Drugie życie kościoła

Co zrobić z opuszczonym budynkiem kościoła, który pomału popada w ruinę? Można go zburzyć i w jego miejsce wybudować coś nowego. Można też wnętrza wykorzystać do zupełnie innych celów. Zobaczcie co dziś kryją mury dawnych świątyń!
1 Willa w Brisbane Willa w Brisbane wgarchitects.com.au

Willa z basenem

Drewniany, niewielki kościół w Brisbane w Australii, za sprawą architektów ze studia Willis Greenhalgh Architects zamienił się w luksusowy, wygodny dom. Bryłę budynku z 1867 roku pozostawiono bez zmian. Wnętrza urządzono bardzo nowocześnie. Ściany pomalowano na biało, co jeszcze bardziej powiększyło optycznie przestrzeń. Zdecydowano się na drewniane, błyszczące podłogi.

Brisbane, willa, kościół

Bardzo wysoki sufit umożliwił stworzenie antresoli, na której ulokowano wypoczynkowy kącik. W przylegającym do budynku ogrodzie wybudowano niewielki basen.

Brisbane, willa, kościół

willa, Brisbane, kościół

2 Szkoła cyrkowa w Quebecu Szkoła cyrkowa w Quebecu ecoledecirque.com

Szkoła cyrkowa

Ćwiczenia na trapezie czy skoki na trampolinie wymagają bardzo dużych przestrzeni. Szkoła cyrkowa z Quebecu postanowiła wykorzystać ogromną, opuszczoną świątynie. Kościół Świętego Ducha wybudowano w 1931 roku. Z roku na rok przychodziło do niego coraz mniej wiernych. Podjęto więc decyzję o jego zamknięciu. W 2002 roku przestrzeń zaadaptowała Ecole de Cirque.

szkoła cyrkowa, Quebeck, kościół

Sufity pomalowano na niebiesko. Przytwierdzono do nich liny, trapezy i siatki. Na posadzkach porozkładano miękkie maty. Bogato zdobione kolumny okalające nawę dawnego kościoła, nadają wnętrzu niezwykły klimat.

szkoła cyrkowa, Quebeck, kościół

3 Księgarnia w Maastricht Księgarnia w Maastricht merkx-girod.nl

Księgarnia

Ta wyjątkowa księgarnia sieci Salexyz znajduję się w Maastricht w Holandii. Ulokowano ją w dominikańskim kościele, który został wybudowany w 1294 roku. Adaptacji gotyckich wnętrz podjęło się studio Merkx and Girod z Amsterdamu. Architekci zdecydowali się na ustawienie ogromnego, stalowego regału, sięgającego niemal sufitu. To właśnie na tym regale przechowywana jest większość książek. Można na niego wejść po schodach, aby odszukać wybraną pozycję, podziwiać sufitowe malowidła czy po prostu napawać się widokiem tego niezwykłego miejsca.

Maastricht, biblioteka

W miejscu, gdzie niegdyś znajdował się ołtarz główny, dziś jest... kawiarnia. Stoliki ustawione są w kształt krzyża. Księgarnia w Maastricht przyciąga co roku tłumy turystów z całego świata.

Maastricht, biblioteka, kościół

4 Spirito-Martini Club w Brukseli Spirito-Martini Club w Brukseli pure-sang.com

Klub muzyczny

Opuszczony, anglikański kościół przy Rue de Stassard w Brukseli kupił kilka lat temu bogaty przedsiębiorca Francisco Ravo. Od razu wiedział co mają skrywać grube mury świątyni - klub muzyczny! Za jego wystrój odpowiadają architekci z Pure Sang Design Studio. Efekt ich prac jest oszałamiający. Kryształy, skóry, czarne meble i złocenia kontrastują z kolumnami z misternie zdobionymi kapitelami i strzelistymi oknami.

Spirito-Maritini, Bruksela, kościół, klub

Już sama nazwa klubu znajdującego się w miejscu gdzie kiedyś gromadzili się wierni, może budzić kontrowersje ("Spirito-Martini" - "Duch-Martini"). Lokal jest jednym z najpopularniejszych miejsc na imprezowej mapie Brukseli.

Spirito-Martini, Bruksela, klub

5 Muzeum Historii Ogrodów w Londynie Muzeum Historii Ogrodów w Londynie dowjonesarchitects.com

Muzeum

Dlaczego w starym, londyńskim kościele na południowym brzegu Tamizy postanowiono umieścić Muzeum Historii Ogrodów? Wbrew pozorom jest to miejsce idealne. W ogrodzie kościoła St. Mary at Lambeth odkryto bowiem XVII wieczny grób rodziny Tradecant. Byli królewskimi ogrodnikami, kolekcjonerami roślinnych ciekawostek, podróżnikami i importerami roślin egzotycznych. To dzięki nim na terenie Anglii od 1620 roku uprawia się m. in. bez. Kościół od rozbiórki uratowali John i Rosemary Niccolsonowie, zakładając w tym miejscu muzeum.

dowjonesarchitects.com

W 2007 roku architekci z biura Dow Johnes, wygrali konkurs na nową adaptację muzeum. Ich projekt połączył historię z nowoczesnością. Schody i podłogi z jasnego drewna doskonale pasują do wapiennych murów starego kościoła.

Muzeum Historii Ogrodnictwa w Londynie

6 Skatepark w Arnhem Skatepark w Arnhem skatehalarnhem.nl

Skatepark

Holandia jest krajem bardzo tolerancyjnym. To co gdzie indziej wydawałoby się niemożliwe, w Holandii nikogo nie dziwi. W 2010 roku grupa pasjonatów sportów ekstremalnych z Arnhem założyła fundację, której celem było zbudowanie w mieście skateparku z prawdziwego zdarzenia. Wybór padł na ogromny, pusty i popadający w ruinę kościół.

skatepark, Arnhem, kościół

Włodarze kościelni i władze miasta chętnie zaangażowali się w projekt. Dziesiątki wolontariuszy i lokalnych firm, pracowało nad zabezpieczeniem wnętrz i tworzeniem nowych przeszkód. Każdy może pojeździć na desce w Skatehal Arnhem. Działa tu tez szkoła deskorolki dla początkujących.

Skatepark, Arnhem, kościół

Komentarze (6)
Drugie życie kościoła
Zaloguj się
 • emeryt21

  Oceniono 31 razy 5

  Wyobrazcie sobie taki kosciol u nas.......Tysiace dewotek pod plotem z moherami na glowie i piana na ustach......

 • krzywelustro

  Oceniono 21 razy 1

  W Polsce nie czeka się na opuszczenie kościoła i popadnięcie w ruinę. W Polsce już podczas nabożeństw (zwłaszcza podczas kazań) księża robią cyrk.

 • lopose.crime

  Oceniono 14 razy 0

  Holandia czy inny kraj za 10 -20 nie będzie już kościołów tylko będą meczety, a katole i niewierzący będą płacić podatek, nowy, wspaniały świat nadchodzi...

  Jeszcze zatęsknicie za Rydzykiem jak wam córkę zgwałcą.

 • Gość: Ada

  Oceniono 16 razy -2

  Takie rzeczy to tylko u protestantow, tam nie ma Najswietszego Sakramentu. Emerycie, jestes ignorantem i nie znasz roznicy miedzy kosciolem katolickim a protestanckim. Zapewne do miejsc kultu tez nie masz szacunku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX