Szczoteczka soniczna - co to jest i czym różni się od zwykłej?

Karolina Mucha
12.07.2018 10:00
Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów spędza sen z powiek niejednego z nas. Wszystkim nam zależy na utrzymaniu higieny jamy ustnej na jak najwyższym poziomie. Miano najlepszych szczoteczek elektrycznych na rynku zyskują coraz częściej modele soniczne. Sprawdziliśmy, czym się charakteryzują i co różni je od tradycyjnych modeli szczoteczek.

Szczoteczka soniczna - co to takiego?

Szczoteczka soniczna
Fot. RTV euro AGD, Philips materiały producenta

Soniczne modele szczoteczek elektrycznych są zdecydowanie najskuteczniejsze i najdelikatniejsze. Dzięki szybkim ruchom włókien charakteryzuje je ogromna precyzja. Z łatwością docierają do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami. Warto podkreślić, że tradycyjne szczoteczki elektryczne zapewniają około 5600-8800 ruchów, a szczoteczki soniczne od 31 000, aż do 62 000 ruchów pulsacyjno-wymiatających.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Po uruchomieniu szczoteczki, zaczyna pracować umieszczony w niej generator, który wytwarza fale dźwiękowe, a te rozchodzą się w mieszaninę wody, śliny oraz pasty do zębów. Po wymieszaniu wszystkich elementów tworzy się chmura bąbelków. Dochodzą one do najbardziej trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, dzięki czemu dokładnie oczyszczone są zarówno zęby, jak i przestrzeń między nimi. 

Zalety szczoteczek sonicznych

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean Smart
Fot. Philips materiały producenta

Szczoteczki soniczne są wyprofilowane, mają odpowiednio wygięte końcówki. Dziąsła nie są poddawane recesji, a mało inwazyjne czyszczenie nie powoduje wycierania, ani zdzierania się szkliwa.  Szczoteczka zbiera bakterie, które mogłyby spowodować przebarwienia lub nalot na zębach. Szczotkowanie nie wymaga praktycznie żadnego nacisku użytkownika. 

Warto podkreślić, że mycie zębów szczoteczką soniczną nie powoduje obniżania się lini dziąseł, odsłaniania szyjek oraz korzeni zębów. Urządzenie polecane jest osobom z implantami, aparatami nazębnymi oraz osobom z wrażliwością zębów - szczoteczka działa kojąco i daje uczucie masowania dziąseł. Spośród szczoteczek elektrycznych, modele soniczne są najbardziej delikatne i mało inwazyjne.

Szczoteczka soniczna jest nieco droższa od tradycyjnej elektrycznej, jednak po kilku użyciach przekonacie się, że jest warta swojej ceny i bezkonkurencyjna. W sklepach znajdziemy modele w standardowych kolorach, ale też kolorowe i we wzorki.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • rozklad742

  Oceniono 39 razy 39

  Szczoteczka może stanowić ozdobę łazienki.
  Dziękuję za uwagę.

 • omizq

  Oceniono 16 razy 16

  A może coś więcej na ten temat? Jakieś konkrety? Nie? Szkoda.

 • incommunicado1

  Oceniono 8 razy 8

  Możecie przestać wciskać te reklamy bo to już zalatuje Allegro. Jeszcze żądacie kasy za reklamowanie wszelkiego barachła od sandałów po jakieś kiecki

 • albuch

  Oceniono 10 razy 6

  Miałem Philipsa - najwyższy model. Psuła się regularnie. W sumie kilka razy wymieniana. Zaleta taka że co roku miałem nową szczoteczkę ale znajomym już wymienić nie chcieli i zostali z popsutą. Niestety nawet po intensywnym czyszczeniu zostaje osad na zębach a po oscylacyjnej nie zostaje. Ja nie polecam.

 • niezalany

  Oceniono 8 razy 6

  ostrzegam lojalnie!
  sama szczoteczka fajna, nie tania, ale już cena końcówek (wymiana co najmniej raz na kwartał), to koszt nieprzyzwoity - ok. 60 zł/szt.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego mam wierzyć w rekomendację kogoś, kto zarabia na źle czyszczonych zębach?

 • wlodeek

  Oceniono 3 razy 3

  'najbardziej trudne", "najbardziej ładne". Czy ta gimbaza niedouczona nie zna stopniowania prostego? Pewnie stopniowanie przymiotników sprawia jej "najbardziej duży" problem.

 • kolo125

  Oceniono 3 razy 1

  tak tak, a świstak siedzi i zawija w te sreberka !!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX