Jak urządzić sypialnię?

O czym warto pamiętać urządzając sypialnie? Gdzie powinna się znajdować? Jaki wybrać kolor na ściany? Jakie roślinny będą odpowiednie? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik.
Sypialnia Sypialnia fot. lightlocaions.com

Poważna decyzja - wybór stylu

Zanim zaczniesz urządzać sypialnię, zastanów się nad jej funkcjonalnością. Być może chcesz postawić tu toaletkę? A może marzy Ci się wygodny kącik do czytania? Pomyśl, jakie sprzęty będą Ci potrzebne, ale pamiętaj o prostej zasadzie - im mniej mebli w sypialni tym lepiej.

Musisz przewidzieć gdzie odłożysz książkę którą zawsze czytasz przed snem, zadbać o odpowiednie oświetlenie w czasie lektury, które ewentualnie nie będzie przeszkadzało drugiej osobie, śpiącej obok w łóżku.

made for bed, zagłówki, sypialnia, zagłówek do łóżkafot. madeforbed.com

Sypialnia powinna odzwierciedlać twój charakter. Zastanów się, jaki styl najbardziej Ci odpowiada. Urządź ją tak, aby czuć się jak najbardziej komfortowo. Eksperymentuj w innych pokojach!

Sypialnia Sypialnia fot. lightlocations.com

Usytuowanie względem stron świata

Lubisz długo spać? A może jesteś rannym ptaszkiem? Dobra aranżacja sypialni uwzględnia światło naturalne wpadające do wnętrza.

Najlepsze położenie sypialni to południe - w pokoju będzie jasno, ale nie gorąco. Sypialnia może też znajdować się od strony zachodniej. Ale uwaga, latem popołudniami, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco pomieszczenie to będzie się szybko nagrzewać i możemy mieć problemy z zaśnięciem.

stylowe mieszkanie, skandynawski styl, minimalistyczne wnętrzafot. Norbert Banaszyk / haloarchitekci.pl

Wschód jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy gdy jesteś rannym ptaszkiem. Latem będą budzić cię promienie słoneczne już "bladym świtem".

Najmniej atrakcyjnym kierunkiem jest północ. W sypialni zawsze będzie panował półmrok, będzie ciemno i ponuro. To zdecydowanie nie pomoże nam we wstawaniu!

Sypialnia Sypialnia fot. lightlocations.com

Kolorystyka ścian

Wiadomo, że kolory silnie wpływają na nasze samopoczucie. W sypialni powinny nas wyciszać i działać kojąco. Możemy pomalować ściany zarówno w odcieniach zimnych lub jasnych. Jeśli mamy do dyspozycji naprawdę skromny metraż wybierzmy jasne barwy, które optycznie powiększą pokój. Gdy sypialnia jest nasłoneczniona lepiej postawić na chłodne, czyste kolory (zielony, niebieski, fiolet) i pastele.

made for bed, zagłówki, sypialnia, zagłówek do łóżkafot. madeforbed.com

Unikajmy kontrastowych zestawień kolorów (np. czerni i bieli).  Nie sprzyjają one wyciszeniu a przecież w sypialni powinniśmy być odprężeni.

Sypialnia Sypialnia fot. lightlocations.com

Meble

Naprawdę, warto zainwestować w dobry materac. Jeśli mamy ograniczony budżet, lepiej kupić droższy a lepszy materac, a zakup innych mebli odłożyć na później. To wybór na lata! Jeżeli mamy duże wspólne łóżko warto pomyśleć o osobnych materacach, które powinny być dobrane do każdej osoby indywidualnie.

stylowe mieszkanie, dobrze urządzone mieszkaniefot. manadesign.pl

Ograniczmy meble w sypialni do minimum. Sprzęty powinny być funkcjonalne (pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy) a jednocześnie nie zajmować zbyt dużej powierzchni pokoju. Dobrze sprawdzą się komody, wiklinowe kosze i  ławy. Meble powinny być zamykane - ich zawartość nie będzie absorbować naszego wzroku.  Łatwiej jest również utrzymać czystość.

Warto również zainwestować w nocny stolik. Jego blat powinien znajdować się na tej samej wysokości co linia łóżka. Wygodnie nam będzie postawić na nim kubek czy odłożyć na niego książkę.

Sypialnia Sypialnia fot. lightlocations.com

Dodatki

Przez zmianę dodatków w sypialni można całkowicie zmienić styl wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. dwa, trzy zestawy zasłon. Inne światło wpada do sypialni w lecie a inne w zimie. Grube zasłony, które pozwolą nam pospać dłużej w lecie, zimą mogą nam utrudnić pobudkę w ciemny, zimowy poranek. Warto mieć też kilka narzut. Najszybszą zmianą jest ułożenie na łóżku kilku dekoracyjnych poduszek. Ciekawym pomysłem jest ozdobienie ścian efektowną dekoracją. Proponujemy panele Pure z serii Wood Collection.

Panele Pure z serii Wood CollectionFot. woodcollection.pl

Sypialnia Sypialnia fot. lightlocations.com

Kilka zasad Feng Shui w sypialni

Łóżko nie powinno znajdować się na wprost wejścia do pokoju, ani pomiędzy drzwiami a oknem. Również łóżko z zagłówkiem pod oknem nie jest dobrym rozwiązaniem. Idealnie gdy  można swobodnie dojść do łóżka z trzech stron.

Najlepiej jeżeli zagłówek jest skierowana do ściany. Widzimy wtedy drzwi i przez to czujemy się bezpieczniej.

Jeśli masz taką możliwość, zadbaj by nad łóżkiem był wyłącznie prosty sufit. Nie powinno się ustawiać łóżka pod skosami czy belkami sufitowymi.

Pozbądź się z sypialni komputera i telewizora. Przedmioty elektroniczne zakłócają prawidłowy przepływ energii. Absolutnie nie wieszaj w sypialni luster.

skandynawskie mieszkanie, duński styl, stylowe mieszkanie, czarno-białe mieszkanieboligmagasinet.dk Lykke Foged fot. Morten Holtum

Sypialnia. Sypialnia. fot. projekti.pl

Rośliny

Niektórzy uważają, że nie powinno się stawiać  kwiatów w sypialni. Rośliny w nocy wydzielają dwutlenek węgla, a to niekorzystnie wpływa na regenerację naszego organizmu.

Istnieją jednak rośliny które w nocy wydzielają tlen zgromadzony w ciągu dnia i oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Z powodzeniem w sypialni mogą się znaleźć: aloes drzewiasty, kaktus wielkanocny, papirus, storczyk, skrzydłokwiat, bluszcz czy dracena.

Nie stawiajmy w sypialni bardzo pachnących kwiatów. Zbyt intensywny zapach może powodować ból głowy i utrudniać zasypianie. Wybierajmy kwiaty o neutralnym zapachu i niewielkich rozmiarach.

Więcej o: