Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mini apartament w Zakopanem

Marta Lubaszewska

Maleńki, dwupoziomowy apartament w stolicy Tatr. Jak zaprojektować trudną przestrzeń dysponując ograniczonym budżetem?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
fot. Szymon Hornowski

Niewielkie mieszkanie w samym Zakopanym. Projektowane jako apartament wakacyjny, obecnie służy cały rok. Wnętrza zaprojektował Szymon Hornowski z pracowni hornowskidesign.

Domosfera zapytała projektanta o inwestorów, projekt i największe problemy przy projektowaniu niewielkiej przestrzeni.

Marta Lubaszewska (Domosfera): Kim są zleceniodawcy projektu i czego oczekiwali po projekcie?

Szymon Hornowski (hornowskidesign): Inwestorzy to moi przyjacielei przy projektowaniu, poza kwestią ekonomiczną, dali mi zupełnie wolną  rękę. Wnętrze projektowane było jako wakacyjne, dziś służy jako stałe lokum.

ML : Jakie były największe trudności przy projektowaniu tej przestrzeni?

SH: Powierzchnia mieszkania to zaledwie 50m2 podłogi rozrzucone na dwóch poziomach.Z tego zaledwie połowa to przestrzeń gdzie można się wyprostować.Problem projektowy polegał na zmieszczeniu wszystkich niezbędnych funkcji.Na dolnym poziomie wystarczyło miejsca na salonik wraz z częścią kuchenną oraz łazienką. Na górze, oddzielone schodami, przestrzenie do pracy i do spania! Podstawowym problemem projektowym było stworzenie komunikacji pomiędzy piętrami!

ML: Jakie rozwiązania zastosowano w tym niewielkim mieszkaniu aby sprostać tym problemom?

SH:Schody miały być wygodne, ale ze względu na brak przestrzeni jak najmniejsze. Tzw schody kacze odpadały ze względu na wygodę, powstały więc schody zabiegowe z ukośną podstopnicą co dawało możliwość postawienia całej stopy. Całość zdecydowałem się wykonać w zwartej bryle korespondującej ze skosami mieszkania. Trójkątny wspornik dla górnej części schodów pozwolił na uniknięcie słupa i dodał schodom ciekawy charakter. Aby nie zaburzyć formy schody zostały wyposażone w delikatną balustradę ze stali nierdzewne.Kolejnym problemem było zapewnienie w mieszkaniu światła, w sumie powstało 9 okien połaciowych, co w stosunku do dwóch sugerowanych przez projektanta budynku zrobiło kolosalną różnicę! Dodatkowo ściana i drzwi łazienki wykonane zostały z piaskowanego szkła co zapewniło dodatkowe światło w części kuchennej.

ML:  Jakie rozwiązania zastosowano jeśli chodzi o problem przechowywania na tak małej powierzchni?

SH: Rzeczywiście kolejnym i jednym z większych problemów było rozmieszczenie pojemników.Większość  szuflad i szafek została umieszczona w skosach dach, tak podpowiadała logika.W części kuchennej postały 3 szuflady, a w narożniku ukryta szafka na składane krzesła na wypadek większej liczby gości.

ML: Czy sposób wykończenia też jest ważny przy niewielkich przestrzeniach?

SH:  Tak,aby optycznie powiększyć przestrzeń drzwi wejściowe oklejone zostały lustrem, tak że odbija się w nim widok zza okna. Wszystkie elementy drewniane; dębowy parkiet, sosnowe schody i wykończenia zostały pokryte białym olejem aby uniknąć mało szlachetnych, żółtawych kolorów. Czerwony akcent kuchni ożywił surową przestrzeń, a pozostałe elementy; nierdzewny blat oraz srebrne kafle na podłodze miały za zadanie już tylko wtopić się w otoczenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mini apartament w Zakopanem