Design dla seniora - przedmioty, które ułatwią życie starszym

Jak sprawić by codzienne życie seniora było łatwiejsze? Zebraliśmy dla Was najlepsze przedmioty, stworzone z myślą o starszych ludziach.
1 kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai fot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

Meble dla seniorów

Firma L&W, czyli  Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai stworzyli kolekcję mebli pod znaczącą nazwą "No Country for Old Man" (pol. "To nie jest kraj dla starych ludzi"). Przedmioty te mają pomów w codziennym funkcjonowaniu ludziom w starszym wieku.  Together to zestaw niedużych mobilnych stolików: T-Cane to stolik herbaciany; U-Cane to rodzaj pojemnika na kółkach, w którym można przechowywać i przewozić czasopisma, książki czy robótki ręczne; I-Cane to niewielki stoliczek na I-Pada. Stoliki wyposażono w wygodne rączki i kółka.

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Waifot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

2 Krzesło Closer - Meble Vox Krzesło Closer - Meble Vox Fot. mat. prasowe

Krzesło z ruchomym siedziskiem

Ruchy wykonywane podczas siadania i wstawania, czyli w pozycji w półprzysiadzie mogą obciążać wiele istotnych części ciała. Osoby starsze, które w charakterystyczny sposób siadają bokiem (tzw. siadanie kontrolowane) często borykają się z trudnością utrzymania stabilności i ciężko spadają na siedzenie. Krzesło 4 You by Vox, poddane zostało próbie złagodzenia a nawet wyeliminowania niektórych skutków tej czynności.

Posiada ruchome siedzisko, które obraca się wokół własnej osi, co pozwala na wygodne manewry i zmianę pozycji osoby siedzącej. Jego oparcie zostało ukształtowane tak by dawać komfort plecom. Podczas wstawania i siadania można oprzeć się o oparcie przedramieniem i przenieść część ciężaru ciała na oparcie.

closer, krzesło, krzesło obrotowe, krzesło dla osób starszych, voxFot. mat. prasowe

3 GP Pen GP Pen Fot. red-dot.org

Drobny druk to nie problem!

Z wiekiem coraz większą trudność sprawia nam czytanie. Tutaj pomocne mogą okazać się dwa przedmioty. Pierwszy z nich - GP Pen, zaprojektowała grupa młodych twórców - Gao Chao, Li Dong Peng, Xin Yong Xian, Yu Fan i Liu Jian Ming. To nic innego jak długopis połączony ze szkłem powiększającym. Rozwiązywanie krzyżówek będzie znacznie łatwiejsze!

Drugi projekt to laska stworzona przez duet projektantów - Shin Dong Juna i Kim Min Suna. W rączce laski "ukryto" szkło powiększające. Przedmiot ten przyda się zwłaszcza na zakupach. Odczytanie ceny towaru, czy przeczytanie etykiety nie powinno być już problemem.

OpticaneFot. red-dot.org

4 Balansująca laska Balansująca laska Fot. chengtsung.com

Laska, która nie upada

Wiele starszych osób, mających problemy z poruszaniem się, chodzi o lasce. Ciekawy projekt stworzył kilka lat temu duet Cheng-Tsung Feng i Yu-Ting Cheng. "Balancing Act" działa podobnie jak dziecięca zabawka wańka-wstańka. Poruszona kolebie się na boki, ale nigdy nie przewraca.  Po wychyleniu powraca do pionowej pozycji wyjściowej.

Balansująca laskaFot. chengtsung.com

5 Eol 300; projekt: Jacek Ryń Eol 300; projekt: Jacek Ryń fot. mat. prasowe

Senior na plaży

Eol to w mitologii greckiej władca wiatrów. Jacek Ryń, absolwent Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, nazwał imieniem greckiego boga swój projekt, który z całą pewnością ułatwiłby plażowanie nie tylko seniorom. Stworzył on stanowisko do czyszczenia stóp po wyjściu z plaży. Urządzenie działa podobnie jak suszarki do rąk. Dzięki umiejscowionej na odpowiedniej wysokości dyszy, strumień powietrza (o prędkości niemal 300 km/h) zdmuchuje piasek przylegający do stóp. Eol 300 ma wygodne siedzisko, rączkę i miejsce, na którym można postawić stopy.

 

Plaża dla seniora, senior na plaży, polski projekt, polski design, Gdynia Design Days 2014fot. red

6 Standing Broom, proj. Poh Liang Hock Standing Broom, proj. Poh Liang Hock Fot.red-dot.org

Koniec ze schylaniem

Zamiatanie i odkurzanie wiąże się z częstym schylaniem. W podeszłym wieku schylenie się i posprzątanie np. rozsypanych płatków śniadaniowych może być sporym problemem. Poh Liang Hock zaprojektował prostą szczotkę, która ma rozwiązać ten problem. Można ją postawić dosłownie wszędzie, a ruchomą część zablokować w wybranej pozycji.

Standing Broom, proj. Poh Liang HockFot. red-dot.org

7 kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai fot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

Krzesło ułatwiające wstawanie

Kolejna odsłona projektu ""No Country for Old Man"". Z upływem lat pogarsza się też nasza mobilność, mięśnie osłabiają się, gęstość kości się zmniejsza. Pewnego dnia okazuje się, że wstanie z krzesła - rzecz dotąd prosta i banalna - już taką nie jest. Dlatego projektanci stworzyli Assuntę - krzesło (fotel), który dzięki swojej konstrukcji polepszy naszą stabilność, siłę i wstawanie z niego nie będzie nastręczało dodatkowych problemów.

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Waifot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

8 kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai fot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

Gadżet ułatwiający szycie i czytanie

Z wiekiem osłabia się wzrok. Czytanie czy szydełkowanie może być nie lada problemem. Wówczas przydatne będzie nam Monolight. To połączenie lampy i szkła powiększającego. Łatwo można je dostosować do potrzeb użytkownika, zmieniając kąt nachylenia ekranu. Monolight to aluminiowa rama plus marmurowa podstawa i komponenty LED-owe.

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Waifot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

9 Fixed angle - czajnik dla seniora Fixed angle - czajnik dla seniora Fot. vinuinside.tistory.com

Łatwiejsze podnoszenie

Wszyscy wiemy, jak ciężki jest czajnik pełen wody. Co zrobić aby zalanie wrzątkiem kawy czy herbaty było znacznie łatwiejsze? Czajnik "Fixed angle" z kulką umieszczoną w podstawie to projekt z 2008 roku, nagrodzony najbardziej prestiżową nagrodą z dziedziny wzornictwa, czyli Red Dot Design Award.

Bettina Piqueras zaprojektowała ciekawą konstrukcję, na której umieszcza się czajniczek z herbatą. Aby napełnić filiżankę, wystarczy delikatnie przechylić porcelanowe naczynie.

Czajnik dla starszych ludzi, proj. Betina PiquerasFot. maindustrialdesign.com

10 TEPOS - konsola dla seniora TEPOS - konsola dla seniora Fot. tuvie.com

Centrum gier (nie tylko dla seniorów)

Ludzie starsi często "nie nadążają" za pędzącym światem nowych technologii. Z myślą o nich powstał interaktywny system rozrywki TEPOS (Tangible Entertainment Projection System). Stworzyła go amerykańska projektantka Siqi Liu. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Na dowolnej powierzchni, korzystając z wieży-projektora, można wyświetlić planszę do gry (do wyboru jest ich kilkadziesiąt). Małe kontrolery imitują rzeczywiste pionki do gry.

TEPOS - konsola dla seniorówFot. tuvie.com

11 Kolorowa laska Kolorowa laska Fot. omhu.com

Elegancka laska

Kto powiedział, że laska nie może być stylowa? Laski firmy OMHU robią spore wrażenie! Wykonano je z lekkiej, pięknie starzejącej się brzeziny. Są stabilne, dzięki opatentowanym pneumatycznym gumowym końcówkom. Można również wybrać dowolny kolor laski. Niestety, laska OMHU jest bardzo droga - kosztuje 99 dolarów.

Kolorowa laskaFot. omhu.com

Komentarze (3)
Design dla seniora - przedmioty, które ułatwią życie starszym
Zaloguj się
 • an1005

  Oceniono 8 razy 8

  No i co z tego ze istnieja?!?! A gdzie mozna je kupic??

 • seniorplus

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiś czas temu powstał rządowy Program Senior+ wspierający powstawanie Domów opieki nad seniorami, Dzienne Domy „Senior+”, jak i kluby „Senior+”. Dofinansowanie na utworzenie jest dość pokaźne i wynosi 300 tys. zł a wyposażenie domu seniora nawet do 80 tys. zł.

  Miejmy nadzieję że powstaną liczne placówki, gdzie nasi rodzice, dziadkowie będą mogli spędzać czas pod opieką a my nie będziemy musieli rezygnować ze swoich codziennych zajęć.

  Na stronie Senior+wigor przedstawiamy Państwu kompleksową propozycję wyposażenia domu Seniora. W naszej ofercie znajdują się zarówno meble do domu pobytu dziennego, jak i pozostałe elementy wyposażenia pomieszczeń, w których przebywają Seniorzy. Nasz asortyment cechuje wysoka jakość, estetyka oraz funkcjonalność, dlatego świetnie sprawdzą się zarówno w domach prywatnych jak i w specjalistycznych ośrodkach, gdzie niezbędne są meble wspierające rehabilitację Seniora.
  Zapraszamy www.seniorplus.edu.pl

 • jon45

  Oceniono 1 raz 1

  A czy usytuowanie punktu podparcia w połowie rękojeści jest dobrym rozwiązaniem?
  Czy zostało to przeanalizowane praktycznie?
  Niezależnie od wspaniałego wzornictwa , mam wątpliwości co do praktycznego zastosowania tej laski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX