Muszki owocówki opanowały kuchnię? Ta pułapka jest zabójczo skuteczna

WG
22.08.2018 08:04
Każdy, kto miał w kuchni muszki owocówki wie, że jak trudno się z nimi walczy. Na szczęście istnieje sposób, aby szybko pozbyć się z kuchni tych nieproszonych gości. Wystarczy prosta pułapka.

Muszki owocówki to najczęstsza "letnia plaga", a pozbycie się ich z domu to nie lada wyzwanie. Oczywiście, lepiej zapobiegać niż zwalczać, ale żeby rozprawić się z "wrogiem" warto poznać jego zwyczaje. 

Jak pozbyć się muszek owocówek?Jak pozbyć się muszek owocówek? Fot. Pixabay.com / CC0 Public Domain

Muszki owocówki - skąd się biorą?

Pojawiają się nagle - rano ich nie ma, a wieczorem setki małych muszek spacerują swobodnie po naszej kuchni. Najczęściej sami "zapraszamy" je do domu. Przynosimy ich jajeczka lub larwy na owocach i warzywach. Dorosłe muszki wlatują przez otwarte okna, zwabione różnymi zapachami. Muszki owocówki lęgną się bardzo szybko - każda składa ok. 60 jaj, które po kilkunastu godzinach przeistaczają się w larwy. Po 4 dniach mamy już gotowe, dorosłe osobniki, nad którymi bardzo trudno zapanować.

embed

ZOBACZ TEŻ: BANALNIE PROSTY SPOSÓB NA ZAPACH W SAMOCHODZIE>>

Jak bronić dom przed muszkami owocówkami?

Przede wszystkim musimy dbać o czystość blatów, zlewu czy kosza na śmieci. Od razu ścieramy rozlany sok i sprzątamy resztki jedzenia. Przyniesione ze sklepu owoce i warzywa w pierwszej kolejności myjemy a nadpsute wyrzucamy. Przechowujemy je w lodówce lub pod przykryciem. Zakręcamy szczelnie butelki z sokami, winem czy octem.

 ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ PROSZEK I PŁYN DO PRANIA?>>

Jak się pozbyć muszek owocówek

Na szczęście istnieje sposób, który pozwoli nam skutecznie zwalczyć inwazję muszek owocówek. Co ważne, taką pułapkę zrobimy sami. Potrzebne nam będą:

Przygotuj: ocet, płyn do mycia naczyń, słoik, folię aluminiową, wykałaczkę, gumkę recepturkę.Przygotuj: ocet, płyn do mycia naczyń, słoik, folię aluminiową, wykałaczkę, gumkę recepturkę. Fot. Redakcja

 • ocet jabłkowy lub winny
 • płyn do mycia naczyń
 • słoik
 • folia spożywcza
 • wykałaczka
 • gumka recepturka

Jak stworzyć skuteczną pułapkę na muszki owocówki?

1. Do słoika wlej ocet. Płyn powinien sięgać do połowy naczynia.

2. Do octu wlej kilkanaście kropli płynu do mycia naczyń.

Do octu wlej kilkanaście kropli płynu do mycia naczyń.Do octu wlej kilkanaście kropli płynu do mycia naczyń. Fot. Redakcja

3. Słoik zakryj szczelnie folią spożywczą.

4. Naciągniętą folię spożywczą zabezpiecz gumką. 

5. W folii zrób wykałaczką kilkanaście otworów

W folii zrób wykałaczką kilkanaście otworów.W folii zrób wykałaczką kilkanaście otworów. Fot. Redakcja

Pułapka na muszki owocówki

Zobacz także
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • Ela Owczarczyk

  Oceniono 9 razy 9

  Guzik prawda. Zrobiłam dokładnie wg przepisu. Ani jedna nie wlazła do środka. Nie są takie głupie.

 • Mirek Stabrowski

  Oceniono 6 razy 6

  Przy trzeciej probie i dodaniu cytryny dwie wlazly. Setki na suficie. Udalo sie wciagnac odkurzaczem. Ciekawe, kiedy z niego wyjda. Chyba zaprosze pajaki.

 • wykidajlo2

  Oceniono 6 razy 2

  A co na to zooterroryści?

 • Ewa Zaremba

  Oceniono 1 raz 1

  Bez folii. po co ona? bez wykałaczki. ocet winny, płyn do mycia naczyń, odrobina cukru i pułapka gotowa. Co dwa dni zmieniam, bo muszek na dnie pełno i mam spokój.

 • Agnieszka W

  Oceniono 1 raz 1

  nie trzeba uzywac folii, muszki jak wpadna do tej mikstury, to juz nie wyjda, bo plyn do mycia naczyj je wykonczy. wystarczy tylko w miseczce wymieszac plyn do mycia naczyn z octem - najlepiej jablkowym ktory muszki uwielbiaja i poczekac 2 dni.

 • Luna Bako

  Oceniono 1 raz 1

  Ja zrobiłam inaczej do słoika wrzuciłem kilka skórek po jabłkach mogą być inne owoce następnie wzięłam kartkę z bloku i zrobiłam rurkę z małym otworem na końcu i ten otwór malutki wsadzilam do słoika a górę rurki powiekszylam następnie przymocowalam wystajaca cześć taśma bardzo szczelnie do słoika po dwóch dniach było ich pełno gdyż są nachylenia głupie że maleńkim otworem nie wyjdą
  U mnie się sprawdza powodzenia

 • labandera

  0

  Zrobiłem tak:
  mały słoiczek po przecierze pomidorowym, ocet jabłkowy, płyn do mycia naczyń, parę kropli soku z cytryny. Niczym nie przykrywałem słoika.
  Położyłem pod kuchenką, za śmietnikiem, bo on był źródłem muszek (inne źródła muszek w kuchni można było wyeliminować, chowając owoce w woreczki, myjąc naczynia na bieżąco, wycierając blaty itp.).
  W ciągu kilkunastu godzin, przez wieczór, noc i ranek na dnie słoika złapało się kilkadziesiąt sztuk owadów. Więc działa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX