53

  Może i nowoczesny ale nie ma w nim "ciepła".
  Dla mnie to nowocześnie wykonane plastikowe pudełko.
  Nie kupuję tego.

 • ellojzy

  Oceniono 53 razy 35

  Żona czyta w łóżku, mąż robi kupę na prawo od łóżka, a po lewej syn z koleżanką "uczą się do matury" - prawdziwa rodzina nigdy nie traci się z oczu i dzieli wszystkim: pokojem, zapachem i jęczeniem koleżanki.

 • wiecej_glupot_w_sieci

  Oceniono 34 razy 34

  Nie chcę być jednym z tych synów obowiązkowo wsadzonym w jednakowe ramki jak brat, nawet do tego samego pokoju, mimo, że rodzice wybudowali spory dom z kinem :-P Nie mam własnego kąta. Nie mogę się położyć do łóżka i zgasić światła, bo brat się uczy. A żeby było ciekawiej - uczy się głośno powtarzając materiał...
  Zadowoleni jesteście kochani rodzice?
  I nie jest to hejt, tylko smutna rzeczywistość dwojga ludzi w jednym pokoju :-P

 • pawlaka12

  Oceniono 16 razy 10

  Mieszkanie, biuro, czy magazyn? Dom, hala produkcyjna, czy silos na zboże? Wszystko się pokićkało.

 • culebre

  Oceniono 5 razy 5

  Kolorystyka i niektóre drobne meble (zieleń i ohydny fotel) zupełnie nie w moim guście, ale całość bardzo interesująca. Wielki zielony kubik kuchenno-szafowy powinień być matowy, nie błyszczący. 2 następne bardzo poważne błędy: w sypialni dorosłych nie ma łóżka, jest podły siennik na podłodze - na dłuższą metę to będzie nie do zniesienia. Po drugie, traktowanie synów jak bliźniaków (czy nimi są, czy nie, to nieistotne), tworząc lustrzane odbicie pokoju jest bardzo niepokojące. Efekty traktowania braci jako dwa identyczne byty, a więc w sumie jeden, są bardzo szkodliwe dla ich rozwoju psychospołecznego, a w przyszłości mogą być katastrofalne. Obie sypialnie, dla dorosłych i braci są do zaprojektowania od nowa dla kogoś kto ma chociaż elementarne pojęcie o ergonomii i psychologii.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 4 razy 4

  artykuł o domu, ale nie pokazano, jak ten dom wygląda! To tak, jakby zaprezentować samochód tylko zdjęciami wnętrza.Rozumiem, że treścią jest wnętrze i na tym się skupiono, ale aby przekaz miał sens , musi być zdjęcie domy z ulicy, choćby jedno!!!! Nie zawracajcie głowy! DNO!

 • Pisul Maximus

  Oceniono 4 razy 2

  Tyle kasy wypie...ć i spać na ziemi jak emigrant z Syrii. To się trzeba chyba warszawiakiem urodzić albo choć mieć korzenia w Radomiu :) Jak mata dużo kasy i palita nią w kominku wyklepanym z beczki po ropie to swóch ważnych rzeczy brakuje. A pasowałoby do tego misz maszu - upadlej madonny z wielkim cycem Van Klomba i nadajnik radiowy jak w łóżku tesciowej Rene z Allo Allo

 • nuju

  Oceniono 4 razy 2

  " nie lubią dekoracji "
  przecież ten dom to jedna, wielka dekoracja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX