Przebudowa starego domku letniskowego typu Brda. Robi wrażenie!

70-metrowy domek letniskowy typu Brda znajduje się w okolicach śląskiego Lublińca.

70-metrowy domek letniskowy typu Brda znajduje się w okolicach śląskiego Lublińca. (Fot. Tomasz Zakrzewski)

Na zalesionej działce w okolicach śląskiego Lublińca stał drewniany, letniskowy domek typu Brda. Architekci z pracowni Medusa group nadali mu nowoczesne oblicze.

Trójkątne, drewniane domki letniskowe typu Brda wrosły w "wakacyjny" polski pejzaż lat 70. i 80. Spędzaliśmy w nich całe tygodnie w ośrodkach wczasowych i stawialiśmy je na działkach. Stylizowane na architekturę tatrzańską, piętrowe domki z połaciami dwuspadowego dachu od szczytu do ziemi były bardzo wygodne.

Czasy się zmieniły. Zmieniły się również potrzeby użytkowników. Architekci Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusa group, we współpracy z Jakubem Magoniem, nadali 70-metrowemu katalogowemu domkowi typu Brda z Lublińca nowoczesne oblicze.

Prace architektów objęły dwa obszary - dostawienie do bryły budynku zewnętrznego kubika oraz adaptacja wnętrz.

Do trójkątnej, pokrytej blachą falistą Brdy dobudowano prostą, minimalistyczną konstrukcję. Połączenie peerelowskiej architektury z nowoczesną formą udało się znakomicie. Kubik składa się w większości z osłoniętej loggi. Dzięki ogromnym przeszkleniom do ciemnych dotychczas wnętrz docierają promienie słońca. Powstały jednocześnie dwa tarasy - pierwszy zadaszony we wnętrzu kubika, drugi na dachu dobudowanej konstrukcji.

We wnętrzach dominuje płyta OSB i czarna blacha. Na parterze zaaranżowano salon, łazienkę i kuchnię. Na piętrze zaaranżowano dwie sypialnie. Dom ogrzewany jest elegancką kozą i nadal wykorzystywany jako domek letniskowy.

Chociaż rewitalizacja Brdy miała miejsce kilka lat temu, dom nadal robi spore wrażenie. Jesteśmy pewni, że dobra architektura zawsze się obroni!

ZOBACZCIE DOMEK BRDA PO PRZEBUDOWIE>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Mieszkanie w Gliwicach po przebudowie - 90 m kw. Proj. Magdalena Gieraczak, Zbigniew Gierczak To mieszkanie w Gliwicach spłonęło doszczętnie. Architekci zamienili je w prawdziwą perełkę
 • Drewniana chatka stoi nieopodal wsi Teremiski, pośród prastarej Puszczy Białowieskiej. Drewniana chatka w Puszczy Białowieskiej
 • Domek stoi nad jeziorem, w pobliżu belgijskiej miejscowości Brecht. Stary domek letniskowy w nowym wydaniu
Komentarze (31)
Przebudowa starego domku letniskowego typu Brda. Robi wrażenie!
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 67 razy 55

  Na ósmym zdjęciu pokazano , że łazienka jest na zewnątrz,czyli kąpiący się człowiek w wannie będzie bliżej natury i będzie podziwiał piękno przyrody , a przyroda podziwiała jego.
  Odważna aranżacja.

 • herbat

  Oceniono 94 razy 44

  1. wybić okna dachowe i wpuścić więcej światła do środka,
  2. płyta osb w środku jest zwyczajnie koszmarna,
  3, czarna blacha zamyka przestrzeń i robi mauzoleum
  4. jarzeniówki środku jak w hipermarkecie
  faktycznie robi wrażenie

 • justas32

  Oceniono 50 razy 34

  Brda to udana architektura. My, Polacy, lubimy na wszystko narzekać - a więc i na Brdę. Ale czy dodanie do niej wielkiej klatki dla zwierząt uczyni ją piękniejszą ...

 • just4f

  Oceniono 49 razy 19

  Jak przebudowa? Dobudowa i w dodatku fatalna. Trzeba było jeszcze z drugiej strony przykleić basen i byłaby estetyka jak za Gierka - trójkąt, kwadrat i kółeczko. Żenada...

 • szcz9

  Oceniono 18 razy 18

  LubLiniec, ,a nie Lubiniec. poprawcie nazwę miejscowości!

 • Jan Nowak

  Oceniono 31 razy 17

  na gorny tarasik to jak?
  skrzydelka, drabina czy przez okno?

 • nikt znany

  Oceniono 28 razy 16

  koszmar. i to po całości: bryła przytłoczona kubikiem, materiały ciemne lub źle zestawione (płyta OSB daje radę w zestawieniu np z betonem w lofcie, w zestawieniu z naturalnym drewnem wygląda tragicznie). wielkie przeszklenia nie nadają intymności. ciemne kolory pomniejszają wnętrze. wykończenie miejscami aż "boli w oczy" jak np toporna balustrada na tarasie spawana z profilu. Miało być neo-modernistycznie i na zasadzie kontrastu, a wyszła niedorobiona kupa.

 • koto.podobna

  Oceniono 15 razy 13

  To jest po prostu brzydkie. Niestety.

 • Jan Smith

  Oceniono 30 razy 12

  Spoko, tylko płytę OSB może warto by pokryć boazerią z sosny, czy świerka, bo w środku domek wygląda jakby nie był dokończony. Chyba że szanowni oglądający-narzekający macie jakiś inny oryginalny pomysł?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX