Najciekawsze polskie domy - robią wrażenie!

Agnieszka Kalitowicz
23.08.2013 09:13
A A A
Dom jednorodzinny, projekt Piotra Kuczii

Dom jednorodzinny, projekt Piotra Kuczii (fot. Juliusz Sokołowski/ mat. Centrum Architektury)

Do 25 sierpnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie możemy oglądać wystawę "Na przykład. Nowy dom polski", czyli dziewięć zachwycających polskich projektów domów jednorodzinnych. Kuratorzy wystawy z Centrum Architektury wybrali projekty innowacyjne i silnie związane z polskim krajobrazem. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury, dlatego po pobycie w Warszawie zagości jeszcze we Wrocławiu, a następnie w Berlinie i Wiedniu. Dziewięć domów zaprojektowali Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, Hayakawa/Kowalczyk, HS99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, Jojko+Nawrocki architekci, MAAS i Medusa Group.
Zobacz zdjęcia (11)

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (74)
Zaloguj się
 • Gość: dom_to_dom

  Oceniono 219 razy 157

  koszmarkowate, wysilone bryły powstałe pod wpływem tępo rozumianego postmodernizmu, w styluoch_jak_bardzo_akademickim.

  tymczasem dom, to ma być dom. to miejsce, w którym zachowuje się intymność, zatem nie jest ono wystawione na przestrzał, żeby świat mógł do niego włazić kiedy chce z butami. dom to nie jest również miejsce, które ingeruje w tkankę świata, przepycha się w nim łokciami. dom z otoczeniem stara się harmonizować - i tego założenia nie mozna zmienić, nie zmieniając funkcji budynku, bo to założenie immanetnie wiąże się z domem i stanowi jego nieusuwalną i niepodważalną definicję, bez względu na twierdzenia kilku pier.olniętych akademików, co to sami sobie nawzajem przyznali profesorskie tytuły.

  więc te projekty, które tu zaprezentowano, są obrzydliwe i uchybiają temu, co można nazwać "bazową funkcją domu". dom bowiem, to nie jest kilka zmyślnie niedopowiedzianych przecięć brył przestrzennych, z przeszkleniem lub bez, frontem do ulicy lub zadkiem - nie, dom to jest przede wszystkim dom, miejsce, w którym żyje i kocha człowiek.

 • Gość: zenek

  Oceniono 138 razy 112

  same szopy, bunkry i jakies pomieszczenia gospodarcze...
  "udziwnione projekty", to chyba najbardziej pozytywna opinia ktora przychodzi mi do glowy po obejrzeniu tego wszystkiego. Mysle ze polowe z tych budynkow zamieszkuja ich architekci... to co wybudowali jest poprostu niesprzedawalne..

 • Gość: js72

  Oceniono 90 razy 76

  Nie wiem, pewnie jestem staroświecki w tej kwestii, ale dla mnie dom powinien być przytulny, zrówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To miejsce intymne, prywatne, do którego chce się wracać, gdzie mamy czuć się bezpiecznie, komfortowo, natomiast większość tych "domów" przypomina mi opuszczone budynki w poradzieckich jednostkach wojskowych w Legnicy, skąd pochodzę. Ale być może sie nie znam na nowych kanonach architektury mieszkaniowej.

 • joankb

  Oceniono 72 razy 62

  Dziesięć lat minęło, a ciągle oglądamy projekt Medusa...
  Jakoś mam wrażenie, że za następne dziesięć obejrzę to samo. Widać to wokół - coraz gorsze osiedla, coraz monotonniejsze domki z katalogu, niewiele dobrych budynków handlowych/muzealnych/urzędów.
  Polska psieje - i architektura to odzwierciedla.

 • Gość: Architekt

  Oceniono 60 razy 42

  Wszystko to można podsumować jednym zdaniem.

  Wielu polskich architektów było chyba na zmywaku w Holandii.

 • Gość: Monia

  Oceniono 46 razy 38

  Welcome back to 70s... Czy to jest naprawde najciekawsze co ma do zaprezentowania polska architektura?

 • Gość: gość

  Oceniono 53 razy 37

  Ile razy jeszcze pokażecie te domy? Ciągle to samo - już nie da się tego oglądać!

 • Gość: eh?

  Oceniono 41 razy 31

  bardzo nieciekawe projekty. mam wrazenie, ze takie budynki widze od lat. plus niektore sa tutaj naprawde zupelnie niepotrzebnie udziwnione.

 • Gość: ruben

  Oceniono 17 razy 13

  na pierwszym zdjęciu "przeurocza" łazienka, zaprojektowana chyba z myślą o oszczędzaniu wody, bo aż się z niej chce uciekać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX