Sposób na wąska kuchnię w nowym domu

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Katarzyna Kraszewska.

 

Pytanie:

Witam!

Planujemy z narzeczonym budowę domu. W projekcie który wybraliśmy kuchnia z jadalnią jest dość wąska i długa. Oboje zawsze marzyliśmy o kuchni z wyspą. Obawiamy się tylko, że w naszej kuchni taką wyspę będzie bardzo ciężko wpasować i może nie być to funkcjonalne. Czy państwa zdaniem przy takich rozmiarach kuchni można spełnić swoje marzenie i wkomponować wyspę:) czy raczej nie jest to dobry pomysł i niech pozostanie naszym marzeniem? Pozdrawiam!

Gosia 

 

 

 

 

Odpowiedź:

Wąska kuchnia wcale nie musi stanowić problemu.

W tym przypadku mamy długie i wąskie pomieszczenie na kuchnię i jadalnię .

Plusem są 2 okna naprzeciwko siebie, dzięki temu pomieszczenie jest doświetlone, a okna zawsze odrobinę wizualnie skracają przestrzeń.

W tego typu pomieszczeniach zawsze jest problem co zrobić ze słupkiem lodówki + piekarnik na wysokości. W każdym wariancie zajmuje dużo miejsca i zabiera światło z okna. Dlatego tutaj zaproponowałam przesunięcie jednej ze ścian działowych między kuchnią a salonem.  Stworzyła się wnęka która pomieści dużą lodówkę side by side oraz piekarnik ( w tym przypadku niski piekarnik 45cm wys. + ekspres do kawy nad nim )

Najlepszym miejscem na blat roboczy jest oczywiście miejsce pod oknem, które dzięki przedłużeniu blatu w głębokość glifu okiennego, daje nam wygodną przestrzeń do pracy.

Na ścianie okiennej umieszczony został również zlew i zmywarka, zgonie z zasadą : najpierw wyjmujemy coś z lodówki, potem myjemy a następnie pracujemy na blacie roboczym. Gotowanie jest czynnością ostateczną dlatego może być spokojnie przesunięte na dodatkowy blat wyspy.

Wyspa poza funkcją gotowania mieści w sobie szuflady na wszystkie garnki i talerze. Ma również dodatkowe miejsce do siedzenie dla 2 osób na podwyższonych stołkach - jednak nie barowych ze względu na to iż blat jest na wys. 90cm a nie 105.

Dzięki wyspie zyskujemy wolne ciągi komunikacyjne przy ścianach bocznych, nie zabieramy sobie przez to światła naturalnego , ściany boczne są równomiernie oświetlone w ciągu dnia.

Dzięki tym zabiegom mamy kuchnie której blat roboczy wraz z zlewem nie jest widoczny z salonu, schowany za zabudową lodówki, przez wejście do kuchni widzimy wyspę z miejscem do siedzenia i obrazem w tle, a jadalnia zdaje się wychodzić na Salon dzięki postawieniu dodatkowego kredensu.

Nad wyspą znajduje się zabudowa zwykłego okapu podszafkowego ( nie szufladowego ) który został podwieszony na konstrukcji aluminiowej i obłożony płytami karton-gipsowymi. Dzięki czemu nie mamy wielkiego srebrnego okapu rzucającego się w oczy z salonu, a raczej wypuszczoną część sufitu podwieszanego.

Kuchnia otwarta na Salon i połączona z jadalnia zobowiązuje do czystości i potraktowania tej przestrzeni w szczególny sposób. Nie musi być ona miejscem nagromadzenia sprzętów, dodatków, ozdób, może być za to pomieszczeniem eleganckim w którym czas spędzają miło wszyscy domownicy oraz ich goście. Z tego też powodu na ścianie za wyspą umieszczony został obraz, a na ścianie jadalnianej rzeźba z drewna. Nie ma tu miejsca na bibeloty, haczyki z kubkami dla domowników i półki na wciąż kurzące się rondle i finezyjne rzędy przypraw.

Aby optycznie powiększyć przestrzeń na tyle zabudowy kominka znajduje się wielkie lustro płasko naklejone na ścianę, dające efekt głębi i powiększające pomieszczenie optycznie.

Usuwając dodatkowo niewielką ścianę przy jadalni, zyskaliśmy miejsce na postawienie przeszklonej szafy na zastawę stołową, dodatki kuchenne i jadalniane. Dzięki  temu odciążymy szafki kuchenne z nagromadzenia tychże sprzętów, pozostawiając tam cenne miejsce dla urządzeń i produktów.

W pomieszczeniach o tak specyficznym układzie najlepiej stosować zasadę "im prościej tym lepiej". Nie zaleca się  łączenie materiałów na posadzce oraz udziwnionych sufitów podwieszanych. Prostota i elegancja są ponadczasowe, a naturalne materiały na blatach takie jak kamień najlepiej się spisują i co najważniejsze ładnie i szlachetnie się starzeją.

Trzeba jednak pamiętać iż decydując się na kuchnię otwartą na Salon musimy pamiętać, iż jej wykończenie stolarskie - meble nie mogą odbiegać znacznie jakościowo od salonu. Przestrzeń powinna być spójna i co bardzo ważne dobrze oświetlona z możliwością sterowania sekcjami świetlnymi w zależności od pory dnia i okazji.

Katarzyna Kraszewska 

 

 

 

Zobacz także:

Urządzamy kuchnię z wyspą

Funkcjonalna i przytulna przestrzeń dla kobiety

Jadalnia w małym mieszkaniu

 

Więcej o:
Komentarze (11)
Sposób na wąska kuchnię w nowym domu
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  0

  Śmiać się czy płakać ? Ta "wąska" kuchnia ma wg podkładu 2,76 m szerokości ! To dużo, choć "wyspę" którą trzeba będzie omijać chyłkiem pod ścianami przeklniecie po miesiącu użytkowania. To typowy przykład dorabiania "na siłę" koncepcji do życzeń Inwestora. Zamiast przekonać go do odstąpienia od niefunkcjonalnego pomysłu, pseudoprojektanci po płatnych kursach ESKK robia co sie da dla kasy. A taką przestrzeń można spokojnie zaaranżowac z korzyścią dla Użytkowników. Bo "wąskie" kuchnie to te w blokach. Po 1,5 - 1,7 m. I tam są problemy panno Katarzyno

 • Gość: Gość

  0

  To ma być wąska kuchnia? coś chyba ma ktoś ze wzrokiem ? ja mam kuchnie wąską dł.3,30cm a szer,1,80cm-to jest wąska kuchnia i nic się nie da zrobić wszystko na jednej stronie segmenty piec i zlewozmywak nic a nic nie da się zrobić!

 • Gość: Gość

  0

  czytam tytuł...klikam, bo sama mam wąską kuchnię (170 cm) i chętnie zobaczyłabym jak funkcjonalnie ją urządzic, a tu...tekst o SZEEROOKIIEEJ kuchni. Ugh...

 • Gość: Gość

  0

  Wy chyba nie wiecie, co to jest wąska kuchnia:-( Moja kuchnia ma 3,80 dł., a szer.1,80. Urządzenie jej jest nie lada wyczynem...

 • Gość: Gość

  0

  To jest sposób na SZEROKĄ kuchnię.

 • Gość: Gość

  0

  Ja nie wiem naprawdę to klasyfikuje te materiały, do artykułów, bo nazwania takiego pomieszczenia wąskiego to jest jakaś porażka. Ktoś kto jest redaktorem tego działu, chyba w ogóle go nie nadzoruje, ale kompletnie nie ma pojęcia o miarach w projektowaniu i pojęciu jakiejkolwiek przestrzeni . . . to już któryś-nasty artykuł z rzędu nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Bo jak można nazwać tą kuchnie WĄSKĄ !!!, nawet jak na warunku domowe . . . pozdrawiam

 • Gość: Gość

  0

  kolejny bzdurny problem - zaprojktujcie cos dla bnormalnych ludzi z prawdziwymi waskimi pomieszczeniami

 • Gość: Gość

  0

  To ma być wąska kuchnia? Moja ma 4,20 na 2,10, z takiej byłbym bardzo zadowolony.

 • Gość: Gość

  0

  wlasnie , niektóre kuchnie mają długość 2,7 a o szerokości juz nie wspomnę- to jest dopiero wąskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX