Błędy w urządzaniu kuchni. Czego warto się wystrzegać?

Wszyscy chcemy, aby nasza kuchnia była ładna i funkcjonalna. Jakie są najczęstsze błędy w urządzaniu kuchni? O czym warto pamiętać?
<b>4. Nieatrakcyjny rozkład mieszkania</b><br/>Szanse na zbicie ceny rosną, gdy mieszkanie posiada np. pokój przejściowy, ciemną kuchnię albo amfilady. Nietypowy rozkład jest powodem do targowania się o obniżenie ceny. - Podobnie jest, gdy w mieszkaniu są zbyt małe sypialnie, za wąski przedpokój, sufit za nisko, ekspozycja okien tylko na jedną stronę świata - mówi Marcin Jańczuk. 4. Nieatrakcyjny rozkład mieszkania
Szanse na zbicie ceny rosną, gdy mieszkanie posiada np. pokój przejściowy, ciemną kuchnię albo amfilady. Nietypowy rozkład jest powodem do targowania się o obniżenie ceny. - Podobnie jest, gdy w mieszkaniu są zbyt małe sypialnie, za wąski przedpokój, sufit za nisko, ekspozycja okien tylko na jedną stronę świata - mówi Marcin Jańczuk. Fot. JacindaWalker (Flickr.com); Licencja CC BY 2.0

Ciemne meble w małej kuchni

Jeśli twoja kuchnia jest maleńka, zapomnij o ciemnych szafkach. Najlepiej sprawdzą się jasne meble, z frontami wykończonymi na wysoki połysk. Optycznie będą odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się większe. Urządzając małą kuchnię warto postawić na lekkie, proste meble. Masywne, ciężkie szafki z pewnością będą zbyt przytłaczające.

Kuchnia bez górnych szafek Kuchnia bez górnych szafek Fot. Gerold Schneider (Flickr.com); licencja CC BY 2.0

Zbyt mało miejsca do przechowywania

Miejsce to przechowywania to podstawa. Ostatnio bardzo modne są kuchnie z otwartymi półkami, ale nie oszukujmy się, jeśli nie masz bardzo dużej kuchni, takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdza. Warto pomyśleć nad górnymi szafkami sięgającymi sufitu. Na górze warto ułożyć przedmioty, których używamy sporadycznie (np. półmiski na jajka wyciągane tylko na Wielkanoc). Nie zapominajmy również o kilku płytkich szufladach (na sztućce, serwetki itd).

Kuchnia Kuchnia Fot. Emily May (Flickr.com); licencja CC BY 2.0

Nieodpowiednie oświetlenie

Wbrew pozorom, najmniej ważne jest górne oświetlenie kuchni. Zapewnia wystarczającą ilość światła do poruszania się po kuchni. Zrezygnuj z mocnych żarówek. Oświetlenie górne powinno być na tyle słabe, aby nie rzucać na blat roboczy cienia. Warto odpowiednio rozplanować oświetlenie funkcyjne - halogeny, świetlówki i taśmy LED-owe. Te ostatnie świetnie warto przymocować pod górnymi szafkami. Świetnie oświetlą blat!

Kuchnia Kuchnia Fot. palindrome6996 (Flickr.com); licencja CC BY 2.0

Wyspa w małej kuchni

Ze względu na ograniczoną powierzchnię naszych wnętrz, tylko co setny Polak ma wyspę kuchenna. Wielu jednak o wyspie marzy. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, sprawdźmy, czy na pewno mamy wystarczająco miejsca. Wyspa nie może zakłócać komunikacji. Nie chcemy się "przeciskać" pomiędzy wyspą a ścianą.  Przy krótszych bokach wyspy, powinniśmy zostawić minimum 60 cm wolnego miejsca (jeśli są tu otwierane szafki to 80 cm). Przy dłuższych, roboczych bokach, powinniśmy zostawić 100 - 120 cm na przejście.

Biała kuchnia Biała kuchnia Fot. Alexander van Loon (Flickr.com); licencja CC BY 2.0

Zbyt duża oszczędność

Wiadomo, nie sztuką jest urządzić kuchnię za ogromne pieniądze. Każdy z nas chce wydać jak najmniej, jednak na kuchni nie warto oszczędzać - ma ona nam służyć kilka lub kilkanaście lat. Nie warto wybierać najtańszych szafek z marketu, czy sprzętu AGD od nieznanych producentów. Nie chcemy przecież w kółko płacić za naprawę.


Zbyt mało powierzchni roboczej na blacie Zbyt mało powierzchni roboczej na blacie Fot. wiccahwang (Flickr.com); Licencja CC BY 2.0

Zbyt mało powierzchni roboczej

Blat roboczy jest podstawą kuchni. To na nim przygotowujemy potrawy, ustawiamy produkty i akcesoria kuchenne. Pamiętaj, że urządzenia które stoją na blacie na stałe (ekspres czy czajnik) zabiorą sporo cennego miejsca!

Kuchnia Kuchnia Fot. Susan Serra, CKD (Flickr.com); licencja CC BY-SA 2.0

Podążanie za trendami

Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce, którego nie da się szybko i łatwo zmienić za pomocą dodatków.Warto postawić na rozwiązania klasyczne, które zawsze się sprawdzają. Sięgnij też po bezpieczne zestawienia kolorystyczne. Chcesz poszaleć z ulubionym kolorem? Pomaluj ścianę w kuchni! Zawsze łatwiej ją przemalować, niż wymieniać wszystkie szafki.

Za mało gniazdek w kuchni Za mało gniazdek w kuchni Fot. Pretty Poo Eater; (Flickr.com); licencja CC BY-SA 2.0

Za mało gniazdek!

Planując zabudowę kuchni, koniecznie przemyślmy rozmieszczenie gniazdek. Jedno gniazdko nad blatem to stanowczo za mało. Zamiast kombinować z przedłużaczem, zaplanujmy 2-3 gniazdka, do których będziemy mogli podłączyć czajnik, blender czy ekspres do kawy. Ważne, aby nie montować wszystkich urządzeń na jednym obwodzie.

Kuchnia źle rozplanowana Kuchnia źle rozplanowana Fot. Kelly (Flickr.com); licencja CC BY 2.0

Kuchnia źle rozplanowana

Wygodna kuchnia to dobrze rozplanowana kuchnia. Taka, w której wszystkie sprzęty znajdują się pod ręką i nie musimy biegać z gorącym garnkiem z jednej strony pomieszczenia na drugą. W odpowiednio zaprojektowanej kuchni, wszystkie prace powinny układać się w tzw. "trójkąt roboczy", którego wierzchołki będą tworzyć kuchenka, lodówka i zlewozmywak.

Źle rozplanowana kuchnia Źle rozplanowana kuchnia Fot. Wilson Bilkovich (Flickr.com); licencja CC BY-SA 2.0

Puste miejsce nad górnymi szafkami

Najczęstszym błędem jest pozostawianie pustego miejsca nad górnymi szafkami. Stawiamy tam przedmioty które albo mają być dekoracją kuchni, albo które... nigdzie indziej się nie mieszczą. Nie oszukuj się, po te przedmioty będziesz sięgać sporadycznie, a będą one tylko siedliskiem kurzu. Lepiej zabudować tą przestrzeń kolejnym ciągiem szafek.

Więcej o:
Komentarze (8)
Błędy w urządzaniu kuchni. Czego warto się wystrzegać?
Zaloguj się
 • uploadhelski

  Oceniono 13 razy 13

  Widziałem kiedyś gościa który wypisując fakturę napisał "Przeczkole". Ma uwagę klientki - "Prze-D-szkole" zastanowił się, spytał dla pewnośći = "PrzeDDD", pani skinęła głową a geniusz
  ortografii pisał z wysuniętym językiem przed-d-czkole". Niniejszym ogłaszam, autor tego artykuliku jest od dziś nowym mistrzem. To tak jeśli chodzi o "najczestrze" w tytule na głównej stronie.

 • gaiadea

  Oceniono 7 razy 5

  _Najczęstsze_ błędy to błędy ortograficzne. Tutaj ten skomplikowany przymiotnik napisano dobrze, ale na stronie głównej bije po oczach.

 • lodomeria

  Oceniono 5 razy 3

  >Oto najczestrze błędy w urządzaniu kuchni.

  Czy my naprawdę stoimy już tylko przed wyborem czerpania informacji od fanatyków albo ćwierćinteligentów?
  A może babol w nagłówku na głównej ma napędzić klikalność? Temat cię nie interesuje, ale wejdziesz zostawić komentarz o ortografii?

 • joe_brody

  Oceniono 2 razy 2

  Drodzy mistrzowie ortografii, poprawiliście już swoje samopoczucie, wytykając błędy w cudzym tekście? To może by tak teraz parę uwag merytorycznych, jeśli Wasze wąsko wyspecjalizowane umysły się na takowe zdobędą... Ja, na przykład, mam zastrzeżenia co do ostatniego punktu - na wierzch najwyższych szafek zawsze można postawić zbiorcze pojemniki-organizery, i w nich przechowywać rzadko używane przedmioty. Taki pojemnik łatwiej zdjąć i przekopać w poszukiwaniu - powiedzmy - form do ciasta używanych tylko na Wielkanoc, niż wspinać się na drabinki czy taborety i przetrząsać nadstawki. Poza tym jeśli zabudujemy tę przestrzeń kolejnym ciągiem szafek, to ryzykujemy, że jakiś nowy sprzęt, choćby dostany w prezencie robot kuchenny czy termomix, się do takiej szafki nie zmieści i będziemy mieli ból głowy z miejscem jego przechowywania...

 • witeks77

  0

  Znam najlepszy sposób na uniknięcie powyższych błędów. Ja z mężem wybraliśmy się do profesjonalnego salonu mebli kuchennych Max Kuchnie. Przedstawiliśmy nasze wymagania i oczekiwania, wybraliśmy odpowiednie wzornictwo i kolorystykę, sprzęt AGD a cała reszta zrobiła się sama. Propozycja z salonu mebli Max Kuchnie w pełni zaskoczyła nas pozytywnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Wszystko w odpowiedniej proporcji, kolorach. Funkcjonalne rozmieszczenie sprawia, że wszystko zawsze jest pod ręką. Polecamy jak najbardziej Max Kuchnie dla każdego, kto nie wie jak się zabrać za własną kuchnię!

 • eewkkaa

  0

  gdyby nie pomoc fachowców z Orion Meble z pewnością popełniłabym wszystkie błędy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX