Drewniany dom kojarzy się z tradycyjną chatą, z góralską architekturą.
Wnętrza wykończone drewnem mogą przywodzić na myśl nieciekawe, pożółkłe boazerie, tak powszechne w latach PRLu.
Są też pozytywne skojarzenia z drewnem, takie jak ciepło, tradycja, trwałość. Drewniane domy mogą przyjąć całkiem współczesne formy.
Minusy wykorzystania drewna w domu:
- Dobrej jakości drewno jest drogie. Również praca fachowców nie należy do najtańszych.
- Wilgoć może powodować paczenie i pękanie drewna
- Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie drewna. W innym przypadku może zostać zaatakowane przez owady, pleśń i grzyby.
Plusy drewna w domach:
+ Drewno jest dobrym izolatorem termicznym.
+ Drewniane domy są ciepłe w odbiorze, nawet te nowoczesne.
+ Drewno jest przyjemne w dotyku.
+ Jest duży wybór barw drewna od jasnych do ciemnych, są odcienie ciepłe i chłodne. Można dodatkowo barwić drewno, np. bejcami, nie ukrywając usłojenia i faktury.
W galerii przedstawiamy cztery nowoczesne realizacje, gdzie drewno odgrywa pierwszoplanową rolę.
Pierwszy dom to Bar House, który powstał w Kolorado, w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej zwraca uwagę drewniana elewacja w ciepłym odcieniu. Wewnątrz domu drewno jest używane z umiarem. Znajdziemy je w niektórych pomieszczeniach na podłodze, na schodach, na tarasie.
fot. gluckpartners.com
Inaczej jest w drugim prezentowanym domu. Archipelago Hause, to letniskowy dom, który powstał na wyspie Husaro w Szwecji. Zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrz dominuje drewno. Na zewnątrz ma ciemny, prawie czarny kolor. Wewnątrz domu drewno ma jasny odcień lub jest pomalowane na biało, dzięki temu wnętrze utrzymane jest w typowym, skandynawskim stylu. Lekka konstrukcja z drewna i szkła pozwoliła uzyskać nieregularny kształt budynku. Geometryczny rzut budynku jest efektem trudnych warunków terenowych, konieczności dostosowania się do nich i chęcią maksymalnego wykorzystania naturalnego światła oraz widoków na morze. Zygzakowate załamania ścian dodatkowo chronią przed silnym wiatrem od morza.
fot. Ake E'son Lindman
Kolejny dom powstał w Szwajcarii. Jest to domek letniskowy. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz wykończony jest jasnym drewnem w ciepłym odcieniu. Dlaczego w tym wnętrzu ?boazeria? nie przytłacza? Dlaczego wygląda dobrze? Połączona jest z nowoczesnymi meblami, prostymi formami, a co najważniejsze- z dużymi przeszkleniami.
fot. afgh.ch
Najbardziej zaskakująca może być adaptacja starego, dwustuletniego schroniska w Szwajcarii. Wygląd schroniska z zewnątrz nie zapowiada, co dzieje się w środku. W starych ścianach znalazły się bardzo nowoczesne meble, surowe elementy elementy. To połączenie może szokować.
fot. afgh.ch
Bar House zaprojektowało biuro Peter L. Gluck and Partners Architects
Archipelago Hause jest projektu: Tham &VidegardHansson Arkitekter
Domek w Szwajcarii oraz schronisko zaprojektowali Andreas Fuhrimann i Gabrielle Hächler.
Monika Grabowska
Zobacz również:
Gość: Gość
0
rozumiem że pokazane rozwiązania zostały zestawione na zasadzie szoku estetycznego dla cmokierów,niestety nie ma to nic wspólnego z wypoczynkiem, oderwaniem wzroku od miejskiej betonowej dżungli tzw. nowoczesność za wszelką cenę ,na siłę i wprowadzenie na zasadzie szoku nowoczesności,do obiektu w Szwajcarii to profanacja ale ja sie zarobi kupe sałaty na ziołach... to każda forma estetyki... do przyjecia hihihihihihi