Jak dobrze odkurzać? Aby pozbyć się kurzu wystarczy znać kilka zasad

JG
11.04.2017 12:24
A A A
Aby porządnie odkurzyć mieszkanie warto poznać kilka zasad

Aby porządnie odkurzyć mieszkanie warto poznać kilka zasad (Fot. pixabay.com / jarmoluk/ CC0 Public Domain)

Odkurzanie nie jest wcale prostą sztuką. Jak dobrze odkurzać? Od którego miejsca w pokoju zacząć? Na co warto uważać?

W kurzu jest wszystko – ziarenka piasku i ziemi, mikrowłókna tkanin, włosy, fragmenty paznokci i martwy naskórek. Znajdziemy tam także pleśń, jaja i larwy owadów oraz roztoczy. To dlatego kurz często uczula. Aby nie zalegał w kątach i na półkach, trzeba przynajmniej raz w tygodniu mieszkanie odkurzać. Niby czynność prozaiczna, ale też wzmaga sprytu. 

Odkurzanie zacznij od otwarcia okna, bo inaczej udusisz się! Sprzątaj od najdalszego kąta pokoju i przesuwaj się w kierunku drzwi oraz od góry do dołu. Najpierw więc zetrzyj kurz z szafek i półek, a na końcu z podłogi. Każde miejsce przecieraj kilkakrotnie. Zacznij ścieranie na mokro. Ściereczkę mocno wykręcaj, aby była ledwo wilgotna. Jeśli tylko woda będzie brudna - wymień ją. Umyte miejsce wytrzyj do sucha i przejdź dalej.

ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ TABLETKI DO ZMYWARKI?>>

Uważaj na sprzęt elektroniczny i telewizor. Najlepiej odłącz go od prądu i przecieraj chusteczkami z płynem antystatycznym. Jeśli ich nie masz, zwilż ściereczkę w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń, mocno ją wykręć i szybko przetrzyj sprzęt. Na koniec wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Jeśli nosisz okulary i do ich czyszczenia używasz ściereczek z mikrofibry, możesz nimi przetrzeć także ekrany sprzętu. Grzbiety książek również przecieraj wilgotną szmatką.

Odkurzając podłogę, zaglądaj w każdy kąt, pod fotele i wersalkę, bo tam najwięcej zbiera się kurzu. Sprawdzaj pojemność worka w odkurzaczu, bo przepełniony nie będzie zbierał i twoja praca pójdzie na marne.

ZOBACZ TEŻ: DO CZEGO WYKORZYSTAĆ SASZETKI Z PUDEŁEK DO BUTÓW?>>

Małe dywaniki i chodniki przed odkurzaniem warto wytrzepać. Duże dywany odkurzaj zawsze „z włosem”, podnosząc dyszę odkurzacza, gdy przesuwasz ją „pod włos”. Jeśli chcesz pozbyć się zapachu np. po zwierzęciu, posyp dywan sodą oczyszczoną. Po 10 minutach dokładnie odkurz. Ładne kolory przywróci dywanowi kiszona kapusta lub świeżo skoszona trawa, gęsto rozrzucone na dywanie. Po kwadransie zbierz je miotełką. Ciemnym dywanom dobrze zrobią rozrzucone fusy herbaty. Znakomicie czyści i odświeża kolory roztwór soli – dwie łyżki na szklankę wody. Pocieraj dywan gąbką zamoczoną w roztworze i dobrze wyciśniętą.

A ty kiedy ostatni raz odkurzałeś klawiaturę? 7 miejsc, o których lubimy "zapominać" podczas sprzątania

Zobacz także
 • Saszetki z pudełek do butów mają wiele zastosowań! Saszetki z pudełek do butów - do czego można wykorzystać silica gel?
 • Jak zdobyć tanią książkę? Tanie książki? 6 sposobów na tanie czytanie
 • Idea Smart Living najlepiej znana jest osobom w wieku 25-34 lat Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie?

smartips na wideo

Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: gosia

  0

  odkąd mam electrolux pure i9 przestalam narzekać na odkurzanie ;) super sprawa, kupiłam w media expert i mogę odpoczywać, kiedy robot sprząta całe moje mieszkanie ;)

 • avatar

  Gość: Kimis

  0

  a wiecie ja kupiłem sobie roomba 896, nie dorgii i bardzo fajny pomocnik, mniej zasuwania na kolanach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX