Design: Targi w Londynie 2013

Targi w Londynie to początek wszystkiego. Wędrując z mapą po całym mieście oglądamy wystawy. Jedne bardziej komercyjne, uładzone. Inne całkiem niezrozumiałe, eksperymentalne. Tuzy designu obok młodych gniewnych. Pięć dni to absolutne minimum, żeby zobaczyć ekspozycje czynne do późnych godzin wieczornych.
1  fot. Antoni Jedrzejewski

Victoria and Albert Museum

To miejsce otwarte, przychodzą tu całe rodziny. W tym roku ta szacowna instytucja ugościła design. Las instalacji, w tym witający odwiedzających gigantyczny splot ręcznie robionych szklanych lampek projektu Omera Arbela. Kaskada długości ponad 30 metrów spływa z najwyższych partii budynku przez kolejne wystawy aż do wejścia głównego.

 fot. Antoni Jędrzejewski

MINT

Świetny sklep w Brompton. Jego właścicielka, Lina Kanafani ma dar do wyłapywania międzynarodowych talentów. W tym roku połączyła Czechów i Szwedów. Drewno zatopione w żywicy, miedziane regały czy nadmuchane gumowe stołki, które w bliższym kontakcie okazują się być z betonu. Wszystko zaskakuje. To taki swoisty gabinet osobliwości. x www.mintshop.co.uk

2  fot. Antoni Jędrzejewski

Lampy

Panowania miedzi ciąg dalszy. Daje się walcować na cienką blachę, zagięta załamuje światło. W odcieniach od ciemnego brązu przez czerwień do oranżu. David Derksen wykorzystał ciepło połyskującej miedzi do stworzenia tych delikatnych lamp. Rodzina Copper Lights o różnych proporcjach.

www.davidderksen.nl

 fot. Antoni Jędrzejewski

TOM DIXON

Oddalony od centrum kompleks budynków nad kanałem: sklep, restauracja, bar, pracownie, wystawa młodych projektantów. Wszystko w Portobello Dock pod czujnym okiem Toma Dixona. Nowe miedziane produkty w sklepie, eksperymentalna kuchnia, kolekcja ubrań dla Adidasa. Restauracja to prawdziwa gratka dla fanów talentu Dixona.

Wharf Building, Portobello Dock www.tomdixon.net

3  fot. Antoni Jędrzejewski

Kolorowe metale

Jak nie miedź to mosiądz. Szlachetny materiał śmiało zestawiony z... gliną. Ekstrawagancja? No tak, ale bez śmiałych eksperymentów nie szlibyśmy do przodu. Lampo-stoliko-konsolka o nazwie Bark projektu Iain Howlett.

www.iainhowlett.com

 fot. Antoni Jędrzejewski

KARL LAGERFELD dla Cassiny

A właściwie w hołdzie. Zainspirowany i zafascynowany doskonałymi formami mebli i przedmiotów produkowanych przez Cassinę stworzył autorską sesję. Podkreślił klasyczne i ponadczasowe linie mebli. Wynurzające się z czerni, tworzące abstrakcyjne obrazy. Wystawa wysmakowanej fotografii oczami mistrza.

www.cassina.com

4  fot. Antoni Jędrzejewski

Zapach drewna

Podczas London Design Festival pachniały nim wszystkie wystawy. Meble inspirowane latami 60. o charakterystycznej streamline, czyli liniii obłej, morficznej. Wiele krzeseł i stołów o zwężanych do dołu nóżkach, oparciach krzeseł miękko okalających plecy. Drewno klejone z kawałków masywu, pieczołowicie gładzone...

www.darestudio.co.uk

 fot. Antoni Jędrzejewski

SKANDYNAWSKIE KLIMATY

Piękne ekspozycje duńskiej firmy Space Copenhagen, zrobione z dużym wyczuciem estetyki. Studio działające na pograniczu architektury wnętrz, projektowania mebli, wzornictwa. Czerpiące inspirację z rzemiosła skandynawskiego, zaprasza do współpracy zewnętrznych designerów. Catch Chair, krzesła pokazywane w aranżacjach, to efekt pracy z hiszpańską gwiazdą Jaime Hayonem.

www.andtradition.com

5  fot. Antoni Jędrzejewski

Mistyfikacja

Tapety Deborah Bowness jak zawsze zaskakują. Tworzą iluzję przestrzeni, ubierają wnętrze w realne przedmioty, ale na wydruku w skali 1:1. Słynna fotografia regału z książkami, babcina lampa z frędzlami, walizki, imbryki, kafle. Jak sugeruje projektantka, tapety nie naklejamy na ścianę. Możemy po prostu luźno zwiesić jak bryt tkaniny, tworząc scenograficzne wnętrze.

www.deborahbowness.com

 fot. Antoni Jędrzejewski

CAMDEN TOWN

Współpraca transportu londyńskiego z Camden Town Brewery dała efekt we wspólnej instalacji na terenie wystawy Designjunction. Powstał mikrobrowar ? bar zaprojektowany przez Michaela Sodeau, z płytkami firmy Fired Earth. Tapicerka mebli to tkaniny Kirkby Design, a światło od Nud Collection. Wszystkie produkty ewidentnie inspirowane tym, co często zobaczymy w metrze londyńskim .

6  fot. Antoni Jędrzejewski

Przyjęcie u Ligne Roset

Szacowna firma współpracuje z młodymi projektantami. Ekspozycja jak przystało na Londyn zaskakuje. Zachwyciła nas abstrakcyjna, teatralna kompozycja ? martwa natura ze sztucznymi owocami i wypchanymi ptakami śmiało umieszczona na minimalistycznym, szklanym blacie stołu.

www.ligne-roset.com

 fot. Antoni Jędrzejewski

 

MINEHEART

To duet stworzony przez miks angielsko-włoskich fanów designu. Dowcip i granie klasykami w niekonwencjonalnych, teatralnych kompozycjach zaskakuje śmiałością zestawień. Lubimy ich za poczucie humoru i lekkość w podejmowaniu decyzji. Do pobrania w całości jako koncept lub uzupełnienie w pojedynczych dekoracyjnych obiektach.

www.mineheart.com

7  fot. Antoni Jędrzejewski

MOOOI

Znana i lubiana firma Moooi mieszka w Londynie w pięknej białej klasycystycznej willi. Na potrzeby Design Week pokoje zostały przekształcone w zachwycające salony wyposażone i w klasyki, i w najnowsze kreacje. Przeskalowane jednobarwne postacie zasiadają w teatralnych pozach, uzupełniając kompozycję. Uczta dla zmysłów.

www.moooi.com

 fot. Antoni Jędrzejewski

3D PRINTING

W hali Tent London powstał dom 3D Home Factory. Ultranowoczesna technologia trójwymiarowego druku pokazująca potencjalne możliwości w kreowaniu wnętrz czy designu. 100% Design współpracowało z Talenthouse i wyłoniło szczęśliwców, których prace można było oglądać na wystawie. Atrakcją ekspozycji była możliwość wydrukowania siebie, czyli stworzenia trójwymiarowej figurki własnej osoby.

www.imakr.com

8  fot. Antoni Jędrzejewski

Bankiet u Trici

Instalacja projektantki i rzeźbiarki Kathy Dalwood. Bankiet Tajnego Stowarzyszenia to na pierwszy rzut oka luksusowe barokowe przyjęcie. W bliższym kontakcie okazuje się, że to tandetne plastikowe owoce, sztućce, sztuczne kwiaty, pudełka po papierosach, jednorazowe kubeczki. Jednak biel gipsu dodaje im wyrafinowanego oddechu. Białe rzeźby przysiadły na czarnym welurze w showroomie Designers Guild podczas trwania targów designu w Londynie.

www.kathydalwood.com

 fot. Antoni Jędrzejewski

Żywica u Established & Sons

Firmę podziwiamy za nowatorskie rozwiązania i autorskie koncepty. Współpracując z gwiazdami designu, zapewniają sobie miejsce w czołówce. W tym roku eksperymenty z kolorową żywicą na minimalistycznych płaszczyznach surowego drewna doprowadziły do powstania koncepcji serii mebli autorstwa architekta Jo Nagasaka.

www.establishedandsons.com

 fot. Antoni Jędrzejewski

W królestwie wzorów i kolorów

Designers Guild zawsze warto odwiedzić. To kolorowy showroom projektantki tkanin, tapet i całej koncepcji kolorystycznej domu, który urzeka bogactwem i inspiruje do kreacji. W tym sezonie mnóstwo turkusów, błękitów i zieleni. Zestawione z przetartymi dechami mebli czy boazerii.

www.designersguild.com

Skomentuj:
Design: Targi w Londynie 2013
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX