Marka Ćmielów ma 225 lat [NAJPIĘKNIEJSZE WZORY]

Porcelana ćmielowska dawna i współczesna - zbiory MNKi

Porcelana ćmielowska dawna i współczesna - zbiory MNKi (Fot. Małgorzata Stępnik)

Historyczne fasony, odtworzone unikalne wzory i współczesne kolekcje. Aż 1400 eksponatów zobaczymy na wystawie ?Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach?.

Marka Ćmielów świętuje w tym roku 225 urodziny. W ciągu ponad dwóch i pół wieków istnienia, oprócz serwisów i pojedynczych naczyń z porcelany i fajansu, produkowała kamionkę, majolikę, porcelanę apteczną i elektrotechniczną oraz wyroby ogniotrwałe. Tradycja, ręczne wykonanie, a także unikalne wzornictwo zawarte w historycznych, jak i najnowszych kolekcjach to znaki rozpoznawcze ćmielowskiej porcelany.

16 lipca 2015 w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża ekspozycja ćmielowskiej porcelany, na którą składa się ponad 1400 eksponatów z muzealnych zbiorów. Wystawa będzie miała charakter przekrojowy począwszy od historycznych fasonów, odtworzonych na tą okazję unikalnych wzorów, aż po te współczesne kolekcje.

Co wiesz o polskiej porcelanie? Rozwiąż nasz quiz>>

Na wystawie poświęconej ceramice ćmielowskiej zostanie zaprezentowana największa w Polsce, licząca ponad 1400 eksponatów, kolekcja porcelany. Ceramika z Ćmielowa stanowi grupę dość liczną w polskich zbiorach - tak muzealnych, jak i prywatnych - jednak żadna z obecnych kolekcji nie ilustruje w sposób tak pełny, jak kielecka przemian stylistycznych i technologicznych oraz różnorodności wyrobów niemal od początków działalności fabryki po XXI wiek.

Zaprezentowane zostaną, m.in.: XIX-wieczne ćmielowskie naczynia fajansowe z dekoracją á l'antique i drukowaną, porcelana z czasów Druckich Lubeckich i Kazimierza Cybulskiego oraz skromnie reprezentowana w polskich zbiorach majolika. Produkcję dwudziestolecia międzywojennego będą ilustrować m.in. serwisy zaprojektowane przez Bogdana Wendorfa: Kula, Kaprys i Płaski, stanowiące kwintesencję stylu art déco w polskiej ceramice.

Ponadto przedstawione zostaną przykłady plastyki figuralnej wykonywanej wg projektów takich artystów, jak: Tadeusz Szafran, Józef Szewczyk, Bogumił Marcinek, Halina Burtanówna-Husarska Franciszek Kalfas oraz z okresu powojennego - figurki projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Mieczysława Naruszewicza, Lubomira Tomaszewskiego, Hanny Orthwein czy Henryka Jędrasiaka. Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Kielcach z Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. będzie można oglądać także współczesną produkcję przemysłową polskich fabryk oraz najmłodsze kolekcje takie jak New Atelier czy Cosmopolitan.

Wystawa będzie prezentowana od 16 lipca do 31 października 2015 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach (dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1).

 

ZOBACZCIE NAJCIEKAWSZĄ PORCELANĘ >>

 

 

 


ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (1)
Marka Ćmielów ma 225 lat [NAJPIĘKNIEJSZE WZORY]
Zaloguj się
  • Oceniono 4 razy 4

    Wszystko piękne. Kocham polską porcelana. Jednak teraz, to już nie to. Niepowtarzalna była ta cieniutka, z przełomu wieków XIX/XX, lat 20-stych. Wzory w kwiatuszki, tzw. mur chiński/ antyczny, herbata kawa +serwisy obiadowe. Sama mam, do tej pory, babciny, prawie kompletny zestaw obiadowy i deserowy, na 24 osoby, z serii "podwójny chiński mur" inaczej tez zwany antycznym. Nie leży i kurzy się. Jest użytkowany.zawsze budzi zachwyt gości. Dlaczego nie wznawiacie Państwo starych wzorów? Co z tradycją, o której piszecie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX