Biały dom. Prosty i elegancki

16.06.2015 10:35
Największym problemem tego domu była mikroskopijna działka. Architekci postanowili stworzyć wnętrza, które zrekompensują właścicielom brak przestrzeni na zewnątrz.
1 Beat House, proj. Studio Loop Beat House, proj. Studio Loop fot. studioloop.net

Beat House

Beat House to projekt japońskiej pracowni Studio Loop. Dom stoi w mieście Sagamihara w prefekturze Kanagawa w Japonii. Całkowita powierzchnia budynku to zaledwie niecałe 55 m kw., a powierzchnia mierzona po podłodze (wszystkie kondygnacje) to 111 m kw. Natomiast powierzchnia działki, na której stoi dom to uwaga... 91,58 m kw.! W praktyce oznacza to, że działka kończy się 1 metr za domem, nie dając właścicielom możliwości korzystania z uroków posiadania własnego podwórka. Wydzielone zostało tylko dojście do domu i miejsce na samochód.

Beat house

2 Beat House, proj. Studio Loop Beat House, proj. Studio Loop fot. studioloop.net

Priorytet - Intymność

Dodatkową trudność stanowiło sąsiedztwo innych domów aż z trzech stron. Priorytetem było więc zapewnienie odpowiedniej prywatności przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości naturalnego światła. Na szczęście od strony południowej z posesją graniczy publiczny plac zabaw, dzięki temu nic nie ogranicza dostępu światła słonecznego z tej strony.

Beat House

3 Beat House, proj. Studio Loop Beat House, proj. Studio Loop fot. studioloop.net

Koncepcja placu

Ponieważ właściciele domu nie mają możliwości korzystania z własnego podwórka architekci postanowili im stworzyć podwórko w domu.

Centrum budynku stanowi otwarta części zaprojektowana niczym miejski plac. Nie jest to plac otwarty, lecz raczej miejski rynek, gdzie mają spotykać się wszyscy. Miejsce, gdzie wnętrze przenika się z zewnętrzem. Inspiracją dla projektantów były włoskie place, jak np. Piazza del Campo w Sienie.

W tym domowym centrum znajdziemy salon, jadalnię i kuchnię. Można tu gotować, odpoczywać, jeść, a nawet biegać.

wnętrza, aranżacja wnętrz, białe wnętrza, salon, kuchnia

4 Beat House, proj. Studio Loop Beat House, proj. Studio Loop fot. studioloop.net

Strefa prywatna

Po jednej stronie "placu" znajduje się strefa prywatna z sypialniami rodziców i dzieci oraz pracownia. Prowadzą do nich kręte, metalowe, białe schody.

Po drugiej stronie znajduje się łazienka, wc i pomieszczenie gospodarcze. Każde pomieszczenie ma własne kwadratowe okno z widokiem na "plac".

5 Beat House, proj. Studio Loop Beat House, proj. Studio Loop fot. studioloop.net

Biało, prosto, minimalistycznie

Wnętrza Beat House są urządzone bardzo prosto. Wymagała tego mała powierzchnia domu. Biel i minimalistyczne formy optycznie powiększają przestrzeń. A duża ilość naturalnego światła, wpadająca przez świetliki w poddaszu rozjaśnia dom, sprawiając, że jest przejrzysty i nowoczesny.

6 Beat House, proj. Studio Loop Beat House, proj. Studio Loop fot. studioloop.net

Na zewnątrz

Niski budżet sprawił, że zewnętrzna elewacja musiała być z jednego materiału. Architekci zdecydowali się na kolor czarny, aby dom wyglądał na masywny i jednolity. Jednocześnie gładka elewacja pozwala wpisać się budynkowi w otaczającą go architekturę.

Komentarze (3)
Biały dom. Prosty i elegancki
Zaloguj się
 • rincewood33

  0

  Kupiłeś mieszkanie i chcesz je urządzić? Masz już mieszkanie, ale potrzebujesz zmian? zapraszamy do sklepu: www.lekea.pl/sklep/ z nami się urządzisz :)

 • anwojn

  0

  Uwielbiam biel i eleganckie dodatki. Sprawdza sie zawsze nawet w pokoju dzieci. Aby pokój dziecinny był przytulny na parapecie stawiam statki allefolk.pl/20-statki :)

 • aniela_punktsiedzenia.net

  0

  Prosta, czarno - biała garderoba pasuje do takiego ascetycznego wnętrza
  www.punktsiedzenia.net/garderoba-marki-zajc/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX