Ile rolek tapety?

Tapeta z kolekcji Kenzan

Tapeta z kolekcji Kenzan (fot. Romo)

Obliczamy ile rolek potrzebne jest do wytapetowania pokoju.

 

Zaczynamy od zmierzenia obwodu pomieszczenia. Jeżeli pokój ma wymiar 3,5 na 4 metry, to jego obwód wynosi 15 metrów (3,5 + 3,5 + 4 + 4). Tę liczbę (15 metrów) dzielimy przez szerokość rolki (zazwyczaj jest to 53 centymetry czyli 0,53 metra). Wynik, w tym przykładowym obliczeniu 28,30, to liczba potrzebnych arkuszy. Zaokrąglamy go do góry i mnożymy przez wysokość pokoju dodając do niej co najmniej 6 centymetrów. Jeżeli tapeta ma wzór, który wymaga dodatkowo dopasowania, odpowiednio więcej. Załóżmy, że nasza tapeta nie ma wzoru wymagającego dopasowania, a pokój ma wysokość trzech metrów. 29 x 3,06 daje nam 88,74 metra - taka jest łączna długość tapety, której potrzebujemy. I ostatnie już działanie matematyczne, dzielenie przez długość jednej rolki. Ta ma zwykle 10 metrów, wychodzi nam zatem, że potrzebujemy 9 rolek. Nie odejmujemy powierzchni na drzwi i okna, tak jest mimo wszystko bezpieczniej, będziemy mieli pewność, że nie zabraknie nam tapety w trakcie pracy. Jeżeli jest możliwość możemy to zrobić, weryfikując nasze papierowe obliczenia zaznaczając sobie układ arkuszy w rzeczywistości, już na ścianie.

 

[ Aleksander Lesiak ]

 

Zobacz także:

Kolory Domosfery

Pasy i paski

Naklejki nie tylko na ścianę


ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (15)
Ile rolek tapety?
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  0

  ciekawe, kolorowe tapety ścienne naklejki na ścianę dekoracje ścienne są na www.shasha.pl

 • Gość: Gość

  0

  sa orginalne

 • Gość: Gość

  0

  sa bardzo orginalne

 • Gość: Gość

  0

  to jest głupota!!!

 • Gość: Gość

  0

  bez kometarza!!!

 • Gość: Gość

  0

  Wszystkie Komentarze jakichś bembin, Ig, freaków( Boże coż za totalnie głupie nicki :)))) ) Ludzie jesteście tak śmieszni i żenujący, że aż szkoda czytać tych komentów. Jesteście zwykłą bandą sfrustrowanrych do granic niemożliwości chołotą, która najprawdopodobniej w swoim życiu nie osiągnęła NIC!!! Mam dla was rade zróbcie coś ze swoim życiem i odczepcie sie od ludzi kreatywnych, twórczych i doświadczonych..

 • Gość: Gość

  0

  "Jesli potraficie obliczyc ilosc potrzebnej tapety to po co czytacie ten artykul? " - po to żeby napisać komentarz:))) Nie chodzi o poradę. Tępa ciot*unia musi się polansować - nawet zdjęcie dał, żeby podziwiać równiez jego urodę, a nie tylko intelekt:))))

 • Gość: Gość

  0

  Jesli potraficie obliczyc ilosc potrzebnej tapety to po co czytacie ten artykul?

 • Gość: Gość

  0

  Długo nad tym myślałeś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX