Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Adaptowanie pofabrycznych przestrzeni na cele mieszkalne stało się ostatnio silnym trendem. Lofty, uważane kiedyś za symbol artystycznej swobody, dzisiaj wyznaczają nową jakość i komfort życia. Prezentujemy w skrócie, jak wygląda styl industrialny.
1 Wnętrze w stylu loftowym Wnętrze w stylu loftowym Fot. mat. prasowe

Otwarta strefa

Podstawowa zasada: loft nie może być ciasny, wtedy nie jest loftem. Dlatego najważniejsza jest przestrzeń oraz wysokość, w niektórych miejscach dochodząca nawet do kilku metrów. Ascetyczny charakter prezentowanego wnętrza podkreśla betonowa podłoga i ściany z nierówno kładzioną farbą, która sprawia wrażenie surowego muru. Mebli i sprzętów jest niewiele.

Historia loftu sięga lat 50. XX wieku, kiedy to w dzielnicy Soho na Manhattanie opuszczone stare fabryki i magazyny zaczęli masowo zasiedlać nowojorscy artyści. Dzięki ich wyobraźni i niebanalnym pomysłom aranżacyjnym przestronne, surowe wnętrza zmieniały się kolejno w pracownie, galerie, a wreszcie w wygodne mieszkania. Z biegiem lat ich unikalny charakter zaczął rozpowszechniać się na całym świecie. Pod koniec lat 90. moda na lofty dotarła również do Polski, inspirując architektów i zwolenników awangardowych rozwiązań. W dawnych obiektach pofabrycznych, ale też w otoczeniu nowoczesnej architektury zaczęły powstawać apartamenty stylem nawiązujące do dawnych loftów. Co je wyróżnia? Przede wszystkim otwarta, zintegrowana przestrzeń, bez zbędnych podziałów, oraz wysokie, niczym nieprzesłonięte okna. Jeśli mamy szczęście mieszkać w budynku historycznym, warto pamiętać o wyeksponowaniu oryginalnych elementów architektonicznych. Widoczne instalacje, rury wentylacyjne, stalowe szyny, drewniane belki stropowe i nierówne ceglane ściany to nieodzowne elementy industrialnego wnętrza. Chłodna, nieco przygaszona kolorystyka powinna podkreślać surowość przestrzeni. Żywsze kolory, na przykład mocna czerwień, mogą się pojawić jedynie w postaci akcentów. Materiały? Beton, cegła, metal i stare drewno. W ich towarzystwie powinny zagościć proste, funkcjonalne meble i sprzęty, najlepiej sprawiające wrażenie nadszarpniętych upływem czasu.

2 Wnętrze w stylu loftowym Wnętrze w stylu loftowym Fot. mat. prasowe

W wersji soft

Charakterystyczne, duże okna podzielone na mniejsze kwatery to wielka zaleta industrialnej przestrzeni. Nie tylko doświetlają wnętrze, ale są jej niewątpliwą ozdobą. Lustro, również podzielone stalowymi profilami, multiplikuje loftowe otoczenie. Podłoga z drewnianych desek oraz wygodna modułowa sofa oswajają zimny beton i szkło.

3 Wnętrze w stylu loftowym Wnętrze w stylu loftowym Fot. mat. prasowe

Drewno i stal

Jadalnię połączoną z kuchnią rozjaśnia naturalne światło wpadające przez duże świetliki w dachu. Meble ze stali nierdzewnej, podobnie jak emaliowane na czarno przemysłowe lampy Factory, wydobywają industrialny charakter kuchni. Lekkie, rattanowe krzesła na zasadzie kontrastu ustawiono przy ciężkim, masywnym stole.

4 Wnętrze w stylu loftowym Wnętrze w stylu loftowym Fot. mat. prasowe

Czerwone jak cegła

To wnętrze ma wyjątkowo imponującą wysokość. Dodatkowo podkreślają ją ceglane słupy konstrukcyjne oraz drewniane belki stropowe. Wiszące lampy-reflektory idealnie komponują się z wyeksponowanymi przewodami wentylacyjnymi. Ściany z czerwonej cegły, z gdzieniegdzie pozostawionymi fragmentami starego tynku, oraz podłoga z ręcznie heblowanych i opalanych desek podkreślają loftowy styl. W takim entourage?u  świetnie prezentują się nowoczesne meble.

5 Wnętrze w stylu loftowym Wnętrze w stylu loftowym Fot. mat. prasowe

Na dobry sen

Nawet najbardziej chłodne wnętrze można ocieplić. Również loft. Wystarczy kilka dodatków, na przykład niedbale narzucony na łóżko futrzany pled, a sypialnia od razu zyskuje przytulniejszy charakter. Poduszki w etniczne desenie dodatkowo pełnią rolę kolorystycznych akcentów przełamujących szarość surowych tynków.

Komentarze (3)
Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
Zaloguj się
  • afta76

    Oceniono 11 razy 11

    No dobra! Gdzie te triki ? , bo przecież na tych zdjęciach to poprostu z 200 metrowy loft..

  • Karolina Wójcik

    0

    A czemu mają być triki? Zaprezentowano po prostu styl industrialny, tutaj można też trochę poczytać na ten temat www.whitehousedesign.pl/styl-industrialny :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX