Najpiękniejsze kafelki z całego świata

Wybierając się na wakacje miejcie oczy otwarte. Z podróży warto przywieść praktyczne i eleganckie pamiątki np: kafle. Przedstawiamy przegląd najciekawszych płytek z całego świata.
1 Capela das Almas, Santo Ildefonso, Porto, Portugalia Capela das Almas, Santo Ildefonso, Porto, Portugalia Nelson Rocha

Płytki ceramiczne z Portugalii

Azulejo to ceramiczne płytki, pokryte rysunkiem, bardzo popularne w Portugalii. Mozaiki bardzo często osiągają pokaźne rozmiary, pokrywają całe ściany i podłogi w pałacach, kościołach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej. Najczęściej przedstawiano na nich sceny historyczne, mitologiczne, ikonografii religijnej, oraz całą gamę elementów geometrycznych i roślinnych.

 

 

inspiracje

2 Łazienka wyłożona 'dtiles' Łazienka wyłożona 'dtiles' peter van der jagt erik jan kwakkel arnout visser

Płytki ceramiczne z Danii

Duńscy projektanci Peter van der Jagtar, Erik Jan Kwakkel i Arnout Visser opracowali system płytek do kuchni i łazienek z obłymi narożniki, które pasują na wszystkie powierzchnie i wyglądają bardzo efektownie.

Dodatkowo projektanci zaprojektowali serię płytek użytkowych. W ceramiczne kafle są już wkomponowane elementy wyposażenia kuchni lub łazienki np: moździerz, radio, wieszak, półka, schowki czy doniczki.

 


3 Holenderskie kafle w starym stylu Holenderskie kafle w starym stylu

Płytki ceramiczne z Holandii

Z Holandii oprócz cebulek tulipanów, warto przywieść stare, niebieskie, ręcznie malowane kafle. Tych płytek najlepiej poszukiwać na pchlich targach, można tam wypatrzeć wyjątkowe, rzadkie okazy.

 

 

kafle,

4 Płytki w stylu Wiktoriańskim Płytki w stylu Wiktoriańskim Joe Shlabotnik on Flickr

Płytki ceramiczne z Anglii

Klasyczna terakota w stylu wiktoriańskim, z drewnianą szafką pod zlewem i wanną na nóżkach nadadzą każdej łazience niepowtarzalny klimat starej Anglii.

Proste geometryczne wzory, powstają zazwyczaj z połączenia czerni i bieli. Taka kompozycja tworzy wspaniały efekt w korytarzach, salonach, a także na podestach przed domem.

 

 

               płytki, kafle, styl wiktoriański, inspiracje

5 Świecące, ceramiczne płytki Świecące, ceramiczne płytki Fot. henrikamberla.com

Płytki ceramiczne z Finlandii

Billie Jean to urocze płytki autorstwa fińskiego projektanta Henrika Amberla. Są szklane i występują w dwóch wersjach: gładkie i z wybrzuszeniem w kształcie żarówki.

Za płytką, można umieścić żarówkę. Światło przebija się przez szklaną powierzchnię, co daje bardzo oryginalne i delikatne oświetlenie. Kafelki mogą być ułożone w dowolny sposób, punktowo albo tworzyć długie, świetlne pasy.

 

Płytki, kafelki, design,

6 Casa Batillo, Gaudi Casa Batillo, Gaudi www.jillsbooks.wordpress.com

Płytki ceramiczne z Hiszpanii

Kafelki i płytki z Barcelonie to bardzo obszerny temat, powstał nawet osobny katalog na ten temat: "Barcelona Tile Design". W stolicy Katalonii płytki najbardziej rozsławił Antoni Gaudi. Całe i pobite, w skrajnych połączeniach, w różnych formach, wielki projektant stosował je bardzo odważnie i w bardzo różnych miejscach: na kominie, na elewacji i na ścianie w salonie. Efekty jego pracy są bardzo inspirujące i podziwiane do dziś.

 

 

inspiracje, projektanci, kafle, Barcelona

7 Kafle, Maroko Kafle, Maroko http://aplethoraofpostcards.blogspot.com

Płytki ceramiczne z Maroka

Fantazyjne formy geometryczne to specjalność kafli z Maroka. Takie płytki ceramiczne dobrze się sprawdzą w dużych wnętrzach, tworząc efektowny wzór na dużej powierzchni, a także jako dodatki w postaci subtelnych dekorów.

 

 

kafle, Maroko, inspiracje

8 Kafelki w metrze w Nowym Yorku Kafelki w metrze w Nowym Yorku nostalgiaandnow.blogspot.com

Płytki ceramiczne ze Stanów Zjednoczonych

Nowy York, miasto niezwykle różnorodne, pełne ciekawych rozwiązań, inspiruje nawet pod ziemią. Białe, proste płytki, popularnie zwane "subway tiles" - którymi na początku ubiegłego wieku wyłożono paryskie czy nowojorskie metro, obecnie przeżywają drugą młodość. To doskonała propozycja do łazienek retro, a także utrzymanych w staro-industrialnym klimacie. Dobrze sprawdzą się również w prostych pomieszczeniach z oszczędną ceramiką.

 

 

kafle, glazura, terakota, inspiracje

9 Kafelki Green Pockets, autorką jest Maruję Fuentez Kafelki Green Pockets, autorką jest Maruję Fuentez Green Pockets

Płytki ceramiczne ze Stanów Zjednoczonych

Green Pockets to wyjątkowe płytki zaprojektowane przez Maruje Fuentez. W ceramicznych płytkach dzięki specjalnym wgłębieniom, można posiać zioła lub zasadzić niewielkie kwiaty i rośliny. Sam kształt płytek jest bardzo interesujący i pozwala ułożyć z nich oryginalną kompozycje. Idealnie sprawdzą się na patio, balkonie i w ogrodzie.

 

 

design, projektanci, kafelki,

10 Indyjski kafel - dekor - lub podstawka pod kubek - turkusowy Indyjski kafel - dekor - lub podstawka pod kubek - turkusowy Opera Gliniana

Płytki ceramiczne w Polsce

Nad Wisłą, w związku z tym, że istnieje tu wiele pracowni ceramiki, mamy tę cudowna możliwość, że na warsztatach sami możemy sobie zrobić kafle i inne rzeczy z ceramiki. Zapraszamy do odwiedzenia: Opera Gliniana, Fabryka gliny, Mati-ceramika.

 

 

kafle, płytki,

Komentarze (2)
Najpiękniejsze kafelki z całego świata
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  0

  Pozycja druga - plytki ceramiczne z Danii - tak naprawde z Holandii. Dutch to po polsku holenderskie, a nie dunskie. Czy kolumn o designie nie moglby redagowac ktos, kogo ta tematyka interesuje? To przeciez bardzo znany projekt z Design Academy Eindhoven, przedrukowywany w pismach wnetrzarskich do omdlenia od kilku lat...

 • Gość: Gość

  0

  A gdzie polska ARDEA? www.ardea-arte.pl Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX