Pokój dziecięcy dla rodzeństwa

pokój dziecięcy

pokój dziecięcy (fot. Corbis.com)

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada projektantka wnętrz Sylwia Woch.

 

 

Pytanie:

Witam. Chciałabym prosić o poradę jak sensownie urządzić pokój dla moich dzieci. Do tej pory w pokoju mieszkał mój syn Filip, który ma 5 lat. Niedługo będzie go dzielił ze swoją dwuletnią siostrą Julką, która dotąd spała z nami w naszej sypialni. Jak urządzić taki pokój, aby był przyjazny zarówno dla córki jak i dla synka. Chciałabym aby były tam jakieś elementy dziewczęce, ale boję się, ze synkowi to się nie spodoba. Teraz pokój jest wyjątkowo chłopięcy. Ściany są w kolorze zielonym, a na nich naklejki w kształcie samochodów.  Nie wiem czy dzielić jakoś kolorystycznie pokój, pół dla Julki, pół dla Filipa. Pokój ma ok. 15 m2, jest kwadratowy i ma okno wychodzące na południowy zachód. Na podłodze są panele w jasnym kolorze. Problemem jest też różnica wieku, córka potrzebuje mniejszych mebli niż syn. Jak to rozwiązać? Doradźcie!

 

Odpowiedź:

 

 

Pokój jest dość duży bo ma ok 15 m2, i dość słoneczny, a to spory atut w pokoju dziecięcym. Jego kwadratowy kształt jest dobrą bazą do tego aby określić granice terytorialne 5-letniego chłopca i 2-letniej dziewczynki, niekoniecznie dzieląc go równo, na pół. Proszę pamiętać,że dziecko zwłaszcza małe, bawiąc się nie ogranicza się jedynie do swojego pokoju. Bardzo często przenosi swoją zabawę i wszystkie zabawki do innych pomieszczeń w całym mieszkaniu. Faktem jest, że pokój dziewczynki z zasady różni się od pokoju chłopca, jednak należy pamiętać o tym aby teren, który wydzieli Pani dla córki nie był przesłodzony, a syna nie przypominał poligonu wojskowego. Wszystkie elementy znajdujące się w pokoju dzieci począwszy od kolorów na ściany, a skończywszy na meblach muszą ze sobą współgrać, nie mogą tworzyć niepotrzebnego chaosu i bałaganu. Kolory w pokoju dziecinnym są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia dziecka. Kolor zielony,w zależności od tego jaki jest jego odcień może być odpowiedni zarówno dla chłopca jak i dziewczynki. Jeśli chce Pani za pomocą koloru zaznaczyć terytorium dzieci, proponowałabym część pokoju przeznaczoną dla córki pomalować na kolor zdecydowanie bardziej pastelowy,a przede wszystkim ciepły, np subtelny żółty( nie za ciemny).Natomiast w części przeznaczonej dla chłopca powinny dominować bardziej zdecydowane kolory, jak pomarańczowy, czerwony. Najlepiej, żeby u tak małego chłopca występowały one w postaci dodatków tj poduszek, wspomnianych przez Panią naklejek na ściany, etc.. Bardzo ważnym elementem w pokoju u dzieci są mebelki. Muszą być one przede wszystkim bezpieczne i wspomagać rozwój dziecka na różnym jego etapie. Meble podobnie jak roleta w oknie i ściany powinny tworzyć ładną, harmonijną całość. Dobrym rozwiązaniem, które mogę Pani zaproponować przy rozdzieleniu wnętrza pokoju dziecięcego są ruchome parawany, kotary, ścianki z przesuwanych płyt, etc..W kwestii łóżka radziłabym dwa oddzielne. Dla synka doskonałe będzie łóżko piętrowe, które od góry spełnia funkcje spania, a przestrzeń pod nim może Pani fantastycznie wykorzystać na tzw kącik zabawy. W przeciwległym rogu może stanąć łóżko dla dziewczynki. Tym sposobem doskonale wyznaczy Pani granice między "królestwem" córki i synka.

Pozdrawiam

Sylwia Woch

 

 

 

 

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (24)
Pokój dziecięcy dla rodzeństwa
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  a co mi doradzicie gdzie mam pokój 4 x 3,5 do tego przejsciowy, 3-y pary drzwi, okno i maja tam mieszkać chłopiec 3-y lata i dziewczynka 5,5 lat. pozdrwiam i czekam na propozycje

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Sylwio mam dwójke dzieci to chłopiec w 8 lat i córka w 6 lat mam łużko piętrowe ale chcałabym zrobić takie zasłony czy to można kupić jeśli tak to gdzie?

 • Gość: Gość

  0

  Dzień Dobry!
  Mam do pań pytanie,a mianowicie jak mogłabym umeblować pokój o wymiarach 5.5 na 3.5 metra dla dwójki dzieci ( 8 letniego syna i 14 letniej córki). Z góry dziękuje i pozdrawiam,mam nadzieję żę pomogą mi panie! Podaje swój e-mail jakby ktoś miał jakiś pomysł ( asial2006@poczta.fm )
  Lenda Beata

 • Gość: Gość

  0

  Witam serdecznie:)) to są realia niestety:)) ja mam 47 m(całe mieszkanie:)) i 4 osoby, w jednym pokoju synuś i roczna córcia, muszę tam zmieścić miejsce na ubrania!! łóżka (córka śpi w łóżeczku jeszcze), miejsce na zabawę:)) pozdrawiam i więcej uśmiechu:))

 • Gość: Gość

  0

  Witam "Dobraduszko'' parę lat temu miałam ten sam problem związany z małym pomieszczeniem pokój moich dzieci miał 1,2m2/3,5m2 i choć nie jestem architektem mam naprawdę dobre rozwiązanie. Nie wiem dokładnie gdzie znajduje się okno a gdzie drzwi w tym pomieszczeniu ale przykładowo na jednym końcu pokoju dałabym łóżko piętrowe o długości takiej żeby się zmieściło na szerokość pokoju czyli w pani przypadku 2m a na drugim końcu pokoju szafę do samego sufitu przy czym na dole mogłoby się znajdować biurko z zamykanymi szafkami dla każdego z chłopca osobno zresztą na zamówienie można zrobić wszystko za naprawdę nieduże pieniądze dobre oświetlenie wiszące półeczki dywanik może jakaś wąska komódka by się zmieściła po środku życzę powodzenia w urządzaniu pokoju; pozdrawiam

 • Gość: Gość

  0

  do "małej". Skąd wiesz dziewczyno że projektowałam szalet- projekt bardzo udany :) Pozdrawiam. Każdy ma prawo do swojego zdania; drogie dziecko, z Twojej wypowiedzi sądę że jesteś gdzieś na etapie gimnazjum-życzę powodzenia w rozwoju.

 • Gość: Gość

  0

  do "małej". Skąd wiesz dziewczyno że projektowałam szalet- projekt bardzo udany :) Pozdrawiam. Każdy ma prawo do swojego zdania; drogie dziecko, z Twojej wypowiedzi sądę że jesteś gdzieś na etapie gimnazjum-życzę powodzenia w rozwoju.

 • Gość: Gość

  0

  Na www.shasha.pl znajdziesz dziecięce dekoracje ścienne - samoprzylepne bordery, naklejki, dekoracje z pianki oraz szablony malarskie przedstawiające postacie z ulubionych dziecięcych bajek. Wśród nich są dekoracje wielokrotnego użytku - można je odkleić i przykleić ponownie. Nie pozostawiają na powierzchni żadnych śladów ani zabrudzeń. Przylegają idealnie do gładkich ścian, drzwi, mebli, okien, kafelków czy karoserii samochodów. Bestsellerem jest Kubuś Puchatek, Bob Budowniczy, Spiderman, Noddy i Myszka Mini.

 • Gość: Gość

  0

  MAMA PROJEKTANTKA CHYBA MIEJSKICH SZALETÓW!!! HAHAHAHAHAHA PRZECZYTAJ KOBITO NAJPIERW UWAŻNIE WYPOWIEDZ PROJEKTANTKI, A PÓŹNIEJ BĘDZIESZ GŁOSIŁA SWOJE "MĄDROŚCI"....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX