Balkon w wersji mini

Lada moment zacznie się wiosna. Czas pomyśleć o balkonach. Pamiętajcie, małe też może być piękne. Wystarczy trochę pracy, wcale nie tak wiele pieniędzy i pomysł.
Balkon w rozmiarze S Balkon w rozmiarze S fot. Małgorzata Stec

Najważniejszy jest pomysł

Patrząc na balkony można odnieść wrażenie, że z pomysłami nie jest akurat najgorzej. Liczba i różnorodność magazynowanych na balkonach przedmiotów imponuje. Od rowerów, starych mebli po worki z ziemniakami. Zdobione bywają najzmyślniej, czasem boazerią, farbą w kolorze seledynowym, porożem jelenia albo daszkiem z blachy falistej. A ładny balkon to naprawdę nic wielkiego, to się da zrobić.

ROSLINY ZIOLA DONICZKI Z ZIOLAMI MELISA MIETA BAZYLIA SZALWIA LEBIODKA ROZMARYN TYMIANEK    ARANZACJE JOANNA PLACHECKA JOANNA ZAWADZKA-ROMAN    FOT. ALEKSANDER IWASZKIEWICZ    PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (142) - 7.2003  PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (57) - 1.2004    DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

Balkon w wersji S Balkon w wersji S fot. Małgorzata Stec

Dobry przykład

Na forum internetowym Gazety Margie pokazała zdjęcia swojego balkonu, zwyczajnego, w bloku. Zaaranżowanego bez dużego budżetu, ale pięknego i urządzonego ze smakiem. Komentarze były entuzjastyczne - Margie zdziałała cuda - napisała w komentarzu internautka letuska.

- Dla mnie balkon to lato, klimat śródziemnomorski, ale utrzymany w chłodnych barwach. Wybrałam białe meble, białe i szafirowe donice, rośliny wyłącznie odcieniach szafiru, fioletu i bieli. Odpowiada mi klimat tajemniczego ogrodu, stąd bluszcze, pnącza i powoje - mówi nam Margie czyli Małgorzata Stec, architektka wnętrz, właścicielka firmy dekoratorskiej Mast.

Balkon

Aranżacja małego balkonu Aranżacja małego balkonu fot. Agencja Gazeta stylizacja Aleksander Lesiak

Styl balkonu

Zacznijmy od stylu. Generalnego kierunku w jakim pójdziemy. Dobrze, żeby nawiązywał do naszego mieszkania, ale też do domu w jakim mieszkamy. Nie zagra styl meksykański (pełen koloru, dużych glinianych donic, egzotycznych roślin) na balkonie w starej kamienicy, ani stylizowane żeliwne meble w nowym apartamentowcu.
Bądźmy konsekwentni, zwłaszcza na małej powierzchni nie ma miejsca na kompromisy. Jeżeli chcemy mieć klimat nadmorskiego kurortu, kupujemy leżak w biało-niebieskie pasy, albo malujemy na biało stary fotelik z wikliny, w drewnianych skrzynkach sadzimy kilka odmian ozdobnych traw. Jeżeli przypadkiem dostaniemy od teściowej pelargonie, dziękujemy grzecznie. Potem oddajemy komuś innemu, a teściowej mówimy, że niestety się nie przyjęły.

aranżacja małego balkonu

Aranżacja małego balkonu Aranżacja małego balkonu fot.allhomedecors.com

Plastikowe doniczki? Nieee...

Żadnych plastików. Żadnych. Nie dajcie sobie wmówić, że są fajne (bo praktyczne, bo łatwo się myje). Nie są. Plastikowe krzesła i doniczki są brzydkie i nic tego nie zmieni. Jeżeli się jednak zdecydujemy na jakieś, przynajmniej pozbądźmy się złudzeń, że nasz balkon będzie ładny.
Rośliny też muszą tworzyć całość. Może zielnik? Albo ozdobne odmiany warzyw? Sprawdźmy czy mogą ze sobą rosnąć w jednej donicy i jakich warunków potrzebują. I nie zapominajmy o nich. Iglaki wymagają podlewania nawet zimą. Opatulone gazetami wieloletnie byliny i zioła przetrwają zimę i puszczą znów na wiosnę.

doniczki na balkon

Doniczka na balkon Doniczka na balkon fot. Małgorzata Stec

Do dzieła!

My proponujemy wam naturalne materiały (takie jak na zdjęciach). Skrzynki z drewna albo ocynkowanej blachy, gliniane, albo ceramiczne donice (te pierwsze są bardzo tanie, za to te drugie, z mrozoodpornej terakoty, choć drogie, będą inwestycją na lata). Małgorzata Stec stworzyła za ich pomocą klimat francuskiego południa.

Jedyną granicą niech będzie wasza wyobraźnia. Do dzieła.

Balkon - aranżacja

Więcej o:
Komentarze (3)
Balkon w wersji mini
Zaloguj się
 • panizalewska

  Oceniono 36 razy 30

  "Nie zagra styl meksykański (pełen koloru, dużych glinianych donic, egzotycznych roślin) na balkonie w starej kamienicy, ani stylizowane żeliwne meble w nowym apartamentowcu."

  A tu się akurat nie zgodzę. To nie tylko NASZ balkon, a nie całej kamienicy / bloku, więc nikomu nic do naszego stylu, ale też często właśnie takie opisane wyżej zestawienia świetnie do siebie pasują :)
  W starej (nawet z obłażącym tynkiem) kamienicy wprost idealnie prezentują się surowe spalone słońcem klimaty meksykańskie albo południowoeuropejskie.
  I nie ma nic fajniejszego, jeżeli z nowego apartamentowca wyrasta kawałek tajemniczego romantycznego ogrodu z żeliwnymi lub mozaikowymi meblami.
  Oj, redakcjo, opcja "wszyscy robią to, co wszyscy" to do zdjęć w żurnalach się nadaje, w prawdziwym życiu panuje dowolność, na szczęście ;p

 • Gość: Annasz

  Oceniono 10 razy 4

  to jest balkon mini????? ha ha ha ha ha ha ha !!! wiesz pan, ubawiłeś mnie pan po pachy!

 • maarta80

  Oceniono 2 razy 2

  Pierwszy balkon jest mini, widać to po zdjeciach ;/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX