Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Karmnik dla ptaków

Katarzyna Jodłowska

Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie przyda nam się porządny karmnik. Podpowiadamy jak go zrobić by dobrze służył ptakom.

Karmnik z dużej butelki można wykonać także jak na zdjęciu. Otwór w ściance powinien umożliwiać ptakom swobodny dostęp do ziarna.
Karmnik z dużej butelki można wykonać także jak na zdjęciu. Otwór w ściance powinien umożliwiać ptakom swobodny dostęp do ziarna.
Fot. Shutterstock.com

Karmnik dla ptaków

Ładny, odpowiednio dobrany karmnik to nie tylko ptasia stołówka, ale też ozdoba ogrodu lub balkonu. Może mieć dowolną formę i kształt - wszystko zależy od naszej wyobraźni i materiałów, jakimi dysponujemy. Zawsze jednak należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić ptakom (patrz ramka). Karmnik powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości. Ważne, by umieścić go w ustronnym miejscu, oddalonym od ruchliwej ulicy, okien i przeszklonych ścian (ptaki mogą się rozbić o szybę), trudno dostępnym dla drapieżników (np. kotów, psów). Ptaki nie tolerują bliskości człowieka. Nie umieszczajmy więc karmników na parapetach, raczej na gałęziach drzew lub na słupkach w pobliżu krzewów, które w razie potrzeby będą dobrą kryjówką. Ptasia stołówka nie może być też pomalowana na jaskrawe kolory, które odstraszają ptaki. Lepsze są spokojne, neutralne barwy, zbliżone do naturalnych. W trosce o zdrowie naszych skrzydlatych przyjaciół farby najlepiej stosować tylko na zewnątrz konstrukcji, a po malowaniu dokładnie wywietrzyć karmnik.

Jaki powinien być dobry karmnik [Porada eksperta]

KARMNIK DLA PTAKOW Z ORZECHA KOKOSA FOT. PIOTR SYGA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (157) - 1 2008 SLOWA KLUCZOWE: PTAKI ZIMA OPIEKA ZYWNOSC
Karmnik dla ptaków ze skorupki kokosa
Fot. Piotr Syga

Karmnik dla ptaków - projekt

Aby karmnik był komfortową stołówką dla ptaków, jego wielkość należy dostosować do rozmiarów odwiedzających go gości. Należy przy tym pamiętać, że ze zbyt obszernej konstrukcji będą korzystać tylko większe ptaki, małe zaś okażą się przy nich bez szans. Jeśli jednak nie orientujemy się, jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę, lepiej zdecydujmy się na niewielki karmnik dla małych ptaków. Większym gościom serwujmy wówczas jedzenie w innym, odpowiednio przygotowanym miejscu. Konstruując karmnik, pamiętajmy, że jego ważnym elementem jest daszek osłaniający pożywienie przed opadami i silnym słońcem. Można też wyposażyć konstrukcję w ścianki boczne, dzięki którym w stołówce będzie cieplej. Jej podstawa powinna mieć podwyższony brzeg, aby jedzenie nie wypadało na zewnątrz. Pamiętajmy też, że karmnik musi być przede wszystkim bezpieczny dla ptaków. Wszystkie ostre krawędzie należy więc oszlifować lub zabezpieczyć, np. taśmą klejącą. Uważajmy ponadto na zwisające sznurki - ptaki mogą się w nie zaplątać. Warto zdecydować się na karmnik z odczepianym spodem lub wysuwaną szufladą, co ułatwi usuwanie odchodów i popsutych resztek pokarmu. Częste sprzątanie uchroni ptaki przed chorobami i pasożytami.

Karmnik dla ptaków - idealny na lato

Agnieszka Żelazko projektantka i autorka karmnika
Karmnik diy
Karmnik diy
Na zdjęciu powyżej: Przykłady karmników

Karmnik dla ptaków - diy

Jeżeli brak nam czasu na wykonanie solidnej ptasiej stołówki w formie domku z drewna, poprzestańmy na wersji minimum. Skromny karmnik można zrobić np. z drucianej siatki i listewek albo patyczków i kartonu po mleku (naciętego w kilku miejscach), pustej butelki plastikowej lub wykorzystanego znicza z tworzywa sztucznego (ustawionego na podstawce), z otworem wyciętym przy dnie. Za ptasią stołówkę może też służyć drut lub sznurek, na który nawleczemy np. wydrążony orzech kokosowy. Wcześniej jednak trzeba go przeciąć, a w ściance zrobić otwory dla ptasich dziobków (patrz zdjęcie po prawej).

Na zdjęciu powyżej:

  1. Przewiewny karmnik z metalowej siatki, na większe cząstki pokarmu (np. kawałki chleba, jabłek). Idealny na lato.
  2. Karmnik w papierowym opakwaniu po mleku
  3. Karmnik ze starego lampionu na podstawce, z otworkiem wyciętym na ziarna.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Najlepsza i najtańsza do budowy automatycznego karmnika będzie butelka PET. Oto lista potrzebnych rzeczy:

  • butelka PET po 2 litrowym napoju z zakrętką
  • plastikowa podstawka pod kwiatki o średnicy o średnicy około 6 cm
  • 1 wkręt z podkładką
  • 1 gwóźdź
  • kawałek drutu
  • kombinerki
  • zapalniczka lub kuchenka gazowa
  • nożyk do cięcia papieru

Zaczynamy od rozgrzana gwoździa i wypalenia nim dziury w dnie butelki, podstawce na kwiaty i w nakrętce. Nożykiem do papieru obcinamy dwie "nóżki" butelki z których będzie wysypywał się pokarm. Mocujemy podstawkę do butelki przy pomocy wkrętu. Montujemy zaczep z drutu w nakrętce. Wsypujemy pokarm do butelki, nakręcamy zakrętkę i wieszamy pod okapem by się spodek nie zamaczał.

Poniżej pełna instrukcja - jak zbudować karmnik z butelki PET>>>

Karmnik do montażu
Karmnik do montażu
Fot. Squadnica harcerska

Karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu

Jeśli brakuje nam umiejętności stolarskich, ale nie chcemy rezygnować z samodzielnego wykonania karmnika możemy się posiłkować dostępnym na rynku rozwiązaniem tj. " Karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu" czyli zestawu drewnianych elementów do skonstruowania własnego karmnika dla ptaków.

Karmnik został wykonany z wysokiej jakości drewna. Jego samodzielny montaż jest łatwy i przyjemny. W pakiecie znajdują się wszystkie elementy potrzebne go jego złożenia. Zarówno części konstrukcji, jak i gwoździe, śrubki, papier ścierny, instrukcja montażu i sznureczek do jego zawieszenia. Jedyne co musisz mieć ze sobą to młotek i śrubokręt.

Składanie karmnika jest świetnym sposobem na spędzenie czasu ze swoim dzieckiem, przy wspólnej zabawie i nauce. Dzięki złożonemu i zamontowanemu karmnikowi możesz nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności i systematyczności poprzez regularne dokarmianie ptaków.

Złożony karmnik można zamontować zarówno na powierzchniach płaskich jak i zawiesić na dołączonym sznurku.

Wymiary: (wys. x szer. x gł.): 24 x 34 x 22 [cm]

Waga: 1,20 kg.

Cena: 23 zł

Karmnikowe ABC doktora Andrzeja Kruszewicza

    Więcej o:

Skomentuj:

Karmnik dla ptaków