Karim Rashid

Poeta plastiku i międzynarodowa gwiazda.

 

W Polsce Karim Rashid jest mało znany, nawet nie dlatego, że nie interesujemy się międzynarodowym wzornictwem, po prostu w sprzedaży nie ma (poza kilkoma może wyjątkami) przedmiotów sygnowanych jego nazwiskiem. Za to na świecie Rashid jest prawdziwą gwiazdą dizajnu. Ma na swoim koncie ponad dwa i pół tysiąca projektów, w większości wprowadzonych do produkcji, dwa doktoraty honoris causa (Ontario College of Art and Design oraz Corcoran College) i kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Współpracował z najbardziej topowymi markami, od Alessi i Georga Jansena po Kenzo, Pradę i Issey Miyake, nie stroniąc od tych popularnych jak Coca Cola. Jego prace można kupić w tysiącach sklepów na całym świecie, albo obejrzeć w jednym z czternastu muzeów, w tym tak prestiżowych jak MoMA w Nowym Jorku albo Centre Pompidou w Paryżu, gdzie znajdują się w stałych kolekcjach.

 

 

 

Obywatel świata.
Prywatnie Karim Rashid jest... no właśnie, kim? Urodził się 48 lat temu w Kairze w rodzinie egipsko - angielskiej, wychował w Kanadzie, a obecnie rezyduje najczęściej w Nowym Jorku. Najczęściej, ale niezbyt często. Dwieście dni w roku jest w rozjazdach, dając odczyty, otwierając swoje wystawy lub doglądając interesów. Dużo czasu spędza podobno w Belgradzie, skąd pochodzi jego żona, Ivana Puric.

 

 

Karim Rashid

 

 

 

Poeta plastiku.
Na międzynarodową gwiazdę został namaszczony w roku 2001, kiedy tygodnik Time poświęcił mu obszerny artykuł, nazywając poetą plastiku (choć to określenie w stosunku do jego osoby pojawiało się już wcześniej). Podobno marzy o czasach, kiedy człowiek będzie w połowie składał się z syntetyków, patrząc na jego strój trzeba przyznać, że konsekwentnie wprowadza ten zamysł w życie. Karim Rashid oprócz zachwytów, budzi również kontrowersje, swoim zamiłowaniem do różu i nieskromnymi manifestami o potrzebie zmiany świata. Najbardziej kuriozalnie brzmią deklaracje o demokratycznym i dostępnym dla wszystkich dizajnie na wysokim poziomie. Podczas gdy w internetowym sklepie Rashida za byle stolik trzeba zapłacić kilka tysięcy dolarów. W kilku kwestiach należy mu jednak oddać sprawiedliwość. Po pierwsze stworzył własny, rozpoznawalny styl, pełen zdecydowanych kolorów, geometrycznych kształtów i obłych form, który potrafił przekuć w komercyjny sukces. Po drugie ma na swoim koncie projekty, które są zarówno dobre jak i tanie (jak choćby krzesło Oh-Chair zaprojektowane dla Umbry - kosztuje tylko 60 dolarów). Po trzecie wielofunkcyjność. Zawsze powtarzał, że jeden nowy przedmiot powinien zastępować trzy inne. Klasyczne już Q Chaise jest w zależności od upodobań stolikiem, fotelem lub szezlongiem. Gdyby nie przypadły wam jednak do gustu projekty Karima Rashida, zawsze możecie sięgnąć po jego muzykę, w wolnych chwilach jest didżejem.

 

 

Aleksander Lesiak

 


Zobacz także:

Kuchnia wg Karima Rashida

Panton Chair ma 50 lat

Architekt designerem - designer architektemWięcej o:
Komentarze (18)
Karim Rashid
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  29.09.2010 na targach Cersaie w Bolonii ( płytki ceramiczne, łazienki) bedzie miała miejsce prezentacja nowej kolekcji sanitariatów Ceramica Cielo zaprojektowanej przez Karima. Jestem przedstawicielem Cielow Polsce i czekam niecierpliwie na to co zostanie pokazane.
  W "międzyczasie" zapraszam na stronę Cielo www.ceramicacielo.it lub kontakt 605 45 46 45.

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  plastik? * potoczne błędne określenie tworzyw sztucznych – nie tylko termoplastycznych, które są plastykami (a nie plastikami). Potocznie zaczęto błędnie używać nazwy plastik oznaczającej plastyczny materiał wybuchowy, dla określenia powszechnie spotykanych tworzyw sztucznych.
  * plastik (materiał wybuchowy)
  * Plastik (miesięcznik)
  * Plastik (subkultura młodzieżowa)

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  dildo tez zaprojektowal?

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  Plastk kojarzy mi się z tandetą lat 50-ch.

 • maciej.zarzycki77

  0

  Ma wyobraźnię trzeba przyznać.

  ____________________________
  Język angielski przez skype

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 0

  I znów żenujące wypowiedzi. Czy jest tu jakiś admin ?!
  Jak się nie ma nic do powiedzenia to lepiej inteligentnie milczeć.
  A Karim Rashid to jest naprawdę Ktoś w świecie projektowania i jest w Polsce kilka osób które o tym wiedzą. Najlepiej świadczy o tym fakt, że będzie on gościem specjalnym na Arena Design.
  Można mówić 'design' i 'dizajn' i nie świadczy to od razu o czyjejś głupocie, raczej ten kto w ten sposób komentuje sobie wystawia opinię głupka właśnie.

 • Gość: Gość

  0

  Ten artykuł pisał jakiś głupek, nie ma takiego słowa jak dizajn.

 • Gość: Gość

  0

  Co to znaczy gwiazda dizajnu? Czy to nowa odmiana jezyla polskiego?

 • Gość: Gość

  0

  karim moze mi obciagnac ... Rose Lovegrove

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX