Gadżet, który przewiduje pogodę i warto mieć go w domu - małe stacje pogodowe

KM
18.10.2018 09:00
Codziennie myślisz, jak się ubrać stosownie do pogody? Nie musisz już włączać telewizora czy komputera, żeby sprawdzić prognozę. Wystarczy mieć w domu stację pogodową. Urządzenie ustali pogodę na kilka najbliższych dni.

Stacja pogody - co to takiego?

Jak sprawdzamy pogodę? Najczęściej w telefonie, za pośrednictwem internetu lub oglądając prognozę w telewizji. Takie informacje jednak nie zawsze są spójne z tym, co widzimy za oknem. Dużo lepiej sprawdzi się termometr ustawiony na zewnątrz. Nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem jest zakup domowej stacji pogody.

Stacja pogodowa to elektroniczne urządzenie, które określa warunki pogodowe w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Urządzenie składa się z bezprzewodowego czujnika, który montujemy na zewnątrz budynku oraz wyświetlacza elektronicznego, który możemy ustawić w dowolnym miejscu w domu.

Domowa stacja pogody - jak działa?

Stacja pogodowa działa, odbierając specjalne sygnały radiowe. Najpopularniejszym sygnałem jest ten nadawany z Niemiec, który pozwala na automatyczne ustawienie daty i godziny na urządzeniu. W trzech regionach w Polsce – gdańskim, warszawskim oraz krakowskim obsługiwany jest także dokładniejszy sygnał radiowy nazywany szwajcarskim. Ten sygnał określa prognozę pogody na kilka dni do przodu i informuje o zagrożeniach, takich jak silne wiatry czy gwałtowne burze.

Domowe stacje meteo najczęściej działają na baterie. Większość modeli mierzy warunki panujące na zewnątrz, ale też wewnątrz budynku. Czujniki umieszczone poza budynkiem przekazują dane drogą bezprzewodową prosto do urządzenia. Warto zainwestować w urządzenie o wysokim paśmie częstotliwości, dzięki czemu będzie odporne na zakłócenia pochodzące z innych sprzętów. Stacja pogodowa informuje nas o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności powietrza, a niektóre modele także o kierunku i prędkości wiatru oraz ilości opadów.

Domowa stacja pogodyDomowa stacja pogody Fot. Hama materiały producenta

Zalety stacji pogodowej

Stacja pogodowa ma wiele zalet:

 • pozwala śledzić prognozę na bieżąco, dzięki czemu unikniemy problemu z dostosowaniem stroju lub zaplanujemy wyjazd na krótki odpoczynek za miastem w najbliższych dniach,
 • ułatwi osobom wrażliwym na zmiany warunków atmosferycznych przewidywanie pogody, która może źle wpłynąć na samopoczucie lub zdrowie,
 • informacje o wszystkich parametrach pogodowych: temperaturze, ciśnieniu, sile wiatru i opadach będą dostępne w jednym miejscu,
 • prosta konstrukcja urządzenia,
 • nieduży rozmiar,
 • odporność na działanie czynników atmosferycznych,
 • czułość na zmieniającą się pogodę,
 • smukły wygląd.

Stacja pogody - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając stację pogody do swojego domu, zwracajmy uwagę na czytelność wyświetlacza. To kluczowa kwestia, ponieważ wpływa na wygodę użytkowania stacji. Urządzenie najczęściej wyposażone jest w monochromatyczny ekran, w kolorze szarym lub stonowanej zieleni, które w nocy wymagają podświetlenia. Świetnym wyborem są stacje pogody z kolorowym wyświetlaczem.

Obsługę urządzenia zdecydowanie ułatwia ekran dotykowy, warto przemyśleć zakup właśnie takiego modelu.

Domowe stacje pogody możemy kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Wybierając model do domu, warto określić swoje potrzeby. Stacje pogody wyposażone mogą być w wiele funkcji. Jeśli potrzebujemy jedynie pomiaru temperatury i ciśnienia, nie warto kupować rozbudowanego technicznie urządzenia, którego cena jest kilkakrotnie wyższa.

Stacja meteo w domu - czy warto ją mieć?

Zdecydowanie tak! Wszyscy meteopaci na pewno poczują się pewniej, mając pod ręką domową stację pogody. Przyda się także osobom chorym na serce lub mającym problemy z ciśnieniem krwi.

Stacja pogody zapewni wiarygodne informacje na temat prognozy pogody bez konieczności korzystania z telewizji czy internetu. Domowa stacje meteo określi dokładne warunki atmosferyczne przewidziane dla naszego rejonu zamieszkania. To niedrogie, a bardzo praktyczne urządzenie.

Zobacz także
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • wino0000006

  Oceniono 18 razy 16

  Taaa - przewiduje, a może nawet wróży z fusów?

 • Milek Spiewak

  Oceniono 8 razy 8

  Nie odbiera komunikatów z prognozą przez radio tylko CZAS z zegara atomowego. Pogodę wyświetla ("prognozuje") na podstawie pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia.

 • student_zebrak

  Oceniono 9 razy 7

  ja ogryzlem t-bone steka i kosc powiesilem za oknem. Jak w kosci strzyka to bedzie lalo.
  Na wypadek gdyby wiatr mi porwal urzadzenie, mam w smarku apka Weatherzone +.
  Sprawdza sie.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 4 razy 4

  Taki gadżet to ja mam w prawym kolanie.

 • huhaha

  Oceniono 8 razy 4

  Na pewno stacje pogody warto posiadać, tak samo jak termometr zaokienny. W telefonach mamy informacje o pogodzie, ale są to tylko prognozy, które mogą bardzo się różnić od rzeczywistości (np. w prognozie jest -5C, a realnie -12C). Wystarczy wejść sobie na stronę stacje-pogody.pl, aby zobaczyć, że te nowe stacje pogodowe z kolorowymi wyświetlaczami, są po prostu fajne, i coraz dokładniejsze, mogą współpracować ze smartfonami, przesyłać pomiary do Internetu, zapisywać dane w pamięci, do późniejszej analizy na komputerze. Niektóre mają nawet pomiar promieniowania słonecznego.

 • Milek Spiewak

  Oceniono 1 raz 1

  Nie odbiera komunikatów z prognozą przez radio tylko CZAS z zegara atomowego. Pogodę wyświetla ("prognozuje") na podstawie pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia.

 • nabbuko

  Oceniono 2 razy 0

  aha, czyli działa tak jak serwisy pogodowe w telefonach - łączy się "bazą" i pobiera dane. Ale dla was, ciemne czerskie dzbany, info o pogodzie w komórkach jest nierzetelne? W takim razie na waszych stronach tez jest do kitu, bo korzysta z tego samego źródła...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX