Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie rolety zewnętrzne wybrać? - wyprzedaż modeli

Odpowiada Grzegorz Dudek/ red.

Rolety zewnętrzne to nie tylko świetny pomysł na odstraszenie złodziei, lecz także skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła w domu podczas zimy i ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń w czasie upałów. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i kiedy zająć się ich wyborem?

rolety zewnętrzne, dom jednorodzinny
Rolety zewnętrzne wyjątkowo skutecznie chronią budynek przed nagrzewaniem - zatrzymują ponad 90 proc. ciepła
Fot. Aluprof

Jakie są zalety rolet zewnętrznych?

20502504 https bi
fot. Krispol

Rolety zewnętrzne nie tylko skutecznie odstraszają złodziei. Przede wszystkim dobrze izolują termicznie, zimą zatrzymując ciepło w domu, a latem - nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczeń. Rolety chronią także przed hałasem, pozwalają zaciemnić pomieszczenia i są bardzo dobrym zabezpieczeniem okien przed skutkami gwałtownych burz i nawałnic. Jeśli zaplanuje się je odpowiednio wcześnie, można wybrać takie, których kasety - po wykonaniu ocieplenia i elewacji - będą zupełnie niewidoczne.

Kiedy należy wybrać rolety zewnętrzne?

O roletach zewnętrznych najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Jest to konieczne, zwłaszcza gdy chcemy, by były schowane w ścianie (nadprożowe lub na- okienne). Jeśli na rolety naokienne zdecydujemy za późno - już w trakcie budowy - trzeba będzie zamówić mniejsze okna (obniżone o wysokość skrzynki rolety).

Na etapie budowy można natomiast podjąć jeszcze decyzję o roletach podtynkowych. To, na co jednak trzeba wtedy zwrócić uwagę, to odpowiednie osadzenie okien lub przygotowanie nadproża. Trzeba też zastanowić się nad kwestią zabudowy skrzynek rolet. Pamiętajmy - mają one od 15 do 18 cm, a przy bardzo dużych oknach nawet do 21 cm głębokości. Jeśli planujemy ocieplenie domu 20 cm warstwą styropianu lub wełny, a skrzynki nie przekroczą 18 cm (i do tego ich "plecy" będą przylegały do ścian), to uda się je ładnie schować w elewacji. Jeśli natomiast planujemy cieńszą warstwę izolacji cieplnej (lub jest jakiś inny powód, dla którego skrzynka nie zmieści się pod elewacją), trzeba rozważyć inne sposoby jej zabudowy. Może to być na przykład wykonanie ozdobnych opasek ze styropianu.

Rodzaje rolet zewnętrznych

rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne
Fot. Anwis

Kiedy dom jest już wykończony (ocieplony i otynkowany), wówczas do zamontowania nadają się tylko rolety elewacyjne, czyli takie ze skrzynką montowaną na zewnątrz (może ona być owalna lub ścięta pod kątem 45 st.). Zwykle montuje się je do ramy okiennej, co częściowo przysłania okno i ogranicza ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia (skrzynki do okien o wysokości do 160 cm mają 15-16 cm wysokości, do okien balkonowych - 18 cm). Dlatego warto o roletach myśleć wcześniej, kiedy jeszcze mamy możliwość ukrycia skrzynek w warstwie ocieplenia. Do wyboru mamy wtedy rolety nadprożowe, naokienne i podtynkowe.

Rolety nadprożowe. Ich skrzynki pełnią dwie funkcje: ukrywają mechanizm rolety i zwinięty pancerz, a jednocześnie stanowią gotowy element budynku - nadproże. Montaż takich rolet przebiega dwuetapowo: najpierw (podczas wznoszenia ścian) osadza się skrzynki, a później, kiedy są już wstawione okna - zakłada się pancerz i montuje prowadnice.

Rolety naokienne. Montuje się je we wnęce okiennej jednocześnie z oknami. Skrzynkę mocuje się przy użyciu specjalnych profili do górnego fragmentu ościeżnicy i wraz z oknem osadza w otworze okiennym.

Pamiętajmy, że w roletach nadprożowych i naokiennych dostęp do skrzynek znajduje się od strony pomieszczeń. Zwykle są one zabudowywane płytami g-k, co przy konieczności jakiegokolwiek serwisu rolety skutkuje "demolką".

Rolety podtynkowe. To nowoczesny typ rolet, ze skrzynką montowaną na zewnątrz. Klapa rewizyjna (umożliwiająca prace serwisowe) znajduje się od spodu, dzięki czemu nie ma w ogóle konieczności wchodzenia do pomieszczenia. Montaż tych rolet wymaga jednak odpowiedniego wstawienia okien. Najlepiej, jeśli są one wysunięte o kilka centymetrów w stosunku do nadproża. Wtedy, po przykręceniu prowadnic do ram okiennych i nałożeniu na nie skrzynek, między "plecami" skrzynki a nadprożem powstanie szczelina, w którą można wsunąć kilkucentymetrową płytę ocieplenia, aby zminimalizować mostek termiczny. Gdy się tego nie zrobi, można jeszcze pod prowadnice rolety zamontować prowadnice dystansowe, które również spowodują odsunięcie skrzynki rolety od nadproża w celu umieszczenia tam warstwy izolacji termicznej.

Rolety zewnętrzne sterowanie ręczne czy elektryczne?

20615582 https bi
fot. Anwis

Jeśli rolety mają być sterowane elektrycznie, to zasilanie do nich najlepiej doprowadzić od razu, gdy układana jest domowa instalacja elektryczna. Przy roletach obsługiwanych pilotem potrzebny będzie jedynie przewód zasilający silnik, natomiast przy obsłudze za pomocą wyłączników - dodatkowo trzeba przeprowadzić przewód od silnika do wyłącznika.

Jeśli chcemy mieć możliwość obsługi kilku rolet jednocześnie, najlepiej zdecydować się na silniki radiowe obsługiwane za pomocą pilota. Grupowe sterowanie rolet z silnikami na wyłącznik wymaga bowiem ciągnięcia dodatkowych kabli i zastosowania specjalnych przekaźników, co w efekcie na tyle podnosi koszty, że stają się one porównywalne z wydatkami na rolety z silnikami radiowymi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie rolety zewnętrzne wybrać? - wyprzedaż modeli