Pełna harmonia - mieszkanie w nowojorskim stylu pełne nieprzeciętnych detali

Imponujące schody wyłożone białym kwarcytem dostały prostą balustradę dyskretnie wykończoną mosiądzem. Na podłodze całego piętra leży parkiet ułożony we wzór jodły francuskiej. Półokrągłą ścianę zdobi wielkoformatowa grafika (ma 8 metrów długości) włoskiej marki Glamora, która przedstawia gęsty las - to luźne nawiązanie do sąsiadującej z domem Puszczy Knyszyńskiej.

Imponujące schody wyłożone białym kwarcytem dostały prostą balustradę dyskretnie wykończoną mosiądzem. Na podłodze całego piętra leży parkiet ułożony we wzór jodły francuskiej. Półokrągłą ścianę zdobi wielkoformatowa grafika (ma 8 metrów długości) włoskiej marki Glamora, która... (Fot. Radosław Kamiński)

Właściwie nie trzeba dodawać nic więcej, już sama klatka schodowa wystarczy za opisanie całego wnętrza. Wraz z marmurową wyspą w kuchni narzuciły styl elegancki i dyskretny. A przy lepszym poznaniu ukazuje się bogactwo nieprzeciętnych detali.

Kto tu mieszka? Anna i Wiktoria oraz dwa psy i cztery koty.

Gdzie? Białystok, na skraju Puszczy Knyszyńskiej.

Metraż: około 350 m2, dom wolno stojący.

Jeszcze nie było okien, a my stawialiśmy już wyspę kuchenną – śmieje się projektantka wnętrz Joanna Żurawska.

Kiedy właściciele działki na skraju Puszczy Knyszyńskiej poprosili ją o pomoc, istniały zaledwie fundamenty przyszłego domu.

– To było ogromne wyzwanie, bo bazowałam jedynie na planach, bez możliwości skonfrontowania ich z rzeczywistością. Ale były też plusy: na bieżąco mogłam w te plany ingerować i sugerować inne rozwiązania: zawczasu rozplanować system inteligentnego domu, wbudować w ściany głośniki i tym podobne rozwiązania – tłumaczy.

Jednym z bardziej udanych pomysłów, który można było zrealizować tylko na etapie stawiania budynku, było specyficzne umiejscowienie kuchennego okapu. To że wyjeżdża z sufitu nie jest rzecz jasna niczym odkrywczym, ale zaskoczyć może fakt, że jego silnik znajduje się na strychu. Dzięki temu w ogóle go nie słychać, gdy pracuje.
Właściciele bardzo angażowali się w postęp prac. Pani domu zasypywała Joannę pomysłami, zdjęciami i wycinkami z gazet wnętrzarskich. –

Często były to wykluczające się inspiracje. Poszukiwaniom mebli i tapet musiałam nadać jakiś spójny i konsekwentny kierunek. Stanęło na tym, że idziemy w klimat nowojorski – mówi projektantka. – Jednak w trakcie budowy zgodnie uznaliśmy, że czujemy przesyt tym stylem. Zaczęliśmy szukać czegoś, co odbiegałoby od większości powstających właśnie wnętrz.

I wtedy do Joanny zadzwonił zaprzyjaźniony kamieniarz.

– Przyjeżdżaj, mam dla ciebie coś pięknego – powiedział. Nie zwlekałam ani chwili – wspomina Joanna. – Gdy zjawiłam się na miejscu, zobaczyłam włoski marmur Cipollino Ondulatto o wielobarwnym użyleniu. Właściciele wyjechali akurat ma urlop, przesłałam im więc zdjęcie. Decyzja była natychmiastowa.


Od marmurowej wyspy wszystko się zaczęło. W sposób naturalny narzuciła wnętrzom włoski charakter. Właściciele postawili na szlachetne materiały, takie jak drewno, kamień, skóra, jedwab, mosiądz w stonowanych kolorach, o ciekawej, ale wyważonej fakturze.

Wyzwanie goniło wyzwanie. Przez klatkę schodową Joanna nie przespała wiele nocy. Po raz pierwszy projektowała schody w tak ogromnej skali i obawiała się, czy zachowają proporcje.

Efekt? Imponujący. Z bijącym sercem oczekiwała także na przyjazd żyrandola, który miał na owej klatce zawisnąć. To była nowość na zeszłorocznych targach mediolańskich. Zamówiony został z katalogu. Projektantka nie wiedziała, że nie będzie go można ani skrócić, ani wydłużyć. Na szczęście idealnie wymierzyła długość, którą powinien mieć. Pasował jak ulał.

– Długo zmagałam się też z problemem, jak zachować spójność na tak dużej przestrzeni – opowiada. – Zależało mi konsekwencji, harmonii, zrównoważonych proporcjach. Ale i to udało się z sukcesem osiągnąć. Tu nic nie wybija się na pierwszy plan, a rozglądając się po wnętrzu, dostrzegamy coraz więcej detali.

dom i wnętrze na wideo

Zobacz także
  • Kolor na życzenie Z ostatniej chwili - nowości z wnętrzarskiego świata
  • Postaw na rzeźbę Postaw na rzeźbę - dzieła znanych artystów
  • Minimalizm w mieszkaniu Bałtycki minimalizm
Skomentuj:
Pełna harmonia - mieszkanie w nowojorskim stylu pełne nieprzeciętnych detali
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX