Akademia designu: Lampy stojące

Co jest niezbędne, żeby stworzyć lampę? Na pewno klosz i  podstawa. Ale oglądając dzieła twórców światowej sławy, widzimy, jak  wiele treści kryją te słowa i jak dużo rozwiązań można zaproponować w  tej dziedzinie.
1 Bestlite bl3s Bestlite bl3s Fot. Peter Krasilnikoff

ROBERT DUDLEY BEST

Bestlite bl3s

Miłośnikiem tych lamp był m.in. Winston Churchill. Doceniał ich prostą formę podporządkowaną funkcji. Designer stworzył tę lampę pod wpływem fascynacji stylistyką Bauhausu. Był zwolennikiem tej nowoczesnej koncepcji projektowania. Design lampy jest ponadczasowy, o czym świadczą 83 lata jej obecności na rynku. Producent: GUBI

 

 Robert Dudley Best

Robert Dudley Best (1892-1984) spadkobierca właścicieli największej fabryki lamp na świecie. Zamiast osiąść na laurach, postanowił ulepszyć produkowane modele i rozpoczął studia projektowe. W 1930 r. Stworzył własną firmę Bestlite.

2 Lampa Arco Lampa Arco mat. producenta

Achille Castiglioni & Pier Giacomo Castiglioni

Arco

Lampa podłogowa, która ze względu na swe rozmiary może zastąpić górne oświetlenie! Inspiracją do jej powstania były szwajcarskie latarnie uliczne. Podstawą "Arco" jest blok kararyjskiego marmuru o wadze 65 kg. Wywiercony w nim otwór ułatwia przesuwanie lampy - wkłada się w niego drążek lub... Kij od szczotki producent: Flos

 Achille Castiglioni & Pier Giacomo Castiglioni

Achille Castiglioni (1918-2002) & Pier Giacomo Castiglioni (1913-1968)

Najbardziej kreatywny włoski duet projektowy. Bracia szokowali nowoczesnym podejściem do designu, tworząc pełne humoru i ironii przedmioty. Ich współpracę przerwała przedwczesna śmierć piera giacomo.

3 mat. producenta

Verner Panton

Pantop

Należy do rodziny lamp, których cechą charakterystyczną są klosze w formie dzwonów. Wykonane są one albo z mlecznego szkła, albo z lakierowanego metalu w żywych kolorach. Znakiem charakterystycznym oryginalnej lampy jest grawerowany podpis projektanta na podstawie.

Producent: Verpan

 Verner Panton

Verner Panton (1926-1998)

Duński designer, jeden z najsłynniejszych projektantów XX w. Wizjoner, który podniósł

Plastik do rangi szlachetnego materiału. Uwielbiał żywe, nasycone kolory.

4 Lampa Orbital Lampa Orbital mat. producenta

Ferruccio Laviani

Orbital

Zamiast kloszy projektant zaproponował panele z satynowego szkła. Mają one kształty przywodzące na myśl stylistykę lat 60. Sprawiają, że światło jest pięknie rozproszone. Są dostępne w wersji kolorowej oraz białej.

Producent: Foscarini

                Ferruccio Laviani

Ferruccio Laviani (ur. 1960) cieszący się międzynarodową renomą włoski projektant. Pracuje dla różnych marek, ale najbardziej znany jest ze współpracy z firmą Kartell, dla której projektuje m.in. Wystrój jej salonów firmowych, w tym warszawskiego.

5 Horse lamp Horse lamp Fot. Maarten van Houten

Front Design

Horse lamp

Pomysł wprowadzenia pełnowymiarowej figury konia na salony wydawał się szalony. Jednak projektantki były pewne swego. I bardzo dobrze! Lampa  podbiła serca miłośników designu. Mimo nieporęcznych rozmiarów okazała się też hitem serii "zwierzęcej" składającej się ze stolika w kształcie świni oraz lampy-królika. Producent: MOOOI

 Front Design

Front Design

Szwedzkie trio projektowe w składzie Sofia Lagerkvist (ur. 1976), Charlotte von der Lancken (ur. 1978) i Anna Lindgren (ur. 1977). Pracują zarówno dla słynnych, drogich marek, np. Moooi czy Moroso, jak i popularnych, np. Ikea.

Skomentuj:
Akademia designu: Lampy stojące
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX