Wnętrza: mieszkanie dla kawalerów

Błyszczący, czarny kubik w samym sercu domu. Wokół niego funkcjonalna przestrzeń ujęta w czyste płaszczyzny ścian. Układ gwarantuje prywatność obu mieszkającym w niej singlom: ojcu i dorastającemu synowi.
1 fot. Rafał Lipski

Domowe ciepło

Kto tu mieszka? Piotr - kosmopolityczny przedsiębiorca od niedawna mieszkający w Warszawie i jego 19-letni syn Julian.

Gdzie? W XIX-wiecznej kamienicy w centrum Warszawy.

Metraż: 120 m2

Domowe ciepło każdemu kojarzy się z czymś innym. Zdaniem Piotra, gospodarza tego apartamentu, przytulny dom wcale nie musi wyglądać "przytulnie". W sypialni wprawdzie zażyczył sobie wezgłowia wykończonego alkantarą. Na podłogę i drzwi wybrał dąb o pięknych słojach przez wzgląd na jego naturalność. Jednak wnętrze pozostało nowoczesne i funkcjonalne - ani śladu sentymentalizmu czy bezużytecznej ornamentyki. Niektórym może nawet wydawać się zimne. Ale dla Piotra istotniejsze od wszechobecności miękkich w dotyku oraz ciepłych w odczuciu materiałów była możliwość przenocowania tutaj trójki dzieci, gdyby wszystkie zechciały jednocześnie go odwiedzić.

 fot. Rafał Lipski

Skórzana matowa kanapa (Living Room), w głębi kuchenna zabudowa wykończona lakierowanym na biało szkłem (Aster Kari Mobili).

- Wnętrze jest surowe, gdyż takie były oczekiwania moje i mojego syna, zawodowego tenisisty, który mieszka ze mną, gdy nie jest w podróży - wyjaśnia. - Wracając do domu, obaj szukamy w nim wytchnienia. Stąd minimalistyczny wystrój. Facetom bardzo się tu podoba, kobietom mniej - dodaje z uśmiechem. W tle rozmowy, na ekranie, przesuwają się portrety dwóch córek i syna. - Pokaz slajdów uruchamia się automatycznie, gdy włączam muzykę - Piotr spostrzega, że śledzę zdjęcia, których jest autorem.

2 Strefę dzienną od prywatnej oddziela wykończona czarnym szkłem bryła (Aster Kari Mobili) mieszcząca garderobę. Kuchenną wyspę oświetlają lampy Sky Garden (proj. Marcel Wanders) firmy Flos. Białe fronty wokół telewizora kryją pojemną zabudowę. Strefę dzienną od prywatnej oddziela wykończona czarnym szkłem bryła (Aster Kari Mobili) mieszcząca garderobę. Kuchenną wyspę oświetlają lampy Sky Garden (proj. Marcel Wanders) firmy Flos. Białe fronty wokół telewizora kryją pojemną zabudowę. fot. Rafał Lipski

Potrzeba ascezy, logiki i porządku

Ten "serial entrepreneur", seryjny przedsiębiorca, jak sam siebie określa, okazuje się stuprocentowym family man'em! Ciepłym, rodzinnym facetem, mimo że po rozstaniu z żoną ponownie wiedzie życie singla. Piotr, rodowity warszawiak, przez trzydzieści ostatnich lat mieszkał poza krajem. Tutaj pozostała jego mama, lekarka-altruistka. W tym samym pięćdziesięciometrowym mieszkaniu, w którym Piotr się wychował. Kiedy podarował jej luksusowy apartament, po namyśle zrezygnowała z przeprowadzki. - Starych drzew się nie przesadza - tłumaczyła synowi.

- Ja natomiast wszędzie się dobrze czuję - kontynuuje gospodarz. - Nie związałem się, tak jak mama, z jednym miejscem. Mogę mieszkać gdziekolwiek, byle nie z dala od dzieci - podkreśla.

 fot. Rafał Lipski

Naturalne deski podłogowe z bielonego dębu przełamują ascetyczny charakter pomieszczenia zdominowanego przez lakierowane szkło. Odbicia w płaszczyznach ścian błyszczącego kubika optycznie powiększają wnętrze.

Dla Piotra warszawskie mieszkanie jest trzecim i jego najmniejszym domem. Na Florydzie ma rezydencję, którą do niedawna zajmował z rodziną, a na południu Francji wieżę z XI wieku zaadaptowaną do celów mieszkalnych. - Jeśli po dwudziestu paru latach małżeństwa zapada decyzja o rozwodzie, w życiu pojawia się chaos, a przynajmniej w moim przypadku tak było. Warszawskie mieszkanie odzwierciedla potrzebę ascezy, logiki oraz porządku. Pozostałe domy wyglądają inaczej - zaznacza. - W Polsce zatrzymują mnie teraz nie tylko interesy - tłumaczy - ale przede wszystkim dzieci: syn i młodsza córka (starsza studiuje w Edynburgu), mieszkająca z matką piętro wyżej w tej samej co ja kamienicy.

3 Wnęka w szklanym kubiku została zaprojektowana z myślą o cennej kolekcji starych aparatów fotograficznych. Oryginalna, stara stolarka drzwiowa została poddana renowacji i pomalowana na czarno. W głębi, za szklanymi ścianami, pokoik gościnny, w którym czasami nocuje córka właściciela. Wnęka w szklanym kubiku została zaprojektowana z myślą o cennej kolekcji starych aparatów fotograficznych. Oryginalna, stara stolarka drzwiowa została poddana renowacji i pomalowana na czarno. W głębi, za szklanymi ścianami, pokoik gościnny, w którym czasami nocuje córka właściciela. fot. Rafał Lipski

Miejsce na pasje

Na twarzy pana domu pojawia się uśmiech, bo oto stajemy przed jego unikatową kolekcją. Piotr jest znawcą oraz kolekcjonerem starych i rzadkich aparatów fotograficznych.

- Dzieci mówią, że mam więcej zabawek niż one! - komentuje. Pomiędzy aparatami (jest wśród nich oryginalny dagerotyp) umieścił także niewielki zbiór kunsztownie zdobionych noży, ząb prehistorycznego rekina, kawałek meteorytu oraz zegarek kieszonkowy z dewizką z wygrawerowaną po polsku i angielsku sentencją: "Pamiętajcie, że szczęście jest tam, gdzie nas kochają i wierzą w nas".

 fot. Rafał Lipski
Właściciel mieszkania, w tle zdjęcie Andrzeja Dragana, fotografa, którego technikę darzy podziwem.

Całą kolekcję udało się zmieścić w specjalnie do tego przeznaczonej wnęce w czarnym prostopadłościanie skonstruowanym wokół ściany nośnej kryjącym wewnątrz garderobę. Pomysł na takie rozwiązanie zakiełkował w wyobraźni Małgorzaty Muc i Joanny Scott z Pracowni Muc & Scott już podczas pierwszego spotkania z właścicielem, w chwili, gdy Piotr zademonstrował część swoich zbiorów. Autorki aranżacji, znane z funkcjonalnych rozwiązań i szczodrze stosowanej czerni, oprawiły dominującą we wnętrzu bryłę w biel ścian, zasłon oraz mebli. Większość gładkich pionowych płaszczyzn w tym mieszkaniu kryje szafy i pojemne schowki pod frontami, które wyglądają jak elegancka okładzina ścienna.

4 Oryginalna, stara stolarka drzwiowa została poddana renowacji i pomalowana na czarno. W głębi, za szklanymi ścianami, pokoik gościnny, w którym czasami nocuje?córka?właściciela.
Oryginalna, stara stolarka drzwiowa została poddana renowacji i pomalowana na czarno. W głębi, za szklanymi ścianami, pokoik gościnny, w którym czasami nocuje?córka?właściciela. fot. Rafał Lipski

Biel nie jest nudna

Dziś Piotr nie wyobraża sobie, że mieszkanie mogłoby wyglądać inaczej, niemniej początkowo planował tutaj stworzyć nieskazitelnie białe wnętrze. Swoją decyzję tłumaczył niewystarczającą ilością światła i słońca w porównaniu z Florydą, gdzie spędził większość dorosłego życia. Rekompensatą za brak błękitu na polskim niebie przez długie miesiące naszej jesieni i zimy miała być totalna biel w mieszkaniu, biel, która odbije każdy zabłąkany promień.

Właściciel nie bez wahania zaakceptował odważny pomysł projektantek na "czarne serce domu". Koronnym argumentem okazał się dopiero ten, że błyszcząca czerń będzie najlepszym tłem kolekcji.

 fot. Rafał Lipski

Po męsku surową łazienkę wykończono szarym gresem (Dav Import). Na ścianie plakat szwajcarskiego muzeum aparatów fotograficznych w Vevey.

5 Wielkim atutem pozbawionej zbędnych dekoracji przestrzeni jest efektowne oświetlenie podtynkowe (Modular Spectra). Wielkim atutem pozbawionej zbędnych dekoracji przestrzeni jest efektowne oświetlenie podtynkowe (Modular Spectra). fot. Rafał Lipski

Autorki aranżacji zapewniały także, że ich projekt przewiduje we wnętrzu ogromne ilości sztucznego światła z możliwością regulacji. Nie tyle światła górnego, za którym Piotr nie przepada, lecz bocznego oraz wydobywającego się ze szczelin zabudowy i podkreślającego jej elementy. - Mieszkanie w pełni ożywa dopiero wieczorem - przekonuje gospodarz.

 fot. Rafał Lipski

W sypialni, obok łóżka wykończonego miękkim pikowaniem (Mirage Design), prosty stolik z matowej stali (Porro).

I mimo że jesteśmy w centrum stolicy, w otoczeniu monumentalnej socmodernistycznej architektury, wewnątrz jest cicho, jasno i przytulnie - wyspa harmonii na oceanie zgiełku i urbanistycznego chaosu miasta w przebudowie.

Komentarze (34)
Wnętrza: mieszkanie dla kawalerów
Zaloguj się
 • allerune

  Oceniono 70 razy 38

  jak ktoś ma nieograniczony budżet to zrobienie czegoś takiego to pikuś

  ciekawe czy napisaliby o kimś, kto własnoręcznie wykończył wnętrze, wypełnił je samodzielnie odnowionymi klimatycznymi meblami z odzysku itd.

 • caro3

  Oceniono 114 razy 26

  Dom bez duszy... Może i ładne ale jest jak puste serce swojego właściciela. Ta sterylność wieje zimnem na kilometr

 • zuuuraw

  Oceniono 62 razy 24

  Brrrr, straszne !
  Żyć w takim sterylnym wnętrzu przypominającym raczej showroom na jakichś targach meblarskich niż mieszkanie ?
  Na zdjęciach widać, że nawet jedna żywa osoba burzy porządek i sterylność wnętrz. Projekt dobry do albumu ale raczej nie do życia.

 • warszawa34

  Oceniono 53 razy 19

  Nie wierzę, żeby ktoś chciał wracać do tego domu, szukać wytchnienia.... Najlepszy jest pies (jedyny element wystroju ocieplający to wnętrze) leżący na białej, nieskazitelnej kanapie - no chyba, że to pluszak...

 • kiloamper

  Oceniono 46 razy 18

  Kolejny pretensjonalny, czarno-biały banał.

  A już twierdzenie, że jak czarno-białe to takie "męskie" in "owoczesne" świadczy i takim samym przeroście intelektualnej pretensji jak czytanie Stachury przy świecach przez pensjonarki ze szkoły pielęgniarskiej.

 • lech2011

  Oceniono 32 razy 12

  ale ziąb

 • baba67

  Oceniono 18 razy 10

  Zdjecia opowiadajace historie pt zona uciekla przed zimnym pedantem i chroni dzieci jak moze.

 • blahblah69

  Oceniono 42 razy 6

  19 lat to jest "dorastajacy syn" ??? Gratulacje.

 • heresy

  Oceniono 9 razy 3

  Są książki w salonie w niskiej zabudowie za sofą. Po prostu właściciel zbytnio ich nie eksponuje. Inna sprawa, że jak widać są to głównie albumy, więc możesz mieć rację. Właściciel nie czyta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX