Klasyk tygodnia: krzesło Tolix

Klasyk tygodnia: krzesło Model A, Tolix

Klasyk tygodnia: krzesło Model A, Tolix (Fot. potterybarn.com)

Krzesło Tolix - z paryskiego bistro do wnętrz mieszkalnych.

Ten francuski klasyk designu znany jest też pod nazwą Marais Chair A, Model A albo po prostu krzesło Tolix. Wykonane z kawałka metalu krzesło to jeden z ulubionych modeli fanów industrialnej estetyki. Zaprojektowane zostało z 1934 roku przez Xaviera Paucharda.

Pauchard był pionierem jeśli chodzi o galwanizację we Francji. Już w 1927 roku zarejestrował znak firmowy i założył firmę, która miała produkować meble z metalu: krzesła, stołki stoły i inne.  W 1934 roku Tolix wypuścił na rynek serię krzeseł i stołów, które z czasem miały zyskać miano klasyków designu.

Jego projekty i gotowe produkty szybko zyskały popularność w miejscach użyteczności publicznej. Początkowo były obecne głównie w biurach, szpitalach czy też fabrykach. Z czasem zaczęły się pojawiać także na zewnątrz w parkach i kawiarniach.

klasyk tygodnia, tolix, krzesło, model A, metalowe krzesło, krzesło do industrialnych wnętrzFot. potterybarn.com

Model A najczęściej kojarzy się właśnie z paryskimi kawiarniami. Choć plotka głosi, że został stworzony specjalnie do kajuty meteorologów statku bojowego. Faktycznie, był obecny na statku Normandie w 1935 roku, ale znany był już nieco wcześniej.

Do kawiarni i bistro Model A trafił wraz z piwem. Dostarczany był do barów przez browary, które dawały go lokalom w zamian za sprzedaż ich piwa. Taka sytuacja miała miejsce aż do lat 70-tych, później browary zaprzestały tej wymiany. Co nie znaczy, że zmalało zapotrzebowanie na krzesła Tolix. Model A ponownie zaczęto produkować w 1986 roku. Krzesło nadal jest wytwarzane w Autun, w Burgundii.

Marais A Chair jest dziś obecny już nie tylko na paryskim bruku, ale w wielu wnętrzach mieszkalnych na całym świecie. Trafił także do zbiorów muzealnych, jest obecny w Vitra Museu, MoMA czy Centrum Pompidou.

Metalowe krzesło jest lekkie i łatwe do utrzymania w czystości - to z pewnością największe jego zalety. Istotna jest też trwałość i wytrzymałość materiału jakim jest metal.

Obecnie firma Tolix proponuje kilka różnych modeli tego krzesła w wielu kolorach.

 

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Eames House Bird Klasyk tygodnia: Eames House Bird
  • wazon Aalto; proj. Alvar Aalto Klasyk tygodnia: wazon Aalto
  • fotel La Mama (Up5); projekt: Gaetano Pesce Klasyk tygodnia: fotel La Mama
Komentarze (1)
Klasyk tygodnia: krzesło Tolix
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX