Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kłopot z małą łazienką

anna koszela

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada projektantka wnętrz Anna Koszela.

Pytanie:

Bardzo proszę o pomoc w zaaranżowaniu mojej łazienki. Problem polega na tym, że pomieszczenie jest bardzo małe. Jego wymiary to 1,70m. na 2,30. Dodatkowo łazienka jest wysoka, gdyż znajduje się w starej kamienicy ( ma ponad 3,5 m wys.). Obecnie jej wyposażenie jest stare, niemodne i zniszczone. Planujemy jednak zrobić remont generalny, ale kompletnie nie wiem jak rozplanować sprzęty, aby łazienka była funkcjonalna i nie zagracona. Jesteśmy czteroosobową rodziną. Dzieci są nastolatkami. W łazience musimy zmieścić jeszcze pralkę.  Co się lepiej sprawdzi w takiej małej łazience, prysznic czy wanna z parawanem? Jakie wybrać płytki? Dodam jeszcze, że w łazience nie ma okna, a wejście znajduje z boku jednej z krótszych ścian. Z góry dziękuję za odpowiedź, Kasia.

Odpowiedź:

Pani Katarzyno,

Opisane przez Panią wnętrze wbrew pozorom jest całkiem ustawne. Jeśli po jednej stronie zainstalujemy umywalkę, a po przeciwnej miskę ustępową i bidet, na końcu pomieszczenia znajdzie się miejsce dla wanny o wymiarach 170x75 lub bardzo dużego natrysku. Jeśli chciałaby Pani dodatkowo umieścić w łazience pralkę, proponuję umywalkę podblatową. Taka umywalka umożliwia nam umieszczenie pralki pod  blatem, dzięki czemu możemy ją sprytnie ukryć w szafce. Kupując pralkę dobrze byłoby zwrócić uwagę na jej głębokość. Najlepiej sprawdziłaby się tu pralka o maksymalnej głębokości 40-45cm. Takie modele (wyłącznie z wsadem przednim!)  można znaleźć u większości wiodących producentów sprzętu AGD. W szafce pod umywalką, dodatkowo, znajdzie się bardzo dużo miejsca na najpotrzebniejsze łazienkowe drobiazgi.

Przy wyborze miski ustępowej i bidetu, proponuję zwrócić uwagę na ich długość. U wielu producentów można już znaleźć urządzenia przeznaczone do małych wnętrz. Miska ustępowa występuje do kompletu z bidetem. Sprzęty zostały tak zaprojektowane, że pomimo zmniejszenia wymiarów z 60 do 48 cm, nie odczuwamy żadnej różnicy przy użytkowaniu. W zamian zyskujemy dodatkowe centymetry w przejściu.

Przy małej powierzchni, wysokość pomieszczenia jest dużą zaletą. Nie musimy kafelkować ścian do samego sufitu. Przestrzeń ponad kaflami można pomalować farbą lub wypełnić tapetą. Zwieńczeniem całości może być bogata sztukateria.

Designem łazienki proponowałabym  nawiązać do pałacowego, buduarowego klimatu. Wiele zdziałać tutaj mogą dodatki (rama lustra, akcesoria). Zastosowałabym tu niewielkie ceramiczne kafle ułożone w cegiełkę. Całość bardzo wzbogaciłyby niebanalne dekoracje.  Nie należy zapominać o dekoracyjnym oświetleniu. Oprócz niezbędnych lamp przy lustrze, na suficie dodałabym bogaty żyrandol.

Anna Koszela, autorska Pracownia Projektowania Wnętrz

    Więcej o:

Skomentuj:

Kłopot z małą łazienką