Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jasna podłoga czy ciemna?

Tekst: Katarzyna Głowacz

Wybierając kolor podłogi, nie można skoncentrować się tylko na niej - należy spojrzeć na wnętrze jako na całość.

Jasna podłoga czy ciemna?
Jasna podłoga czy ciemna?
Laci_10/Shutterstock

Aranżacja wnętrz - kolor podłogi

Podłoga jest bazą, z którą pozostałe elementy muszą być doskonale skomponowane, spójne kolorystycznie. Zwłaszcza te, które trudno jest zmienić i mają dużą powierzchnię - ściany, sufit, drzwi i okna. Kolor podłogi najtrudniej jest zmienić, dlatego wybór lepiej dokładnie przemyśleć. Już na etapie projektowania podłogi dobrze jest wziąć pod uwagę, w jakich kolorach będą dywany, zasłony, meble i obicia, tak by w przyszłości zachować równowagę we wnętrzu. Na odbiór koloru naszej podłogi duży wpływ ma światło. Należy wziąć pod uwagę ilość światła w pomieszczeniu. Znaczące są tu: liczba i wielkość okien, liczba źródeł sztucznego światła, kierunek padania światła. Podłoga inaczej będzie wyglądać w ciągu dnia, w pełnym słońcu, a inaczej wieczorem w sztucznym świetle.

Kierunek ułożenia desek

Kierunek ułożenia desek lub deszczułek względem źródeł światła (zwłaszcza okien) ma wpływ na jasność drewna. Deski, które ułożone są prostopadle względem kierunku padania światła wydają się jaśniejsze, a równolegle - ciemniejsze. Deski powinno układać się równolegle względem kierunku padania światła również dlatego, że połączenia między deskami są wtedy mniej widoczne. Trudno to zalecenie stosować do parkietów z deszczułek, ponieważ układa się je we wzory, a więc światło pada na poszczególne elementy pod różnym kątem.

jasna podłoga
Jasna podłoga i jasne meble
Westwing
Ciemna podłoga
Ciemna podłoga
Nowodvorski Lighting

Co wpływa na kolor podłogi?

Wybierając materiał na podłogę, należy pamiętać, że jego kolor w sztucznym świetle sklepu czy magazynu może różnić się od tego, który zobaczymy później na naszej podłodze. Nasycenie koloru zmienia również lakierowanie, olejowanie i inne zabiegi, ponieważ na odbiór koloru ma wpływ również faktura powierzchni. Gładsze wydają się jaśniejsze, ale i chłodniejsze, ponieważ łatwiej odbija się od nich światło. Na chropowatych natomiast kolor jest mniej nasycony, a podłoga jest ciemniejsza, ale i cieplejsza. Podłogi olejowane pochłaniają więcej światła. Mogą też ściemnieć.

Niektóre gatunki drewna mogą ciemnieć, np. dąb, merbau, jatoba, wenge. Dlatego drewno przed ułożeniem powinno być dobrze wysezonowane.

Jasna podłoga czy ciemna?

Jasna podłoga (i nie tylko podłoga) sprawia, że wnętrze wydaje się większe, przestronniejsze, dlatego powinna być stosowana w małych i ciemnych pomieszczeniach. Nadaje wnętrzom lekkości. Z pewnością jasna podłoga jest rozwiązaniem bezpieczniejszym od ciemnej - istnieje niewielkie ryzyko, że będzie źle wyglądać.

Ciemna podłoga pochłania dużo światła, dlatego optycznie pomniejsza pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. Dlatego warto stosować takie rozwiązanie w dużych pomieszczeniach. Jednocześnie ciemna podłoga uznawana jest za bardziej elegancką. Należy jednak ostrożnie dobierać kolor, gdyż zbyt ciemna może przytłaczać. Ponadto, na ciemnej podłodze bardziej widoczne są kurz i zarysowania, dlatego wybierając ją musimy się liczyć z większym nakładem pracy przy utrzymaniu jej w czystości.

Jasne drewna: klon, brzoza, bambus, grab, jesion
Ciemne drewna: orzech, jarrah, ipe (lapacho), wenge, tali.

Ciemna podłoga
Drewniana podłoga w salonie
Westwing
jasna podłoga
Drewniana podłoga w salonie
Followtheflow/Shutterstock
Drewniana podłoga w salonie
Drewniana podłoga w salonie
Westwing
ciemna podłoga
Drewniana podłoga
Hendrickson Photography/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jasna podłoga czy ciemna?