Wnętrza: apartament w wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie

Na niewielkiej powierzchni apartamentu warszawskiego wieżowca, oszczędny funkcjonalizm łączy się z nawiązaniami do japońskiej tradycji.
1 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Górne oświetlenie (Niche Modern) nawiązuje do japońskich lampionów. Sofa, Four-Two, (Brühl) pełni rolę mebla wypoczynkowego i zarazem 'widokowego'. (Fot. Yassen Hristov)

Właściciele panoramicznych okien na dwudziestym siódmym piętrze wieżowca Cosmopolitan przez większą część roku są w podróży. Kosmopolityczni Polacy zbudowali swój dom za granicą, mają też kilka swoich ulubionych miejsc w górach na południu Europy i w europejskich stolicach. Przybywając w interesach do Warszawy, do niedawna zatrzymywali się w hotelu, z którego mieli iglicę Pałacu Kultury na wyciągnięcie ręki, a dalej widok na miasto z przedmieściami. Aż do minionego roku, w którym swoje podwoje otworzył Cosmopolitan, budynek zaprojektowany przez architekta światowej sławy Helmuta Jahna.

Kto tu mieszka?
Para zajmująca się międzynarodowym biznesem.
Gdzie? W wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie.
Metraż: ok. 60 m2.

2 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Sterowany centralnie, sprzęt RTV ukryto w białych, japonizujących szafkach (proj. Hola Design). Przesuwny ciemny panel (proj. Hola Design) maskuje telewizor. (Fot. Yassen Hristov)

- Stąd jest wszędzie blisko! - zachwycają się. -W wolnej chwili możemy pójść na spacer do Ogrodu Saskiego albo na Stare Miasto. Bywamy w Warszawie na tyle często, że zakup mieszkania uznaliśmy za dobrą inwestycję. Dodatkowym atutem było to, że mieszkania w Cosmopolitanie sprzedawano wykończone pod klucz. Biorąc pod uwagę tryb życia inwestorów, nie byłoby możliwe nadzorowanie przez nich prac wykończeniowych.

3 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Właściciele, dokupując kolejne, drobne elementy wystroju, konsekwentnie utrzymują japonizującą konwencję. (Fot. Yassen Hristov)

Mieszkanie gotowe do zamieszkania wydawało się rozwiązaniem optymalnym. Z jedynym zastrzeżeniem: wszystkie apartamenty w luksusowej mieszkalnej wieży zaaranżowano w najwyższym, lecz identycznym standardzie.
Należało nadać wnętrzu indywidualny, najlepiej niepowtarzalny, charakter. Tę część prac właściciele powierzyli cieszącej się uznaniem warszawskiej pracowni Hola Design prowadzonej przez projektantów Monikę i Adama Bronikowskich. Współczesny wystrój mieszkania jest ukłonem w stronę klasycznych wnętrz japońskich.

4 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Wykończone czarnymi, kontrastowymi przeszyciami szare pufy (Stylhen) to jeden z wielu w tym wnętrzu dopracowanych detali. (Fot. Yassen Hristov)

- Kultura Japonii zauroczyła nas podczas trzytygodniowej podróży, którą odbyliśmy pół roku przed zakupem mieszkania - opowiada gospodyni. - Wspomnienie było wystarczająco świeże, żeby zdominować wizję wystroju, mimo że poprzednie domy urządzaliśmy w stylach nawiązujących do lokalnych tradycji.

5 Minimalistyczna kuchnia z jadalnią (stół Stylhen, krzesła Arper) przechodzą płynnie w strefę salonu. Ścianę wypełniają tafle lustrzane w prostych ramach, które tworzą dekorację w japońskim stylu. Minimalistyczna kuchnia z jadalnią (stół Stylhen, krzesła Arper) przechodzą płynnie w strefę salonu. Ścianę wypełniają tafle lustrzane w prostych ramach, które tworzą dekorację w japońskim stylu. Fot. Yassen Hristov

Wysmakowana prostota i harmonia japońskich wnętrz, panujący w nich porządek i logika oraz konsekwentne unikanie przeładowania dekoracją okazały się na tyle bliskie właścicielom, że zapragnęli przenieść okruch Dalekiego Wschodu, ze wszystkimi pozytywnymi skojarzeniami, do epicentrum wschodnioeuropejskiego biznesu.

6 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Łóżko wyposażono w zagłówki z trójstopniową regulacją (proj. Hola Design). Inspiracją konstrukcji nad wezgłowiem była japońska brama torii. Oryginalne zwieńczenie tworzy całość z szafkami nocnymi, których dekoracją są 'kołatki' w japońskim stylu. (Fot. Yassen Hristov)

- Lubimy miejsca, które tchną spokojem - mówi pani domu. - A to mieszkanie jest dla nas oazą spokoju w najbardziej rozpędzonym polskim mieście. Pozwala odseparować się od zgiełku i zregenerować siły przed kolejnym intensywnym dniem. Na dwudzieste siódme piętro nie docierają odgłosy ulicy. Czas płynie tu wolniej przy nastrojowym oświetleniu i filiżance zielonej herbaty - dodaje z uśmiechem.

7 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Garderoba ze szklanymi frontami pozwala jednym rzutem oka ocenić zawartość i wybrać właściwy element. (Fot. Yassen Hristov)

Urządzeniu mieszkania w japońskim stylu sprzyjała obecność przeszkleń, które kojarzą się z przesuwnymi ścianami japońskich domostw. W Japonii te ściany-okna tradycyjnie otwierały się na ogrody, komponowane równie starannie, co wnętrza. Tutaj ściana szkła "wpuszcza" do środka zieloną Warszawę z parkami na pierwszym planie i Wisłą w dalszej perspektywie.

8 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza W łazience wykończonej przez dewelopera płytkami z wapienia i wyposażonej w niezbędne urządzenia architekci z Hola Design dodali szafkę pod umywalką i półkę nad grzejnikiem. (Fot. Yassen Hristov)

W pełnym dalekowschodnich smaczków wnętrzu najbardziej efektownym akcentem o japońskim rodowodzie jest oprawa łóżka z uproszczoną sylwetą bramy torii w roli rozbudowanego wezgłowia. W dodatku na tle ściany z unikatową dekoracją w postaci malowidła, którego tematem są kultowe japońskie drzewa owocowe.

9 wieżowiec cosmopolitan, wnętrza wieżowiec cosmopolitan, wnętrza Stoliki kawowe i lampa podłogowa proj. Hola Design, na stoliku lampka LED-owa, miękki dywan z wełny plecionej w warkocze (Gan). (Fot. Yassen Hristov)

W Kraju Kwitnącej Wiśni motyw torii symbolizuje przejście od "świata skończonego", ziemskiej codzienności, do "świata nieskończonego", czyli rzeczywistości bogów. Monumentalne torii stoją na przybrzeżnych skałach, miniaturowe dekorują ogrody. Dla ich twórców ważny jest widok, który roztacza się za bramą. Jego piękno ma bowiem skłaniać do przejścia pod sklepieniem. Różowy od kwiecia ogród w podniebnym warszawskim apartamencie zachęca do przekroczenia bramy snu.

Komentarze (86)
Wnętrza: apartament w wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie
Zaloguj się
 • jarek.p

  Oceniono 290 razy 216

  Ci państwo naprawdę tam mieszkają? Ale tak naprawdę naprawdę? To ja bardzo prosiłbym o informację, gdzie trzymają odkurzacz? Gdzie buty zimowe? Walizki z wakacji? Te ubrania, w których akurat nie chodzą? Mopy i środki czystości? Garnki? Porcelanowy serwis otrzymany od cioci w prezencie, którego wyrzucić nie wolno (bo ciocia czasem wizytuje), a wyeksponować też nie wolno, bo zbyt wielki gwałt na estetyce stanowi?

 • menel13

  Oceniono 193 razy 161

  Apartamenty się nie sprzedają to trzeba wymyślić jakąś historyjkę rodem z harlekina.

 • hebonefu

  Oceniono 257 razy 149

  Zdążyłam urządzić apartament w stylu japońskim, nie zdążyłam zostać mamą.

 • bene_gesserit

  Oceniono 98 razy 90

  "Różowy od kwiecia ogród w podniebnym warszawskim apartamencie zachęca do przekroczenia bramy snu" - ratunku! Takie tekściory w komentarzach do zdjęć minimalistycznego wnętrza? Rurzowy od kwiecia, ała ała.

 • czarny_kwadrat

  Oceniono 87 razy 69

  W tym mieszkaniu nikt nie mieszka. To pewnie mieszkanie pokazowe. Słaba reklama niesprzedających się "apartamentów":) Poza tym, jeśli ta para taka światowa, to taniej wyjdzie im mieszkanie w dobrym hotelu niż w tej zimnej klicie:)

 • elow1

  Oceniono 72 razy 60

  Ja też staram się kupować książki w jednakowym formacie i pasującym kolorze i tak jak w tym mieszkaniu mam ich 5 sztuk. Niestety mam tez całą bibliotekę małych średnich dużych cieńkich i grubych i bardzo kolorowych walają się też wszędzie poza biblioteką chyba by nie pasowały do tego mieszkania. Mam też szczoteczkę do zębów i reszta rodziny też.

 • rumpa

  Oceniono 69 razy 57

  ostatnio oglądałam sobie trochę japońskich wnętrz i tutaj tylko gwałtu na japońszczyźnie mogę się doszukać - szczególnie mam na myśli wezgłowie łóżka, z panującym tam chaosem. I jeszcze w salonie te szkła w kawałkach.
  Japonia wg Cygana, jak dla mnie.

 • dante_waw

  Oceniono 64 razy 52

  Widzialem takie domy w TVN, bo tam jest prawdziwe zycie... pan domu chodzi po kuchni w krawacie a pani domu zawsze w szpilkach... tak na prawde wyglada zycie.... rodziny z dziecmi czyli takie z marginesu tylko u Kiepskich i w reality show "Ukryta prawda"

 • g.k.marek

  Oceniono 56 razy 48

  Ile za taką reklamę? Wieżowca i pracowni "dekoratorskiej"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX