10 najczęstszych błędów w urządzaniu salonu. Czego warto unikać?

Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu. To właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu - odpoczywamy i przyjmujemy gości. Niestety, urządzając salon można popełnić całą masę błędów. Zobaczcie jakich!
Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. Gail Frederick (CC by 2.0)

Błąd pierwszy: Za dużo drobiazgów

Wygodna kanapa, przepastny fotel, cztery krzesła, duży stół i jeszcze mały stolik kawowy. Czy jest jeszcze w tym wnętrzu miejsce dla Ciebie? Na taką liczbę mebli mogą sobie pozwolić wyłącznie właściciele dużych salonów. Masz małe mieszkanie? Nie zagracaj! Meble ciasno ustawione obok siebie jeszcze bardziej zmniejszą niedużą powierzchnię.

Salon Salon Fot. Ryan Park - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd drugi: Brak proporcji

To prawda, że duże sofy są wygodne, a regały wypełnione książkami sugerują, że mieszka tu intelektualista. Zachowaj jednak proporcje. Jeden mebel nie może zdominować wnętrza. Nie dość, że taki grat utrudni komunikację, to sprawi, że małe wnętrze stanie się jeszcze mniejsze.  No, chyba że jest to gdańska szafa z XVIII wieku, ale to już zupełnie inna sprawa.

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. Jeremy Levine - CC by 2.0)

Błąd trzeci: Złe oświetlenie

Właściwe oświetlenie potrafi zdziałać cuda. Umiejętnie umieszczone punkty świetlne, a także barwa światła i jego natężenie, zmienią każde pomieszczenie i ułatwią funkcjonowanie. Najczęściej w salonie mamy jedną lampę sufitową i ewentualnie jedną boczną. Błąd! Warto pomyśleć nad dodatkowymi źródłami światła

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. h-squared - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd czwarty: od Sasa do Lasa

Warto być konsekwentnym. Urządzasz mieszkanie w stylu minimalistycznym? Nie daj się skusić na poduszkę w lamparcie wzory! Podłogi w pokoju "skandynawskim" nie przykrywaj tureckim dywanem, a nowoczesnej kuchni nie wieszaj wianków z cebuli i czosnku. Zbyt wiele kolorów i faktur w jednym wnętrzu wprowadza chaos. Eklektyzm jest stylem, ale bardzo trudnym.

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. PoshSurfside.com - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd piąty: kopia z katalogu

Lubisz przeglądać katalogi wnętrzarskie? Ba, my też lubimy. Prezentowane tam wnętrza są piękne, ale zauważ, że prawie bez życia! Czy widziałaś gdzieś np. rozwieszone pranie? Nie kopiuj więc bezkrytycznie pomysłów, bo są to tylko inspiracje! Twoje mieszkanie musi być przede wszystkim funkcjonalne i "uszyte" na miarę Twoją, a nie modeli.

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. J Iannone - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd szósty: źle dobrane kolory

Podobają Ci się pałacowe wnętrza, czyli np. bordowe ściany? Jeśli masz małe mieszkanie, niestety, takie kolory odpadają! Pamiętaj, że niewielkie wnętrza nie lubią ciemnych kolorów, "powiększysz" je malując ściany jasnymi farbami. Mieszkasz w bardzo wysokim pokoju? Pomaluj sufit trzy tony ciemniejszym odcieniem niż ściany. Od razu go obniżysz. Lubisz intensywne kolory? Pomaluj nimi jedną ścianę, lub nawet tylko jej część.

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. outreachr.com - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd siódmy: niepraktyczne materiały

Biały dywan jest ładny, ale w sklepie. Skórzane meble nie nadają się, gdy masz w domu psa. Francuskie rolety to wspaniale miejsce zabaw kota. Faktem jest, że nie istnieją rzeczy niebrudzące się i trwałe, ale czy doprawdy musisz sobie dodawać pracy? Zanim coś kupisz, pomyśl też o domownikach.

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. Michael Coghlan - CC by 2.0

Błąd ósmy: balkon to nie przechowalnia

Lubimy mieszkać w domach z balkonami lub tarasami. Pamiętaj jednak, że to część mieszkania, a nie np. piwnicy czy schowka! Nie traktuj więc tej przestrzeni jako idealnego miejsca na złożenie resztek farb, połamanego krzesła czy starej szafy. Balkon nie jest też suszarnią ani schowkiem na miotły.

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. Ben Husmann - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd dziewiąty: najpierw wygląd potem funkcja

Wiele osób najpierw kieruje się wyglądem, a dopiero później zwraca uwagę na funkcję. Błąd! Sofa ma być przede wszystkim wygodna, stolik powinien być stabilny a lampy muszą doświetlać wnętrze. Nigdy nie będziemy zadowoleni nawet z najpiękniejszego mebla, jeśli nie będzie wygodny w użytkowaniu. Zanim kupisz - przetestuj!

Błędy w urządzaniu salonu Błędy w urządzaniu salonu Fot. Wonderlane - Flickr.com (CC by 2.0)

Błąd dziesiąty: nie przemyślane rozmieszczenie mebli

Wchodząc do salonu musisz uważać, żeby nie zahaczyć o wystający narożnik szafki? Na ciągu komunikacyjnym stoi wielki fotel o który wszyscy się potykają? Aby otworzyć okno musisz wykonać slalom między doniczkami kwiatów? Zanim zaczniesz meblować, przemyśl wszystko dobrze!

Więcej o:
Komentarze (24)
10 najczęstszych błędów w urządzaniu salonu. Czego warto unikać?
Zaloguj się
 • executive-producer

  Oceniono 136 razy 106

  Jedenasty błąd w urządzaniu salonu to słuchanie porad stylistów. Zdecyduj sama / sam. W końcu urządzasz ten salon dla siebie.

 • gj61

  Oceniono 86 razy 80

  Jak zwykle: parę fotek ze "stock photo" i truizmy, lanie wody... Na tym polega wg Was dobre dziennikarstwo? No, to nie jest funta kłaków warte.
  A liczyłem naiwnie na pokazanie źle urządzonych salonów ze wskazaniem popełnionych błędów. Ale to już byłoby za wiele, wymagałoby odłożenia smartfona i użycia mózgu.

 • nerrilka

  Oceniono 81 razy 73

  Balkon i jego podstawowe zastosowania:
  1. przechowywanie roweru
  2. suszenie prania
  3. suszenie mopa

  (dla wielu osób jeszcze miejsce do palenia, ja akurat nie palę)
  Jak zostanie miejsce to można ewentualnie usiąść czasami, ale w sumie po co jak pod oknem jeżdżą samochody, a sąsiad piętro niżej ciągle pali.

  Wolę wystawić suszarkę z praniem na balkon latem niż trzymać ją na środku pokoju. Rower chyba też nie jest najlepszym wystrojem salonu.

 • przedsesja

  Oceniono 42 razy 36

  skórzana kanapa zdecydowanie nadaje się,gdy masz w domu psa- łatwo ją wyczyścić,w przeciwieństwie do tkaniny..

 • anwaw100

  Oceniono 37 razy 35

  dlaczego skóra i pies to złe rozwiąznie? łatwiej sprzątnąć kłaki ze skóry niż koca

 • Marcin Napieraj

  Oceniono 35 razy 31

  " regały wypełnione książkami sugerują, że mieszka tu intelektualista"
  nie urządzam mieszkania po to, żeby komuś coś sugerować. Jak mam dużo książek, to gdzie mam je trzymać?

 • mika_p

  Oceniono 33 razy 29

  Warto być konsekwentnym - pisze autor pokazu slajdów.

  Z jednej strony - "Zanim coś kupisz, pomyśl też o domownikach." (7).
  Z drugiej strony: "Wygodna kanapa, przepastny fotel, cztery krzesła, duży stół i jeszcze mały stolik kawowy. (...) Na taką liczbę mebli mogą sobie pozwolić wyłącznie właściciele dużych salonów." (1) - nieważne, że przy stole, siedząc na krzesłach, jesz posiłki, a na stoliku kawowym stawiasz kawkę i ciasteczko do pogryzania w czasie odpoczynku. Małe pomieszczenie - twoje jedyne prawo do kawki to wyprost na krześle.

  Z jednej strony: "To prawda, że duże sofy są wygodne".
  Z drugiej strony: "Jeden mebel nie może zdominować wnętrza." (2)
  Cały czas myślimy o domownikach.

  Z jednej strony: "Twoje mieszkanie musi być przede wszystkim funkcjonalne i "uszyte" na miarę Twoją, a nie modeli." (5)
  Z drugiej strony: "Podłogi w pokoju "skandynawskim" nie przykrywaj tureckim dywanem" (4)
  Jak ci zimno w stopy, to najpierw zmień podłogę.

  "Eklektyzm jest stylem, ale bardzo trudnym."
  W tym przypadku mamy zestaw od Sasa do lasa

 • xx78

  Oceniono 29 razy 25

  Dwupokojowe 34 m2 i salon? Dobre sobie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX