Aranżacja salonu: symetria przełamana

fot. Agata

Symetria jest ważną cechą pięknych salonów. Ale jeszcze ważniejszą jest jej przełamanie. Idealna symetria w naturze nie występuje, dlatego też nie powinna występować w naszych wnętrzach. Salony idealnie symetryczne działają niepokojąco, nie czujemy się w nich swobodnie. Dlatego właśnie w stylowych salonach taki układ jest zaburzony przez kilka mniejszych elementów, jak stoliki kawowe, kwietniki, itp. Należy jednak uważać, żeby nie popaść w przeciwną skrajność i nie stworzyć chaotycznej aranżacji.

Komentarze (11)
Zaloguj się
 • polska_baba

  Oceniono 173 razy 159

  Jak ja kocham takie porady ;) Nie trzeba dużych pieniędzy? Kwestia tego, co kto uważa za duże pieniądze - wszystkie te fotografie pokazują wnętrza zaaranżowane przez architekta wnętrz, wyposażenie jest całe nowe i w jednym stylu. Problem w tym, że przeciętnego Polaka na to nie stać. Nie stać go też na zostawienie przestrzeni, bo przestrzeń akurat kosztuje najwięcej (to cena metra kw. mieszkania). Przeciętna polska rodzina mieszka w mieszkaniu dla niej za małym i często z meblami odziedziczonymi po dziadkach, podarowanymi przez ciocię lub kupionymi na zasadzie "byle taniej".
  Na początku lat 90. "Cztery kąty" pokazywały autentyczne mieszkania, urządzane przez samych mieszkańców przez lata i w takich warunkach, w jakich mieszka większość. Było to ciekawe i inspirujące. Dziś pisma o urządzaniu mieszkań trudno odróżnić od katalogów i gazetek sklepów z meblami. Są tych pism stosy, ale przeciętny Polak nic tam dla siebie nie znajdzie, bo to jest odległe o lata świetlne od jego warunków. Wolę pooglądać sobie w internecie strony typu "zrób to sam", bo pokazują, jak w prawdziwym życiu ludzie radzą sobie z przechowywaniem rzeczy, brakiem miejsca i większych pieniędzy.

 • annbot

  Oceniono 53 razy 49

  ARTYKUŁ SPONSOROWANY?

 • leszlong

  Oceniono 30 razy 30

  "Nie ma nic bardziej zgubnego niż ślepe podążanie za trendami. " oraz "Częściej zobaczymy w nich klasyki designu, rzeczy z duszą, jak i te o uniwersalnych formach, które będą równie na czasie dziś, jutro jak i za 20 lat. "

  Dawniej używano pięknego sowa "wzornictwo". Teraz w ramach ślepego podążania za trendami nadmiernie autorzy piszą "design". Ta porada dotyczy również słownictwa.

 • opio1

  Oceniono 46 razy 30

  AGATA i jej niektóre produkty meblo-podobne. W niektórych przypadkach można je porównać do papierowych mebli z IKEI . Fajnych z daleka i jak się tylko na nie patrzy.
  A jak już się trafi dobry mebel to 3 x drożej. W alternatywnych sklepach potrafi być taniej.

 • cler27

  Oceniono 14 razy 14

  To nie zdjęcia prawdziwych domów, w których żyją normalni ludzie, ale wystawki z katalogów. I nie da się mieszkać, jak w katalogu, zwłaszcza z małymi dziećmi..

 • Piotr C

  Oceniono 23 razy 11

  a te na zdjeciach to co? Zamiast klasyki jakieś dziwactwa. Naprawdę nie trzeba szukać i wymyślać, ładne salony już dawno wymyślono, i trzeba tylko popatrzeć.

 • kot789

  Oceniono 10 razy 10

  nie ma to jak porownywac amatorskie zdjecia "brzydkiego" mieszkania, z profesjoinalna sesja high-endowymi lustrzankami i profesjonalnym oswietleniem oraz post-produkcja

 • theorema

  Oceniono 18 razy 8

  hehe, piękne wnętrze mieszkania to mam ja. Ale żadnej gazety do siebie nie wpuszczę. Co ciekawe, w ogóle nie jest "aranżowane", ani dekorowane. Po prostu skośne ściany poddasza wyłożone drewnem, różne rodzaje oświetlenia górnego i bocznego, stonowane kolory mebli i wykładzin ożywione kolorowymi książkami i innymi rzeczami użytkowymi. Plus obłędne widoki za oknami. Sama nie wiem, co sprawia, że zestawione ze sobą różne meble z różnych epok wyglądają tak dobrze. Ale każdy, kto wchodzi, wydaje z siebie jęk zachwytu "ale masz tu super". W poprzednich dwóch miejscach było to samo, choć raz był to drewniany dom w kiepskim stanie technicznym, a raz kawalerka w bloku. A może jednak klimat domu to ani meble, ani lampy, ani naklejki czy obrazy na ścianach, tylko jego mieszkańcy? Cisza, ciepło, zapach drewna, żywe rośliny, dobra muzyka? Dobra herbata, ciekawa rozmowa? Coś nieuchwytnego, co sprawia, że gościom nie chce się wychodzić. Każdy może spróbować stworzyć taki klimat. Na niektóre rzeczy czasem trudno mieć wpływ, jak widok za oknem, czy hałas od sąsiadów, ale na pewno dobra atmosfera nie bierze się z nowych mebli, czy innych gadżetów.

 • drakaina

  Oceniono 7 razy 5

  Proste, wąskie czarne ramy to bardzo zły pomysł - nudzą się po roku wiszenia na ścianie i nagle okazuje się, że są banalne i męczące. Podobnie jak odmierzana linijką aranżacja obrazków na ścianie. Wbrew pozorom kontrolowany chaos ramkowy sprzyja ekspozycji naprawdę ciekawych, oryginalnych obraz(k)ów - te ze zdjęcia nr 6 do takich nie należą, więc nijakość powieszenia doskonale współgra z nijakością treści. A ogólnie: we wszystkich tych wnętrzach człowiek się bardzo szybko znuży ich monotonią.

  PS. Co to jest "na wysokości wzroku dorosłej osoby"? Moi dorośli znajomi mieszczą się w przedziale od poniżej 160 do ponad 190...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX