Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poznaj program Gdynia Design Days 2017

red.

W tym roku odbywa się 10., jubileuszowa edycja Gdynia Design Days. Jak co roku polskie wybrzeże opanuje design w najlepszym wydaniu.

W tym roku po raz 10. Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Już 30 czerwca 2017 r. rusza Gdynia Design Days, jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu. Festiwal potrwa do 7 lipca. Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji jest SZTORM. "Pojęcie to przywołuje morze skojarzeń i interpretacji. Tegoroczna edycja poświęcona zostanie możliwościom, jakie przynosi niszczycielska zawierucha, jej możliwym następstwom oraz budowaniu od nowa".

W czasie festiwalu będzie można zobaczyć następujące wystawy:

Miasto na fali – wystawa główna

Wystawa "Miasto na fali" prezentuje projekty związane z nurtami tematyki miejskiej, które przyczyniają się do odnowy miasta. Wystawa zaprezentuje udogodnienia techniczne, usprawniające funkcjonowanie w mieście i pozwalające cieszyć się nim na co dzień. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące relacji społecznych. Zapytamy także o to, co obywatele mogą zrobić dla siebie nawzajem. Przedstawione zostaną innowacyjne metody polepszania sytuacji dotyczącej zanieczyszczeń, śmieci i odpadów, a także nowe tendencje w projektowaniu zieleni miast.

MANUBA Rzemiosło Odzyskane – edycja 2017

MANUBA – Kolekcja GDD to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z produktów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Tegoroczna edycja kontynuuje zapoczątkowaną w zeszłym roku ideę odzyskiwania zapomnianego rzemiosła.

Niderlandzka rewolucja

Idea wystawy mebli niderlandzkich związana jest z obchodami 100-lecia ruchu De Stijl, a jednocześnie nawiązuje do tegorocznego hasła festiwalu. II wojna światowa okazała się sztormem, który przyspieszył pożegnanie z tradycyjnym mieszczańskim wnętrzem. Późne lata 40. i lata 50. przyniosły całkowitą zmianę upodobań artystycznych. Stały za nią dokonania wybitnych twórców, czerpiących zarówno z wielkiej tradycji Rietvelda, jak i projektów amerykańskich czy skandynawskich.

Młodzi na Start

Podczas 6. już edycji konkursu młodzi designerzy zmierzą się z tematem „Małe wnętrza, wielki design”. Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty rozwiązujące problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy niewielkich przestrzeni. Laureata konkursu poznamy w trakcie wernisażu, a wyłoniony zostanie przez jury w składzie: Małgorzata Szczepańska, Ewa Janczukowicz-Cichosz, Ewa Gołębiowska, Ryszard Balcerkiewicz, Marek Adamczewski oraz Tomasz Augustyniak.

Roundabout Baltic

Wystawa organizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wraz z Centrum Designu Gdynia i Muzuem Miasta Gdyni w roli partnerów. Prezentuje dorobek polskich projektantów w kontekście kulturowym obszaru Morza Bałtyckiego. „Roundabout Baltic” jest wizualną narracją o podobieństwach i różnicach, rodzajem emocjonalnego pejzażu zbudowanego z przedmiotów codziennego użytku.

Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku

Wystawa tropi motywy związane ze wzornictwem lat 50. i 60. we współczesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy dawnego wzornictwa z klimatem nowoczesności. Moda na retro w świecie designu trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji.

Elementarz polskiego designu

Wystawa jest próbą zebrania i zaprezentowania dzieciom 100 polskich ikon designu i ich idei. Dedykowana głównie najmłodszym odbiorcom festiwalu, z pewnością znajdzie swych odbiorców również w śród starszych uczestników, których zaciekawią nie zawsze znane opowieści związane z historią polskiego projektowania. Wystawa jest kontynuacją projektu „ILUSTROWANY ELEMENTARZ DESIGNU”.

Oskar Zięta – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Na wystawie „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni twórca przedstawiony zostanie zarówno jako projektant produktów oraz marek produkcyjnych, jak i projektant technologii oraz innowator. Podczas wydarzenia dowiemy się, w jaki sposób łączy on wiedzę inżynieryjną, zdobytą w Polsce oraz za granicą, z wrażliwością artysty. Zaprezentowane będzie pełne spectrum działalności Oskara Zięty, przybliżające sylwetkę artysty.

Najlepsze dyplomy ASP

Prezentacja najlepszych dyplomów absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplomy wybierane są przez jury, które od 5 lat przyznaje nagrody w kategoriach: wzornictwo przemysłowe i architektura. Dla młodych absolwentów wystawa jest okazją do pierwszej konfrontacji z odbiorcami, zarówno starszymi kolegami po fachu, jak również dziennikarzami, inwestorami i potencjalnymi użytkownikami.

Cały, bardzo bogaty program imprezy znajdziecie na stronie gdyniadesigndays.eu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poznaj program Gdynia Design Days 2017