Domowa biblioteka

Jeżeli mamy dużą kolekcję książek, to możemy ją zebrać w jednym miejscu w domu, tworząc naszą prywatną bibliotekę. W miejscu wyeksponowanym może być ozdobą.

 

 

Domową bibliotekę można stworzyć w tradycyjnym stylu gdzie będą dominować ciemne kolory, ciężkie meble, drewniana podłoga, wełniane, perskie dywan. Biblioteka może mięć też nowocześniejszy wygląd: jasne ściany i podłogę, jasne, lekkie meble, przeszklone drzwi. Wybór stylu w bibliotece powinien tworzyć całość ze stylem w pozostałej części mieszkania.

 

fot. th2.de

 

Jeżeli lubimy czytać w fotelu, ustawmy go w miejscu zapewniającym spokój i ciszę. Wygodny będzie podnóżek. Zwłaszcza jeżeli lubimy czytać godzinami. Znajdźmy ładny koc, którym będziemy mogli się opatulić, gdy nasza lektura przeciągnie się do późnego wieczora. Pomyślmy o stoliku na odłożenie książki czy postawienie kubka herbaty czy kawy. Ważne jest też oświetlenie.Nie może zabraknąć odpowiedniej lampy, przy której będziemy czytać nasze ulubione lektury.

 

 

Przy dużej kolekcji książek półki mogą zająć ścianę od podłogi aż po sufit. Może warto je zamknąć drzwiczkami? Mniej się będą kurzyły, nie będą tworzyły chaosu we wnętrzu .

 

W bibliotekach publicznych strop projektowany jest tak, aby wytrzymał duże obciążenie. W domach nie ma aż takiej potrzeby, ale przy dużej kolekcji warto brać pod uwagę, w wyjątkowych sytuacjach ciężar książek i np. wytrzymałość stropu w starym domu.

 

fot. housetohome.co.uk

Pomysłowym rozwiązaniem jest biblioteczka z płyt gipsowo kartonowych. Można dopasować wysokość półek do wielkości książek, płyt:

 

fot. Corbis

 

 

Tworząc domową bibliotekę, nie ważne czy większą czy skromniejszą, warto od początku uporządkować nasze zbiory. Ciekawym rozwiązaniem jest internetowa domowabiblioteczka.pl, gdzie za darmo można stworzyć spis książek, płyt. Swoje książki można udostępniać innym zarejestrowanym użytkownikom. Program zapamięta któremu znajomemu pożyczyłeś książkę, do kiedy i w razie potrzeby przypomni mu mailem o terminie oddania.

Obecnie w domowej bibliotece nie muszą znajdować się jedynie książki, albumy. Może się tu znaleźć miejsce na filmy, płyty z muzyką, płyty DVD, CD. Są osoby, które mają jeszcze bogatą kolekcję kaset wideo. Warto o tym pomyśleć na etapie projektowania mebli czy zakupu gotowych. Mają inną wysokość i szerokość, dlatego można zaprojektować półki specjalnie na nie.

 

Osoby które nie lubią kurzu i chaosu powinny zdecydować się na meble z drzwiczkami. Ładne zbiory można wyeksponować, dzięki przeszklonym drzwiczkom.

 

Jeżeli zazwyczaj czytamy w łóżku przed snem, albo w niedzielne poranki, może niewielką biblioteczkę warto umieścić w sypialni?

 

Monika Grabowska

 

 

Zobacz również:

Fabbrica- restauracja w starym magazynie

Mieszkanie ze szklaną łazienką

Biuro w domu

Biurowy fotel z fantazją

Więcej o:
Komentarze (28)
Domowa biblioteka
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  Właśnie robię w sypialni taki kącik biblioteczny: regał na książki, wysoka lampa, szezląg i nic więcej... ehhh...

 • maxiqueen

  0

  My zrobiliśmy coś na styl ukrytego pomieszczenia. Skorzystaliśmy ze ściany mobilnej od Sowana i odgrodziliśmy duży pokój w taki sposób, aby nie było tego widać. Mamy tak własne, ciche i prywatne pomieszczenie.

 • belle.du.jour

  0

  Ja mam 5 metrów bieżących półek do sufitu - obstawiłam nimi dwie ściany sporego (12m) przedpokoju, który połączyłam z pokojem dziennym i urządziłam tam kącik jadalny . Jadalnia/biblioteka to jest to ;)

 • Gość: Gość

  0

  ciesze sie ze umiescila Pani kilka zdjec roznych rozwiazan biblioteki domowej, obecnie chce zbudowac wlasna biblioteke (regaly na calej scianie). pomysly na zdjeciach bardzo mi pomogly.dzieki

 • Gość: Gość

  0

  uwielbiam biblioteki w domu,nie każdy je ma w swoim domu.
  Nie wszystkie przypadły mi do gustu.Każde mieszkanie musi miec swoje wnętrze,takie żeby było dobrze książkom.

 • Gość: Gość

  0

  Super chciałabym tak u siebie...........

 • Gość: Gość

  0

  Jak dla mnie bombinka :-))Pokoje z biblioteka mają taką niesamowitą aurę.Jeśli chodzi o mnie to sympatia obdarzam drugi obrazek ze skórą zebry na podłodze:-) EXXXTRA ;-P Bardzo mi się podoba.A od siebie dodałabym jeszcze troszke więcej oświetlenia.

 • Gość: Gość

  0

  koweszaq

 • Gość: Gość

  0

  Mam ścianę książek i z utęsknieniem czekam na chwilę, gdy to wszystko będzie można przenieść na e-papier, bo dla mnie ważna jest wartość użytkowa książek - książki (zwłaszcza wyłożone książkami od podłogi do sufitu gabinety profesorskie) jako element wystroju wnętrz, budowania wizerunku to jedynie żałosny snobizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX