Meble dla seniorów

Czyli jak meble ułatwiają życie ludziom w starszym wieku.

Wydawać by się mogło, że wzornictwo wciąż poszukuje nowych rozwiązań nie zawsze zwracając uwagę na wszystkie pokolenia użytkowników. Chętnie projektuje się dla dzieci, młodych, zdrowych, sprawnych ludzi.

Ale zaczynają się zmiany. W projektowaniu najważniejszy staje się użytkownik, jego potrzeby. Społeczeństwa starzeją się, jest coraz więcej użytkowników w starszym wieku i ich potrzeby są już nieco inne. W humanistycznym myśleniu o projektowaniu pewne zjawiska społeczne już zostały zdiagnozowane i zaczynają pojawiać się firmy i projektanci, którzy zauważają potrzeby starszego pokolenia i projektują z myślą o tym by im ułatwić życie.

 

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai


Jedną z takich firm jest L&W, czyli projektancki duet Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai. Stworzyli oni kolekcję mebli pod znaczącą nazwą „No Country for Old Man”.

Lanzavecchia i Wai to dwie różne strony świata, dwie różne kultury. Ona skończyła studia w Mediolanie, on w Singapurze. Spotkali się w Holandii, w Eindhoven, gdzie w Design Academy zrealizowali Master in Design pod okiem Gijsa Bakkera (współtwórcy słynnego Droog Design). Tam zaczęła się ich współna praca.

Projekt o nazwie „No Country for Old Man” („To nie jest kraj dla starych ludzi”) to kolekcja mebli, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu ludziom w starszym wieku. W skład kolekcji wchodzą: Together, Monolight i Assunta.

Together to zestaw niedużych mobilnych stolików: T-Cane to stolik herbaciany; U-Cane to rodzaj pojemnika na kółkach, w którym można przechowywać i przewozić czasopisma, książki czy robótki ręczne; I-Cane to niewielki stoliczek na I-Pada. Stoliki wyposażono w wygodne rączki i kółka.

 

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai

 

Z wiekiem osłabia się wzrok, a wówczas przydatne będzie nam Monolight. To połączenie lampy i szkła powiększającego. Łatwo można je dostosować do potrzeb użytkownika, zmieniając kąt nachylenia ekranu. Aluminiowa rama plus marmurowa podstawa i komponenty LED-owe składają się na Monolight.

Z upływem lat pogarsza się też nasza mobilność, mięśnie osłabiają się, gęstość kości się zmniejsza. Pewnego dnia okazuje się, że wstanie z krzesła - rzecz dotąd prosta i banalna - już taką nie jest. Dlatego projektanci stworzyli Assuntę - krzesło (fotel), który dzięki swojej konstrukcji polepszy naszą stabilność, siłę i wstawanie z niego nie będzie nastręczało dodatkowych problemów.

 

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai


Franceskę Lanzavecchia w projektowaniu interesują relacje pomiędzy przedmiotem a człowiekiem, uważnie przygląda się też przyszłości projektowania. Hunn Wai zafascynowany jest materiałami, ich znaczeniem i formami. Pracując razem wzajemnie się uzupełniają i inspirują.
„No Country for Old Man” była sporym sukcesem na Salone del Mobile w Mediolanie 2012.

ZDJĘCIA >>

 

Zobacz także:

Lampa z recyklingu
Gumowy stół
Koniec świata 2012. Jak przetrwać ten dzień?

Więcej o:
Komentarze (1)
Meble dla seniorów
Zaloguj się
  • 88judyta88

    0

    Z mojego doświadczenia wynika, ze przede wszystkim funkcjonalne, te zaprezentowane tutaj wyglądają fajnie, ale tak naprawdę nie różnią się wiele od takich zakupionych w zwykłych sklepach. Najlepiej stawiać jednak na te proste rzecz, bo ceny tych zaprezentowanych są pewnie z kosmosu, a funkcjami się raczej nie różnią. Akcesoria dla seniora mozna kupic np. w sklepie Perfekton

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX