Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małe mieszkanie dla rodziny z dzieckiem

Piotr Stanisz

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Piotr Stanisz z Pracowni Architektury PS

Pytanie:

Witam, jesteśmy młodym małżeństwem z prawie 2 letnia córeczką. Kupiliśmy mieszkanko 2 pokojowe i mamy teraz nie lada problem, jak je urządzić, aby było funkcjonalnie i ładnie. Niestety nie możemy rozbić żadnej ze ścian (są to ściany nośne i to zbudowane z żelbetonu). Potrzebujemy duży pokój (ok 20m2) oraz mały pokoik (11 m2) zagospodarować tak, aby było miejsce na wypoczynek, do pracy oraz kącik dla dziecka. Gdy mała podrośnie chcielibyśmy żeby nie musiała wciąż spać koło nas. Fajnie by było abyśmy mogli mieć duże łóżko, ale również przyda się rozkładana kanapa dla gościa. W jednym pokoju mamy meblościankę oraz 2 małe szafeczki, w mniejszym pokoju jest komoda w kształcie litery L oraz wysoka szafka z półkami. Jakie kolory proponujecie? Marzymy o nowoczesności, ale z nutką klasyki.

Pozdrawiam Agnieszka- wierna czytelniczka

Odpowiedź:

W momencie, kiedy córeczka sypia jeszcze razem z Wami proponuje zlokalizować sypialnię w mniejszym pokoju (wariant 1). Jego powierzchnia pozwoli na umieszczenie tam dużego dwuosobowego łóżka a nawet dodatkowo małego łóżeczka, jeśli będzie taka potrzeba.

Sypialnia stanie się przytulniejsza, kiedy spróbujemy wykleić ścianę za wezgłowiem łóżka ciemną tapetą w modne neobarokowe wzory (np. w kolorze czekolady). Pozostałe ściany można pomalować wkolorze "kawy z mlekiem".

Kącik do pracy proponuję zorganizować w większym pokoju, który będzie pełnił rolę salonu z miejscem do pracy. Biurko na komputer można przesłonić ażurowym regałem na książki lub dekoracje - takie rozwiązanie pozwoli na ukrycie komputera i drobiazgów znajdujących się na biurku. W centralnej części pokoju proponuję umieścić sofę z możliwością rozkładania dla gości oraz fotel ze stolikiem kawowym. Dobrze by było gdyby stolik miał obłe kształty, wówczas zachowujemy lepszą komunikację. W tym wariancie meblościankę zostawiamy na istniejącym miejscu.

Meble należy wybierać w jasnej tonacji, dadzą nam one złudzenie większej przestrzeni. Również kolorystyka ścian i sufitów mogłaby być jasna, deski lub klepki na podłodze należałoby ułożyć prostopadle do ściany z oknem w celu optycznego poszerzenia wąskiego salonu.

Gdy córeczka podrośnie warto będzie zastanowić się nad urządzeniem jej odrębnego pokoju.

Takie rozwiązanie pokazuje wariant 2. Mamy tutaj osobny, duży pokój dla dziecka , gdzie zmieszczą się wszystkie meble istniejące, biurko do nauki a nawet i więcej.

W tym wariancie większe zmiany czekają w salonie. Proponuję podzielić go za pomocą nowej ścianki działowej na dwa pomieszczenia: sypialnię i salon. Ścianka musiałaby być tak zbudowana, aby przesłonić duże łóżko a jednocześnie musiałaby zapewnić swobodne przejście (szerokości ok. 1m) do sypialni. Można ją pomalować na ciemniejszy kolor lub okleić ciekawą tapetą, byłaby wtedy mocniejszym akcentem we wnętrzu. W takiej aranżacji znajdzie się również miejsce na rozkładaną sofę.

arch. Piotr Stanisz,  Pracownia Architektury PS

Zobacz także:

Kłopot z małą łazienką

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa

    Więcej o:

Skomentuj:

Małe mieszkanie dla rodziny z dzieckiem