Płyty termoizolacyjne Thermano w rozwiązaniach systemowych. Jak efektywnie docieplić dach skośny?

sponsorowany

Dom energooszczędny – zbudowany z odpowiednich materiałów, wyposażony w nowoczesną technologię odzyskującą ciepło, generujący mniejsze rachunki za ogrzewanie. To bardzo aktualny temat, który ma również swój aspekt ekologiczny. Wszyscy zastanawiamy się jak rzeczywiście zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i wytwarzać mniej substancji szkodliwych, które przyczyniają się do powstawania smogu. A jak pokazują statystyki, to właśnie gospodarstwa domowe mają największy udział w emisji substancji zanieczyszczających atmosferę. Pierwsze rozwiązanie, które nasuwa się od razu, to wymiana pieca na bardziej wydajny i nowoczesny.

Izolacja dachu z Thermano - płyty idealnie nadają się do montażu na dachach skośnych w budynkach nowych i remontowanych. Unikatową zaletą płyt jest możliwość montażu w wariantach: nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym (mieszanym).
Izolacja dachu z Thermano - płyty idealnie nadają się do montażu na dachach skośnych w budynkach nowych i remontowanych. Unikatową zaletą płyt jest możliwość montażu w wariantach: nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym (mieszanym).
Balex Metal

Jak się jednak okazuje, zakup nowego kotła w tym wypadku nie jest złotym środkiem, a raczej ostatnim z  elementów wpływających na energooszczędność domu. Sprawą pierwszorzędną jest zaplanowanie termomodernizacji całego domu. Nawet najnowocześniejszy piec nie powstrzyma utraty ciepła, która następuje m.in. przez dach. Termoizolacja za pomocą płyt z rdzeniem poliuretanowym PIR jest możliwa w kilku systemach. Płyty Thermano mogą być montowane na dachu skośnym na 3 różne sposoby: w systemie nakrokwiowym, podkrokwiowym oraz mieszanym. Daje to pełne spektrum rozwiązań docieplenia zarówno dla dachów nowych jak i remontowanych.

Thermano w systemie nakrokwiowym

2.	Thermano w systemie nakrokwiowym. Izolacja dachu jest tak trwała, że może służyć nawet kilku pokoleniom.
2. Thermano w systemie nakrokwiowym. Izolacja dachu jest tak trwała, że może służyć nawet kilku pokoleniom.
Balex Metal

Montaż nakrokwiowy jest w naszej strefie klimatycznej najlepszym z rozwiązań. Podobnie, jak w przypadku ścian, również na dachu zalecany jest montaż termoizolacji od strony zewnętrznej, aby cały układ konstrukcyjny odizolować od wahań temperatur dobowych. Montaż nakrokwiowy to doskonałe zabezpieczenie zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami – korzyścią jest znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania oraz chłodzenia budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym przypadku, wystarczy min. 125mm płyty Thermano. Płyty PIR stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o najwyższej klasie termoizolacyjności A++.

3.	Thermano w systemie nakrokwiowym; W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu, Thermano wymaga użycia mniejszej ilości materiału. Instalacja jest szybka i prosta, a to przekłada się na niższe koszty wykonawstwa.
3. Thermano w systemie nakrokwiowym; W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu, Thermano wymaga użycia mniejszej ilości materiału. Instalacja jest szybka i prosta, a to przekłada się na niższe koszty wykonawstwa.
Balex Metal

Właściciel domu ze skosami, który decyduje się na system nakrokwiowy, zyskuje na wysokości ścianki kolankowej przy zastosowaniu Thermano. Wysokość skosów jest o tyle ważna, że wpływa na możliwość swobodnej aranżacji poddasza np. niska ścianka kolankowa nie pozwala dosunąć komody do ściany lub łóżka z wysokim nagłówkiem. Dla przykładu często stosowana wełna mineralna podkrokwiowo o gr. 15 cm w praktyce zabiera około 25 cm na wysokości ścianki kolankowej. Gdy zastosujemy Thermano w systemie nakrokwiowym zyskujemy te centymetry za darmo i otrzymujemy większą powierzchnię użytkową poddasza.

Thermano w systemie podkrokwiowym

4.	Thermano w systemie podkrokwiowym; Układ podkrokwiowy pozwala na montaż bez ingerencji w poszycie dachowe, a prace można przeprowadzić również zimą.
4. Thermano w systemie podkrokwiowym; Układ podkrokwiowy pozwala na montaż bez ingerencji w poszycie dachowe, a prace można przeprowadzić również zimą.
Balex Metal

Docieplenie montowane od strony poddasza to doskonałe rozwiązanie gdy potrzebna jest dodatkowa warstwa termoizolacji bez konieczności ingerencji w poszycie dachowe. Dlatego jest to najlepszy sposób by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które "ucieka" z budynku. Bardzo niski współczynnik przewodności termicznej lambda płyt Thermano (λ=0,023 W/mK) pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność termiczną budynku przy wykorzystaniu możliwie cienkiej warstwy docieplenia. Podkrokwiowy system montażu ma dodatkową zaletę. Docieplenie płytami Thermano można zaplanować również w  sezonie jesiennym i zimowym.

Thermano w systemie mieszanym

5.	Thermano w systemie mieszanym; Płyty Thermano można łączyć z innymi termoizolatorami, w tym z wełną mineralną i szklaną.
5. Thermano w systemie mieszanym; Płyty Thermano można łączyć z innymi termoizolatorami, w tym z wełną mineralną i szklaną.
Balex Metal

Płyty Thermano z uwagi na bardzo łatwą obróbkę idealnie nadają się również do montażu między krokwiami – wystarczy docięcie płyt, montaż na lekki wcisk i ewentualne uzupełnienie szczelin przy krokwiach pianką niskoprężną. Zaletą Thermano w takim układzie jest brak jakiegokolwiek ryzyka obwieszenia się, czy obsunięcia termoizolacji, pojawienia się w niej kondensatu pary wodnej. Oczywiście montaż termoizolacji międzykrokwiowy nie powinien występować wyłącznie w wersji samodzielnej. Znaczna ilość ciepła uciekałaby w takim przypadku poprzez krokwie, które odznaczają się dość niskim oporem termicznym. Dlatego należy termoizolację międzykrokwiową połączyć z podkrokwiową lub nakrokwiową, aby w efekcie uzyskać układ mieszany. Suma oporów termicznych wszystkich warstw musi odpowiadać wymaganiom stawianym w tym względzie projektowanym dachom.

Co do zasady, różne materiały termoizolacyjne można ze sobą łączyć. Stosując Thermano z wełną lub styropianem uzyskuje się pewien układ hybrydowy, jako szczególny przypadek układu mieszanego. Ma on ogromne zalety. Projektowanie połączenia materiału gazoszczelnego (Thermano) z materiałem otwartym dyfuzyjnie (wełna) wymaga jednak zwrócenia uwagi na kolejność montażu poszczególnych materiałów, a czasem wzajemną zależność ich grubości.

www.balex.eu

Skomentuj:

Płyty termoizolacyjne Thermano w rozwiązaniach systemowych. Jak efektywnie docieplić dach skośny?