Designerskie szkoły. Subiektywny przegląd Domosfery.

Zobaczcie najciekawiej zaprojektowane  miejsca edukacji na świecie.
Przedszkole w Rosales del Canal, Saragossa Przedszkole w Rosales del Canal, Saragossa Jesus Granada

Przedszkole w Rosales del Canal, Hiszpania

Budynek składa się z dziewięciu klas rozmieszczonych wokół patio. Przy projektowaniu przedszkola architektom przyświecały dwie główne idee. Pierwsza zakłada połączenie cech publicznego zakładu z potrzebami bezpieczeństwa, które muszą towarzyszyć dziecku. Drugi warunek to twórczy rozwój przedszkolaków. W efekcie przedszkole jest bardzo przestronne, jasne i kolorowe.

 

 

aranżacja wnętrz, szkoły, design

Szkoła Publiczna Nuestra Senora del Castellar Szkoła Publiczna Nuestra Senora del Castellar Roland Halbe

Szkoła Publiczna Nuestra Senora del Castellar, Toledo, Hiszpania

Jest to odrestaurowany budynek starej Szkoły Publicznej. Architekci ze Studio Madryt Arquitectos GRG zastosowali rożne kolory dla odróżnienia wieku elementów konstrukcji, starsze fragmenty budynku pozostały szare, nowo powstałe pomieszania pomalowano na biało, a wejścia i wyjścia podkreślono barwami podstawowymi: żółtym, czerwonym i niebieskim. Projektanci zadbali o jasne przestrzenne wnętrza, proporcje i wykazali się dbałością o szczegóły.

 

 

aranżacja wnętrz, szkoły, design

Szkoła Podstawowa Havelland w Berlinie Szkoła Podstawowa Havelland w Berlinie Werner Huthmacher

Szkoła Podstawowa Havelland, Berlin, Niemcy

Przestrzenna, jasna, zaprojektowana z dbałością o środowisko naturalne, taka jest Szkoła Podstawowa Havelland w Berlinie. Dawniej dzieci uczyły się w dwóch dostojnych, ponad stuletnich budynkach, w 2009 roku połączono je bardzo nowoczesnym budynkiem. Firma Augustin und Frank, zaprojektowała szkołę tak, aby przyjaźnie spędzać w nim wiele godzin. Nowe klasy są przestronne i wielofunkcyjne. Elewacja obiektu wyróżnia się czarnym kolorem i charakterystycznym kształtem okien. Architekci położyli nacisk na naturę. Masywne, żelbetowe ściany izolują od hałasu ulicy, dodatkowo pomagają oszczędzać na klimatyzacji w lecie, a także utrzymują ciepłe powietrze zimą.

 

 

szkoły, design, dzieci,

Szkoła Munkegaard w Kopenhadze Szkoła Munkegaard w Kopenhadze www.munkegaardsskolen.dk

Munkegardsskolen, Dyssegard, Dania.

Prace nad odrestaurowaniem Szkoły Munksgård Arne Jacobsena rozpoczęto w 2005 roku. Pani architekt Dorte Mandrup wprowadziła we wnętrza dużo dziennego światła. Zaprojektowała cztery duże dziedzińce, kształtem przypominające krystalicznie otwory. Dzięki nim wnętrza są doświetlone i wyglądają bardzo efektownie.

 

 

Szkoła Postawowa Sandal Magna Community Szkoła Postawowa Sandal Magna Community Mark Hadden.

Szkoła Postawowa Sandal Magna Community, Wakefield, Anglia

Projektantka Sarah Wigglesworth zaprojektowała szkolę w formie niewielkiego miasteczka, największy nacisk położyła na jakość wzornictwa, funkcjonalność, trwałość i estetykę. Sandal Magna Community powstała na miejscu wiktoriańskiej szkoły. Aby zachować pamięć po placówce, do budowy wykorzystano cegły z rozbiórki dawnej szkoły, a dzwon ze starego budynku wisi teraz w nowej dzwonnicy. Szkoła zwraca uwagę nie tylko na historie i pamięć o minionych czasach, jest także proekologiczna i przybliża dzieci do natury. Ogródki działkowe przy klasach pozwalają na bliższe poznanie roślin i warzyw. To przyjemne miejsce zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców.

 

 

oły, design, dzieci

Szkoła dla chłopców Szkoła dla chłopców www.mcbridecharlesryan.com.au

Gimnazjum dla chłopców Penleigh i Essendon, Melbourne, Australia

Ten lśniący budynek, o kształcie trzech połączonych domów, to gimnazjum dla chłopców na przedmieściach Melbourne. Dwukondygnacyjny budynek, wyłożony czarnymi klinkierowymi płytkami, został zaprojektowany przez australijskich architektów McBride Charles Ryan. Sale na pierwszym piętrze mają zakrzywione sufity czym odtwarzają kształt dachu, na parterze ściany w klasach są zaokrąglone. Projektanci dzięki  unikalnemu wizerunkowi chcieli potwierdzić fakt, że szkoła to waży etap w życiu każdego chłopca.  Architektom zależało aby budynek był funkcjonalny, a także aby pobudzał wyobraźnię.

 

 

szkoły, design, dzieci

Szkoła w Brixton, Londyn Szkoła w Brixton, Londyn Luke Hayes.

ARK Education, Evelyn Grace Academy, Brixton, Londyn

Kompleks szkolny ARK Education, Evelyn Grace Academy w Brixton jest dziełem światowej sławy projektantki Zahy Hadid. Budynek obejmuje cztery mniejsze szkoły, które posiadają wspólna przestrzeń. Konstrukcja budynku pozwala na maksymalne wykorzystanie dziennego światła i naturalną wentylację. Przestrzeń wkoło obiektu, głównie place zabaw i boiska sportowe, angażuje uczniów do aktywnego spędzania czasu.

 

 

aranżacja wnętrz, szkoły, design

Tymczasowa wystawa na Uniwersytecie Pompeu Fabry Tymczasowa wystawa na Uniwersytecie Pompeu Fabry www.upf.edu

Uniwersytet Pompeu Fabry, Barcelona, Hiszpania

W tym projekcie nacisk położono na proces budowy. Cały budynek tymczasowej instalacji został powstał poza siedzibą Uniwersytetu i został dowieziony już gotowy. Projekt pochodzi z 2006 roku. Wystawa jest dziełem grupy "f451 Arquitectura".

 

 

szkoły, design, dzieci,

Centrum Studenckie na Uniwersytecie w Wyoming Centrum Studenckie na Uniwersytecie w Wyoming www.ltlwork.net

Centrum Studenckie na Uniwersytecie w Wyoming, USA

Studenci na Uniwersytecie Wyoming w Laramie wolny czas spędzają w takim oto gustownym salonie. Nosi on nazwę "The Sullivan Family Student Center", to miejsce do nauki, spotkań towarzyskich, ciąg komunikacyjny i poczekalnia w jednym. Wnętrze swój obecny wizerunek zawdzięcza firmie architektonicznej LTL. Projektanci postanowili odejść od stereotypu, że wspólna przestrzeń na uczelni powinna być cicha i spokojna. Zaprojektowali wnętrze tak, aby tętniło życiem i pozytywną atmosferą, stąd bogate ozdoby i liczne dodatki. Bambusowe ekrany, o bardzo skomplikowanej budowie, niecodzienne dekoracje ścian, wszystko to ma działać na studentów inspirująco. Nic, tylko się uczyć.

 

 

szkoły, design, dzieci,

Apap, otwarta szkoła Apap, otwarta szkoła www.lot-ek.com

Apap, Korea

Na brzegu rzeki, o dość dużym nachyleniu, przy dziko powstałej ścieżce, architekci z grupy LOT-EK ustawili "Otwartą Szkołę APAP". Całość zbudowana jest z 8 starannie zaaranżowanych kontenerów. Można tu znaleźć duży pokój wielofunkcyjny, powierzchnie wystawienniczą i mnóstwo miejsca do badań. Spore okna w szczytach kontenerów zapewniają różnorodne widoki.

Na parterze mieści się amfiteatr, a na piętrze znajduje się miejsce na realizację wystaw i spotkania towarzyskie.

 

 

aranżacja wnętrz, szkoły, design

Więcej o:
Komentarze (12)
Designerskie szkoły. Subiektywny przegląd Domosfery.
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  0

  ale super

 • Gość: Gość

  0

  w Polsce też sa nowoczesne szkoły np. zsp solpark kleszczow

 • Gość: Gość

  0

  @emma ktoś ci każe wysyać dziecko na religię? to twój wybór. jeśli ci się nie podoba, że jest na 5 lekcji, to zrezygnuj i niech syn siedzi w szkole tylko 4 godziny

 • Gość: Gość

  0

  A dlaczego nikt nie zamieścił tu budynków należących do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z ulicy Umultowskiej to piękne i nowoczesne budynki ładniejsze niż nie jeden z tych tu zaprezentowanych. Cudze chwalicie, swego nie znacie.

 • Gość: Gość

  0

  Szkoła w Berlinie z zewnątrz przypomina mi bunkier ;]

 • Gość: Gość

  0

  żadnej w Polsce??? :(

 • Gość: Gość

  0

  @do emmy: w tym przypadku jest akurat co chwalic... moze szkoly wygladaja dosyc zimno i nawet nieco ciemno, ale jest to na pewno efekt zamierzony by zminimalizowac wplyw upalnych temperatur... Watpie by rodzice chcieli posylac swoje dziecko do szkoly/przedszkola, gdzie moze sie udusic. W polskim klimacie tego typu architektura nie do konca ma praktyczne uzasadnienie, choc na pewno pod wzgledem estetycznym wyglada znakomicie.

 • Gość: Gość

  0

  Polaczkowi, jak to zwykle często bywa, podoba sie nie to, co fajne, ale to, co nie nasze. Jak dla mnie, to kicha. Bez klimatu, aż wieje zimnem. Jeżeli chodzi o religię - brakło odwagi, żeby zgłosić, że nie życzysz sobie religii dla swego dziecka? Wypisz dziecko, jak chcesz, a nie jęcz.

 • Gość: Gość

  0

  u nas też powoli powstaną takie projekty... są już firmy, które potrafią profesjonalnie wyposażyć tego typu obiekty. Zapraszam na www.dynamico.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX