Wyspa Ischia. Jak się żyje w aragońskiej twierdzy obronnej?

Cristina Mattera mieszka w warownej, niedostępnej twierdzy otoczonej morzem. Od księżniczki z bajki różni się tym, że wcale nie chce się stąd wyrwać. Przeciwnie: zawsze tęskni do swojej komnaty pod chmurką.
1 zamek zamek Widok z tarasu na fragment zachowanych murów średniowiecznej katedry Wniebowzięcia NMP. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Włoska wyspa Ischia ma maleńkiego satelitę - okrągłą wulkaniczną wysepkę, którą w dalekiej przeszłości zamieniono w twierdzę. Szczelnie zabudowana murami obronnymi i rozległym zamczyskiem, łączy się z Ischią 200-metrowym kamiennym przesmykiem. Ze szczytów aragońskiej budowli roztaczają się nieziemskie widoki na Zatokę Neapolitańską i wybrzeże, na horyzoncie majaczy też magiczna Capri. Trudno uwierzyć, że takie miejsce może być czyimś adresem zamieszkania. A jednak.

2 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Zadaszony taras, na którym Cristina lubi spędzać popołudnia. Krzesła projektu włoskiej architektki Gae Aulenti, a na pierwszym planie rzeźba z metalu Antonina Sciortino. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Cristina Mattera miała szczęście chłonąć te obrazki od dzieciństwa. Jej dziadek na początku ubiegłego wieku nabył aragońską twierdzę od państwa. Obecnie już trzecie pokolenie mieszka w niej i otacza opieką gigantyczny obszar starej architektury. - Kiedy się człowiek urodził i wychował w takim miejscu, nie jest łatwo się z nim rozstać, tak po prostu wyjechać. Mieszkanie w miejscu z historią sięgającą 2,5 tysiąca lat to przywilej, a jednocześnie coś w rodzaju przeznaczenia - wyznaje Włoszka.

3 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Taras, zwany solarium, pod grubymi murami aragońskiej budowli z widokiem na ogród i morze. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Na kuli magmy wznoszącej się 113 metrów nad poziom morza pierwsi mieszkańcy pozostawili ślady już w V w. p.n.e. Przez następne stulecia osadzona na kostropatych skałach twierdza musiała znosić okresy wojen i pirackich łupieży, które przeplatały się z periodami wielkiej chwały. Wysepka zakończyła burzliwe dzieje jako kolonia karna i więzienie polityczne. Potem przeszła w ręce rodziny Mattera.

4 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Druciane siedziska w salonie to dzieło Antonina Sciortino, czerwona rzeźba przypominająca cylinder - 'Talea' autorstwa Daniele Papulego; na ścianie obraz 'San Sebastiano' pulijskiego malarza Raffaele Iacono. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

- Mój dom był częścią dawnego pałacu biskupa. Tuż obok są ruiny starej katedry, która służyła wszystkim mieszkańcom Ischii - opowiada Cristina. - Mieszkam na parterze, gdzie ściany są nieprawdopodobnie grube i masywne. Mają nisze, zaokrąglenia i łukowate sklepienia. I żadnych kątów ostrych! Lubię takie formy, dlatego chciałam mieć kuchnię zrobioną przez lokalnego rzemieślnika. O łagodnie zaokrąglonych krawędziach, które pasują do tutejszych murów.

5 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Stół w jadalni został wykonany przez ojca właścicielki, Gabriele Matterę, krzesła marki Tolix. Czarno-białe zdjęcie mewy w locie autorstwa Jeana Marie Manzoniego. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Mój pokój, gdzie spędzam dużo czasu,  przypomina jaskinię ukrytą za przysadzistą kolumną. Jej sufit jest tak chropowaty, że czuję się pod nim, jakbym była zawinięta w chmurę. W lecie przenoszę się na zewnątrz. Ogród i taras wychodzą na morze - to dość niecodzienny widok. Przywiązałam się do tego światła i poczucia wolności, które daje patrzenie na horyzont.

6 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Meble do kuchni zrobił lokalny rzemieślnik. Lampa nad blatem roboczym AJ - projekt Arne Jacobsena dla marki Louis Poulsen. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Rodzina Mattera jest właścicielem i troskliwym opiekunem aragońskiej twierdzy. Prace konserwatorskie, które prowadzone są od lat, pozwoliły odzyskać dużą część historycznej struktury i udostępnić ją zwiedzającym. Cristina przejęła pałeczkę po ojcu, słynnym malarzu Gabriele Matterze, który w latach 80. był spiritus movens tutejszej sceny artystycznej. - Był bardzo emocjonalnie związany z wyspą - wspomina córka. - Organizował tutaj wspaniałe wystawy takich artystów jak Morandi, Manzu de Pisis czy de Chirico. Staram się utrzymać wysoki poziom artystyczny tych wydarzeń, choć nie dorównam nigdy ojcu.

7 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek W zamkowej galerii-księgarni niezwykłe papierowe rzeźby o organicznych formach włoskiego artysty Daniele Papulego i kolekcja ceramiki wytwarzanej przez miejscowych artystów. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Castello Aragonese na stałe współpracuje z lokalnymi festiwalami filmowymi i muzycznymi. Zresztą wyspa Ischia jest ukochanym miejscem plenerów filmowych. Tu kręcono "Kleopatrę" z niezapomnianą rolą Liz Taylor. Tu najpierw Alain Delon, a 40 lat potem Matt Damon odtwarzali główną rolę z "Utalentowanego pana Ripleya" według powieści Patricii Highsmith.

8 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Na ścianie kuchni, nad minimalistycznym barkiem, jeden z tajemniczych obrazów Gabriele Mattery. W głębi jadalnia i salon. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Cristina sporo podróżuje, ale nie potrafi mieszkać w mieście. Po trzech tygodniach zawsze przechodzi kryzys. I musi wracać. Zresztą cała rodzina magiczną siłą trzyma się zamkowych murów. Mieszka tu jej matka, z pochodzenia Niemka, i brat, który dowodzi pracami konserwatorskimi. Objęły one też mieszkanie Cristiny, ale tylko jego stronę techniczną. Ostatnio jego ekipa pracuje nad śladami fresków, które odkryto w jednym z "jaskiniowych" pomieszczeń.

9 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek W sypialni Cristiny dekoracyjna lampa z papier mâché wykonana przez młodą artystkę. Nad łóżkiem osobliwe chropowate sklepienie, które wywołuje skojarzenie z obłokiem. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Urządzaniem wnętrz zajęła się sama. Wybrała styl prosty, niemal spartański. Taki, który nie odciska piętna na klimatycznych, historycznych murach. Nie ma tu designerskich mebli o krzyczących formach, feerii kolorów i ekstrawaganckich rozwiązań.

10 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Stare freski w półokrągłej niszy wprowadzają kościelny klimat w łazience. W mniejszej niszy wkomponowano turecką umywalkę z baterią Newform. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Sofa w salonie to właściwie dwa sienniki rzucone na metalową ramę, meble w kuchni nie zdziwiłyby nawet średniowiecznego użytkownika, podobnie jak tolixy w jadalni. To krzesła uniwersalne, ponadczasowe. Zarówno w paryskiej kawiarni, jak i w dawnej siedzibie biskupów będą wyglądać dobrze.

11 Cristina Mattera, Cristina Mattera, Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer

Kto tu mieszka?

Kto tu mieszka?

Cristina Mattera, córka malarza Gabriele Mattery, właścicielka hotelu, animatorka kultury.

Gdzie? Wyspa Ischia, Włochy

Metraż: 140 m2, aragońska twierdza.

12 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Pod przysadzistą kolumną klasyk designu - krzesło projektu Hansa Wegnera. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Ściany są tu nieprawdopodobnie grube i masywne. I żadnych kątów ostrych.

13 mieszkanie, zamek mieszkanie, zamek Intymny zakątek w salonie, gdzie stylowa sofa współgra ze współczesnymi dziełami sztuki. (Fot. Filippo Bamberghi/Photofoyer)

Niemal spartańskie urządzenie wnętrz nie odciska piętna na historycznych murach.

Komentarze (15)
Wyspa Ischia. Jak się żyje w aragońskiej twierdzy obronnej?
Zaloguj się
 • starczypl

  Oceniono 100 razy 98

  "jej dziadek kupił ja na początku XIX w. ...." ?! - początek XIX w. to lata 1801 itd. ... załóżmy, że dziadek miał wtedy 20 l. a co tam. był młody i bogaty... to chyba w tej rodzinie ojcowie płodzą swoje dzieci dobijając prawie do setki ...
  no ale potem dowiadujemy się, że dziadek kupił to w "ubiegłym wieku"... czyli jednak nie w XIX ?.....
  cenię "dobre dziennikarstwo". jednak po humanie zaocznym nie da się ogarnąć rzeczywistości... :)

 • panna_dziewanna1

  Oceniono 57 razy 55

  Zastanawiam się, ile lat ma pani, której dziadek kupił twierdzę na początku XIX w. Jakieś 150 co najmniej..

 • roman_j

  Oceniono 29 razy 29

  "(...) które przeplatały się z periodami wielkiej chwały." Ktoś tu chyba korzystał z tłumacza Google'a i albo nie zna słowa "okres", albo mu się ono źle kojarzy...

 • bratjolki

  Oceniono 23 razy 23

  Ładne. Ale najładniejsze jest to, ze w odróżnieniu od "...wmetrze najluksusowszego mieszkania w wawie" lub jakaś inna "rewitalizacja" wnetrze warowni nie wyglada ani na wymysł projektanta z fetyszem do jednego koloru, albo jak reklama "mebli" pewnego sklepu z żółtym logo na niebieskim tle.

 • seepferd

  Oceniono 19 razy 19

  mogę tam zamieszkać :P

 • i-meadow

  Oceniono 13 razy 13

  "okresy, które przeplatały się z periodami"
  Dajcie mi łuk. Ja się zastrzelę. ;/

 • balajanek

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie ale kto to ogrzeje nawet w ciepłą włoską zimę?
  A jak rozwiązano odprowadzenie ścieków?
  W Polsce to już majątek można by stracić na grzanie.

 • az555

  Oceniono 1 raz 1

  fenomenalne.Przy okazji:polscy projektanci mają okazję zobaczyć COŚ.Obejrzenie tego da im więcej niż 5 lat ,,studiów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX