Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kanapa - królowa salonu. Sofy i kanapy w aranżacjach

Marta Lubaszewska/MŚ

Kanapa to mebel, bez którego nie wyobrażamy sobie pokoju dziennego. Spełnia podstawową funkcję zapewnienia domownikom i gościom komfortu, poza tym często stanowi najważniejszy punkt aranżacji salonu. Czy kanapa do salonu z funkcją spania to dobry pomysł? Jaka tkanina na obicie będzie odpowiednia?

kanapa
Kanapa w salonie
Shutterstock

Sofy i kanapy do salonu

Każdy salon, mniejszy czy większy, musi ją mieć. Kanapa stanowi centrum naszego rodzinnego życia. To na niej odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy książki, przyjmujemy gości, leniuchujemy, czasem śpimy. Musi być wygodna, a zarazem powinna idealnie pasować do wnętrza. To mebel, który stanowi o stylu i klimacie naszego salonu. Dlatego warto wybrać go z głową. Obecna oferta producentów może przyprawić o zawrót głowy. Kanapy klasyczne, nowoczesne, retro, modułowe, narożniki, rozkładane - spróbujmy rozejrzeć się w tej różnorodności.

Kanapa rozkładana: czy warto?

To pierwsze pytanie, jakie sobie zadajemy, gdy kupujemy kanapę do salonu. Jeśli nasz salon pełni też rolę sypialni lub po prostu chcemy mieć dodatkowe miejsce do spania dla gościa, decydujemy się na kanapęrozkładaną. I tu, w zależności od przeznaczenia, proponowane są różne systemy rozkładania takiego mebla. Gdy zamierzamy codziennie spać na naszej sofie, warto wybrać mechanizm pozwalający łatwo i szybko przekształcić kanapę w łóżko. Dobrze, aby mebel miał również pojemnik na pościel. Takie funkcje zapewniają mechanizmy typu "klik-klak" (jak w klasycznych wersalkach) oraz "szuflada", czyli opcja, gdzie na wysuwany pojemnik pościelowy kładzie się oparcie kanapy lub jedną część podwójnego siedziska. Pozostałe sposoby rozkładania nadają się głównie do sporadycznego używania, czyli dla gości.

Sofa dla dwojga >>

Wygodny odpoczynek >>

Jak urządzić salon? >>

Meble tapicerowane: modne wzory i kolory >>

Jakie obicie na meble do salonu?  

Czasem warto zdecydować się na kanapę ze zdejmowanym obiciem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na upranie zabrudzonego pokrowca lub po prostu wymianę na nowy, gdy znudzi nam się na przykład kolor starego. Takie obicie daje też możliwość uszycia nowego pokrowca na wzór starego, bez konieczności oddawania mebla do tapicera. Jeśli zdecydujemy się na kanapę z obiciem stałym, dobrze jest wybrać tkaninę odporną na zabrudzenia, a przy okazji wytrzymałą. Takie cechy posiadają oczywiście skóry naturalna i sztuczna. Ta druga jednak pod wpływem ciepła lepi się do ciała, a wraz z upływem czasu jej powierzchnia wygląda coraz gorzej. Jeśli nie przepadamy za skórzanymi meblami, z pomocą przyjdzie materiał zwany alcantarą. Produkuje się go z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliesteru i poliuretanu. Charakteryzuje się miękkością, odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością, a do jej czyszczenia wystarczą woda i mydło.  

Kanapa do salonu: jaki styl wybrać?  

Kanapa to główny mebel w salonie. Nie sposób schować jej w kąt. Dlatego powinna być idealnie dobrana do stylu wnętrza - zarówno pod względem formy, jak i koloru. I tutaj wszystko zależy od naszych upodobań. Kanapa może wtapiać się w aranżację pokoju lub być jego ciekawym akcentem, nawet wychodzącym na pierwszy plan. Jeśli jednak nie mamy do końca pomysłu na klimat wnętrza, wybierzmy kanapę o klasycznym, prostym kształcie i niezbyt wyróżniającym się kolorze, np. jasnoszarym. Będziemy wtedy mieć pewność, że mebel sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

A jakie modele pasują do najbardziej popularnych stylów w urządzaniu wnętrz?

  • styl glamour - kanapa z pikowanym oparciem, może być zdobiona kryształkami lub nitami, z atłasowym pokryciem,
  • styl skandynawski - kanapa o prostej formie, na drewnianych nóżkach, w jednolitej tapicerce o jasnoszarym kolorze,
  • styl industrialny - kanapa w skórzanym pokryciu w czarnym lub brązowym kolorze, dopuszczalne są lekkie przetarcia na materiale, widoczne elementy wykonane z metalu lub litego drewna,
  • styl boho - kanapa w intensywnym kolorze, tapicerka może być wzorzysta, najlepiej prezentuje się z połączeniu z dużą liczbą poduszek dekoracyjnych.

Zobacz także:

Kanapa narożna

Kanapa narożna to dobra alternatywa dla zestawu "sofa + fotele", ponieważ pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni przy jednoczesnym zapewnieniu miejsca do siedzenia dla większej liczby osób. Najczęściej spotykany model ma kształt litery L, czyli jeden bok krótszy od drugiego. W bardziej przestronnych wnętrzach można sobie pozwolić na kanapę narożną złożoną na przykład z dwóch 3-metrowych części - lub nawet sofę modułową, którą "zbudujemy" z mniejszych elementów, dopasowując ją idealnie do naszych potrzeb. W mniejszym wnętrzu sprawdzi się sofa z wysuwanym podnóżkiem, który pozwala na stworzenie z jednej strony szezlonga - lub dodatkowego miejsca do siedzenia. Taki model, jak i wspomniane wcześniej - narożne - mogą być wyposażone w funkcję spania oraz pojemniki na pościel. Ciekawą opcją są też schowki ukryte w podłokietnikach - gdzie można schować książki, gazety, koc lub butelki z napojami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kanapa - królowa salonu. Sofy i kanapy w aranżacjach