30.07.2016 11:00
Które nawozy wybrać?

Które nawozy wybrać? (fot. Shutterstockegilshay/ fot. ShutterstockHannamariah)

Które nawozy wybrać?

Które nawozy wybrać? To pytanie zadawał sobie każdy, kto uprawiał i pielęgnował własny ogród. Jak wiadomo, rośliny większość niezbędnych do życia składników pobierają z gleby. Dlatego też każdego roku powinniśmy zasilić je odpowiednimi preparatami. Od tego, który nawóz wybierzemy zależy czy nasze kwiaty będą pięknie kwitły, rosły i owocowały!

Które nawozy wybrać? Nawozy mineralne (o długotrwałym działaniu)

Marzy Ci się piękny i zadbany ogród, ale nie wiesz które nawozy wybrać? Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, warto pamiętać, że poszczególne nawozy różnią się od siebie czasem działania. Na rynku dostępne są nawozy o spowolnionym działaniu (nawozy działające od 100 do 180 dni), nawozy działające do 6 m-cy, 100 dni oraz nawozy o krótkim działaniu. Nawozy o spowolnionym działaniu są zdecydowanie droższe od pozostałych, jednak ze względu na długie działanie w rezultacie jest bardziej korzystne finansowo. Tego typu nawozy stosujemy tylko raz w sezonie - w okresie wiosennym. Nie musimy jednak obawiać się, że podamy roślinom zbyt dużą dawkę składników pokarmowych. Granulki zawarte w nawozach długo działających mają odpowiednio dobrane miko i makroelementy, które znajdują się w przepuszczalnej otoczce. Zwarte w niej składniki mineralne, pod wpływem wilgoci, stopniowo przenikają do roztworu glebowego, dzięki czemu rośliny są odpowiednio nawilżone. Proces ten może potrwać nawet 6 miesięcy, ale dzięki temu jego efekty są zdecydowanie lepsze niż w przypadku zwykłych nawozów!

Nawozyfot. Bogdan Plomin

Które nawozy wybrać? Nawozy zwykłe (o krótkim działaniu)

Składniki zwarte w nawozach zwykłych, rozpuszczają się bardzo szybko, dlatego tez stosuje się je nawet 2-3 razy w sezonie. Nawozy zwykłe pierwszy raz stosujemy w okresie wiosennym - najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Ostatni raz nawozi się rośliny w lipcu. Powodzenie nawozów zwykłych opiera się głównie na dużej zawartości azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Należy jednak pamiętać, że zbyt późne ich stosowanie może doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Zanim zastosujemy nawóz zwykły należy rozgarnąć ściółkę i ponownie przykrywamy go jej warstwą.

Nawozyfot. Jarosław Sidwa

Nawozy - płynne i sypkie

Nawozy mineralne dzielimy także ze względu na formę ich aplikacji. Wyróżniamy nawozy sypkie i płynne. Nawozy sypkie stosowane są najczęściej wtedy, gdy istnieje możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną. Tego typu nawozy działają zwykle przez 30 dni i są stosowane głównie dla iglaków, trawników i roślin rabatowych. Nawóz sypki rozsypujemy pod roślinami w dawce, która określona jest na opakowaniu. Pamiętajmy jednak, by nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ możemy wtedy zaszkodzić roślinie. Krótki okres działania tego typu nawozów sprawia, że czynność trzeba często powtarzać. Drugą grupą nawozów są nawozy płynne. Mają one postać preparatów dolistnych - opryskuje się nimi liście. Nawozy płynne najlepiej rozprowadzić na rabatach żwirowych, tak by nie było możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką. Dzięki temu, podczas podlewania rozpuszczone w wodzie składniki wnikają do gleby. Niestety, tego typu nawozy wymagają bardzo częstego powtarzania, nawet co kilka lub kilkanaście dni. Istnieje przez to duże ryzyko podania zbyt dużej dawki nawozu, dlatego też należy bardzo dokładnie odmierzać ilość nawozu i uważać, by nie przekroczyć dopuszczalnej dawki!

Nawozyfot. Karolina Migurska

Marzy Ci się piękny ogród pełen różnych gatunków roślin i kwiatów? Chciałbyś aby Twoja roślinność cieszyła oko pięknym i zdrowym wglądem? Nic prostszego! Na rynku dostępnych jest wiele nawozów, dzięki którym Twój ogród będzie magicznym miejscem, o wyjątkowym klimacie i niepowtarzalnym wyglądzie!

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • Adam Cegielski

  0

  Takie mineralne są zdecydowanie tańsze www.zielonydom.pl/produkty/87/24/Storczyk-mineralny-nawoz-plynny.html A co sądzicie o ich skuteczności? Bo zawsze mam problem ze storczykiem, to chyba moja ostatnia deska ratunku:)

 • Janusz Kot

  0

  Ile płacą wam za reklamowanie stale tych samych i najdroższych nawozów :Substral,Target ?
  Dlaczego narażacie czytelników na straty finansowe ? Jak jeszcze nadal bedziecie tak nachALNIE, te najdroższe firmy wymieniać czyli reklamować to wypiszę się z newslettera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX