Vintage, oldschool, retro

Katarzyna Głowacz

Czyli powrót do stylistyki sprzed kilkudziesięciu lat

1 z 19vintage
Fot. zoom.waw.pl
2 z 19vintage
Fot. Dariusz Grzelak/Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
3 z 19vintage
Fot. Refre
4 z 19vintage
Fot. Refre
5 z 19vintage
Fot. Refre
6 z 19vintage
Fot. Refre
7 z 19vintage
Fot. miejsce.sklep.pl
8 z 19vintage
Fot. miejsce.sklep.pl
9 z 19vintage
Fot. miejsce.sklep.pl
10 z 19vintage
Fot. miejsce.sklep.pl
11 z 19vintage
Fot. miejsce.sklep.pl
12 z 19vintage
Fot. zoom.waw.pl
13 z 19vintage
Fot. zoom.waw.pl
14 z 19vintage
Fot. galeria-lamus.pl
15 z 19vintage
Fot. camomille.pl
16 z 19vintage
Fot. camomille.pl
17 z 19vintage
Fot. Galeria Sztuki Rowerowej
18 z 19vintage
Fot. Zoomzoom
19 z 19vintage
Fot. shimworld.com

 

 

 

Pojęcia wymienione w tytule w odniesieniu do trwającej mody na styl sprzed lat nie zostały jeszcze w pełni zdefiniowane. Ich zakres wciąż się zmienia i zależy od kierunku w jakim podążają najnowsze tendencje. Nie chodzi tu przecież o nazewnictwo. Próba ujęcia w sztywne ramy zjawiska, które trwa i wciąż się zmienia, po krótkim czasie staje się nieaktualna.

 

fot.miejsce.sklep.pl


Z pewnością mamy do czynienia z trendem obejmującym wiele różnych dziedzin - modę odzieżową, muzykę, motoryzację,AGDi RTV,tkaniny, meble , akcesoria, grafikę i wiele innych. Początkowo moda ta nawiązywała głównie do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, z czasem jednak ciekawych czy wartościowych elementów zaczęto szukać we wzornictwie niemal całego XX wieku.

 

fot. miejsce.sklep.pl


Umiejętne połączenie wzorów z różnych okresów to wspaniałe wyzwanie dla projektantów. Wnętrza w ten sposób tworzone niekiedy całkowicie przenoszą nas na przykład w lata siedemdziesiąte, a czasem stanowią ciekawe połączenie nowoczesności z umiejętnie wprowadzonymi elementami z tamtego okresu. Trzydziestoletni mebel może stać się głównym bohaterem salonu lub prawie niedostrzegalną ozdobą, która nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Trafne zestawianie starego z nowym daje możliwość twórczego kreowania swojej przestrzeni. Urządzając swój dom, nie jesteśmy już skazani wyłącznie na gotowe zestawy mebli. Możemy pokazać swoją indywidualność i oryginalność. A jednocześnie przedmioty o zdecydowanym designie i konkretnym pochodzeniu pozwalają umiejscowić ich użytkownika w określonej kulturze, odnieść się do tradycji - jest to odpowiedź na zbyt szybko zachodzące zmiany we współczesnym świecie.

 

fot. miejsce.sklep.pl


Styl vintage to zarówno nowe meble czy przedmioty zaprojektowane według dawnych wzorów, ale wykonane z nowoczesnych materiałów, jak i stare meble odnalezione, odnowione i odświeżone. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że w Polsce zachowało się bardzo wiele sprzętów czy mebli z lat siedemdziesiątych, sześćdziesiątych, a nawet pięćdziesiątych - zdobyte z wielkim trudem, nie były tak szybko wymieniane na nowe jak w krajach zachodnich. Oczywiście można tu dyskutować, jak duża ich część warta jest zachowania ze względu na ciekawe wzornictwo. Dla osób w średnim wieku powrót do tych czasów nie zawsze dobrze się kojarzy - polscy projektanci nie zawsze byli doceniani, choć stworzyli wiele wartościowych projektów. Innym powodem niechęci do wzornictwa z okresu PRL jest fakt, że meble stojące w domach często nie były wyborem ich mieszkańców, ale jedyną dostępną możliwością. Młodsze pokolenie może spojrzeć na te przedmioty bez tych wszystkich negatywnych skojarzeń. Potrafią odnaleźć w nich ?duszę".


Katarzyna Głowacz


Zobacz także:
Fantastyczna ceramika użytkowa
Kolorowe krzesła
Komoda (jak) malowana

Skomentuj:

Vintage, oldschool, retro