Nowoczesna łazienka według młodych polskich projektantów

Jaka powinna być nowoczesna łazienka? Funkcjonalna, przystosowana dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, pełna ekologicznych rozwiązań. Firma Roca zorganizowała konkurs na projekt innowacyjnej strefy kąpielowej. Przedstawiamy prace studentów Politechniki Śląskiej. Młodzi ludzie nie bali się wyzwań!
Nowoczesna łazienka; proj. Agnieszka Binda Nowoczesna łazienka; proj. Agnieszka Binda Fot. mat. Roca / proj. Agnieszka Binda

Nowoczesna łazienka

Projekt "Nowoczesna łazienka" autorstwa Agnieszki Bindy inspirowany był morską falą. Powstała nietuzinkowa bryła przestrzeni kąpielowej z wygodną strefą wypoczynku. Dodatkowo projekt poza estetyką, uwzględniał również rozwiązanie ekologiczne, w postaci instalacji umożliwiającej odzyskiwanie wody z deszczówki.

Nowoczesna łazienka, łazienka, jak urządzić łazienkęFot. mat. Roca / proj. Agnieszka Binda

Projektantka wyraźnie wydzieliła w łazience strefę korytarza z prysznicem, strefę sanitarną i strefę kąpielową.  Agnieszka Binda i Zuzanna Niedbała (której pracę za raz zobaczycie), zdobyły pierwsze miejsce w konkursie.

Nowoczesna łazienka, łazienka, jak urządzić łazienkęFot. mat. Roca / proj. Agnieszka Binda

Łazienka przystępna dla zwierząt; proj. Zuzanna Niedbała Łazienka przystępna dla zwierząt; proj. Zuzanna Niedbała Fot. mat. Roca / proj. Zuzanna Niedbała

Łazienka przystępna dla zwierząt

Projekt Zuzanny Niedbały, Łazienka przystępna dla zwierząt to wyjątkowe rozwiązanie, zaspokajające potrzeby posiadaczy czworonogów. Dzięki zaprojektowanym funkcjom strefy kąpielowej, konsument może komfortowo wykonać zabiegi higieniczne swojego pupila bez narażania zwierzęcia na niepotrzebny stres.

projekt, łazienka, zwierzęta w łazience, jak urządzić łazienkęFot. mat. Roca / proj. Zuzanna Niedbała

Podoba nam się wanna dla zwierząt z drewnianymi panelami. Po ich zsunięciu powstaje wygodne miejsce do siedzenia.

projekt, łazienka, zwierzęta w łazience, jak urządzić łazienkęFot. mat. Roca / proj. Zuzanna Niedbała

Łazienka z przecinającymi się ściankami; proj. Anna Gliner Łazienka z przecinającymi się ściankami; proj. Anna Gliner Fot. mat. Roca; proj. Anna Gliner

Łazienka z przecinającymi się ściankami

Anna Gilner zajęła drugie miejsce w konkursie Roca (ex aequo z Sabiną Smardzewską, której pracę również pokazujemy). Zaprojektowała łazienkę z dwiema przecinającymi się ściankami, dającymi konsumentowi aż cztery oddzielne strefy w jej centralnej części. W projekcie dominuje drewno w różnych odcieniach, które w połączeniu z wysokim sufitem i przestronnymi oknami daje użytkownikowi poczucie przestrzeni i ciepła.

nietypowa łazienka, oryginalna łazienka, trudna łazienkaFot. mat. Roca; proj. Anna Gliner

Cała instalacja znajduje się w centralnej części konstrukcji. Projekt Anny Gilner jest połączeniem tradycyjnej koncepcji łazienki i nowoczesnego projektowania.

nietypowa łazienka, oryginalna łazienka, trudna łazienkaFot. mat. Roca; proj. Anna Gliner

Łazienka na planie trójkąta; proj. Sabina Smardzewska Łazienka na planie trójkąta; proj. Sabina Smardzewska Fot. mat. Roca; proj. Sabina Smardzewska

Trójkątna łazienka

Wyzwanie przed którym stanęła Sabina Smardzewska, to zakomponowanie strefy łazienkowej w formie trójkąta. Aranżacja poprzez nieprzeciętny design pozwoliła funkcjonalnie wykorzystać dodatkową przestrzeń pomieszczenia.

Łazienka na planie trójkąta; proj. Sabina SmardzewskaFot. mat. Roca; proj. Sabina Smardzewska

Obszar trójkąta to jedno z najtrudniejszych do zaaranżowania pomieszczeń, ze względu na bardzo ograniczone możliwości w funkcjonalnym wykorzystaniu przestrzeni. Projektantka postawiła na oryginalną ceramikę i armaturę.

Łazienka bez ostrych krawędzi; proj. Ada Wocka Łazienka bez ostrych krawędzi; proj. Ada Wocka Fot. mat. Roca / proj. Ada Wocka

Bez ostrych krawędzi

Ada Wocka i Mateusz Limanówka zajęli trzecie miejsce. Ada podporządkowała przestrzeń łazienki idei ruchu po okręgu, pozbawiając ją tym samym ostrych krawędzi. Łazienka ma wydzielone boksy na poszczególne funkcje.

Łazienka bez ostrych krawędzi; proj. Ada WockaFot. mat. Roca / proj. Ada Wocka

Pomieszczenie przystosowane jest do osoby niepełnosprawnej (niedowidzącej lub z problemami koordynacji ruchu), gdyż poruszając się możemy opierać się o matowe ścianki, które dzielą poszczególne boksy.

Łazienka bez ostrych krawędzi; proj. Ada WockaFot. mat. Roca / proj. Ada Wocka

Kabina w nowym wydaniu; proj. Mateusz Limanówka Kabina w nowym wydaniu; proj. Mateusz Limanówka Fot. mat. Roca / proj. Mateusz Limanówka

Wariacje na temat kabiny

Mateusz Limanówka przestawił pomysł na zamianę konwencjonalnej kabiny prysznicowej na pozostawiającą wolną przestrzeń strefę kąpielową.

Łazienka bez ostrych krawędzi; proj. Mateusz Limanówka Fot. mat. Roca / proj. Mateusz Limanówka

Korzyści takiego rozwiązania to więcej miejsca do przechowywania i więcej przestrzeni. Taka łazienka jest również przyjaznym miejscem dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Łazienka bez ostrych krawędzi; proj. Mateusz Limanówka Fot. mat. Roca / proj. Mateusz Limanówka

Więcej o:
Komentarze (29)
Nowoczesna łazienka według młodych polskich projektantów
Zaloguj się
 • haibane

  Oceniono 69 razy 59

  Łazienki w sam raz do bloku.. chyba sobie zrobię taką jak na pierwszym zdjęciu... korytarz na środku mieszkania już mam, więc będzie prosto.. lewa część w dużym pokoju, prawa w mniejszym i kuchnia.

  Po co więcej, w końcu i tak najwięcej czasu spędza się w kuchni i łazience...

 • tidus9

  Oceniono 40 razy 20

  Boże widzisz i nie grzmisz... te wszystkie projekty architektów można o kant tyłka potłuc. To tak jakby ktoś dał ogrodnikowi obraz Salvadora Dali'ego i kazał na jego podstawie wykonać ogród.

  No nie realne, jakieś dziecko miał wizję ale jest ona całkowicie nie realna.
  1.Do łazienki nie wstawia się drewna, chyba że jest ono naturalnie mocno oleiste tak jak Tek. Tek jaki jest każdy widzi, dodatkowo lubi ciemnieć. Ale na litość boską drewno nie pod prysznic! Jaszcze idiotka dała mały odpływ... zapominając że podłogę jeszcze trzeba by odpowiednio wyprofilować
  2. Te ścianki wewnętrzne są za cieniutkie. Po pierwsze wygląda to jakby ktoś planował to zrobić z gips kartonu... ale to jest poroniony pomysł. Przepraszam bardzo jak chcecie w wmontować stelaż sanitariatów? Taka ścianka to utrzyma może półkę a nie kibelek z bidetem.
  3.Ogromny świetlik... a kto państwu coś takiego zrobi? Nie dość że narzuca to formę całemu domowi (bo musi być płaski dach)... to dodatkowo świetlik musiałby być wykonany z odpowiednim spadkiem.
  4. Gdzie jest jakiekolwiek światło? Idiotka zapomniała, że słoneczko nie zawsze świeci? Łazienka ma być zawsze dobrze oświetlona.
  5. To, że sobie idiotka jedna z drugą napiszę, że myśli by wstawić odzyskiwanie wody.... to jeszcze o niczym nie świadczy. Ja tego z "projektu" (a ha ha WIZJI) nie widzę.

  Tych wszystkich państwo, którzy brali udział w tym konkursie należy wyrzucić i znaleźć im nową pracę przy kopaniu rowów. LUDZIE! trochę realizmu! Projektant musi wiedzieć co jest możliwe a co nie. Jeśli nie wie, to o kant tyłka można takiego architekta bo i tak później na nowo się uzgadnia projekt z wykonawcą, który sprowadza na ziemię mówiąc "nie da się" ( i akurat w tym przypadku będzie miał rację)

 • jep23

  Oceniono 22 razy 20

  Fajnie jest mieć dwie umywalki - jedna do mycia rąk,druga do mycia nóg...

 • loginyzajete

  Oceniono 7 razy 7

  To są studenci. Nie mają doświadczenia. Też tak próbowaliśmy robić na studiach, ale miałam sensowniejszego profesora, który kazał siedzieć w normach i tłukł nam do głowy praktyczne wiadomości...

 • 3xm

  Oceniono 11 razy 7

  Jesteście zapóźnieni. Najnowsze trendy są takie, że mycie jest niezdrowe, człowiek pierwotny się nie mył i żył, więc po co w ogóle łazienka, lepiej zrobić kolejny pokój z wielkim telewizorem.

 • bialeem

  Oceniono 15 razy 7

  Kto będzie sprzątał za umywalkami i mył ten jakże przydatny prysznic? :) No i łazienka na dachu z takimi oknami - ogrzewaniowe cudo.

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 6 razy 6

  Biorę. Proszę tylko powiedzieć, gdzie jest pralka, miejsce na środki czystości i ścierki, ręczniki, kosmetyki, suszarkę do włosów, lokówkę, maszynkę do włosów, gąbki, szczotki, myjki, grzebienie, termoloki, mop i wiadro, suszarkę do prania, że o stojaku z wanienką dla juniora i nocniku nie wspomnę.

 • kol.3

  Oceniono 4 razy 4

  Coś między mauzoleum a katafalkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX