Czym udekorować puste ściany?

mapind
15.11.2016 14:47
A A A
Drewno w mieszkaniu nie musi być boazerią w przedpokoju!

Drewno w mieszkaniu nie musi być boazerią w przedpokoju! (Fot. Pixabay.com/CCO)

Masz w domu dużą pustą ścianę? Nie zasłaniaj jej czymkolwiek, taka płaszczyzna stwarza nieograniczone możliwości aranżacji. Możesz położyć na niej np. cegłę, albo zwiesić oryginalną ozdobę wyrażającą twoje zainteresowania.

Pusta ściana to wielkie pole do popisu dla kreatywności. Niektóre jednak pomysły, aby dobrze wyglądały w pomieszczeniu, potrzebują przestrzeni. Inne sprawdzają się w każdym wnętrzu. Czym więc ozdobić ścianę, aby było niebanalnie i modnie?

Cegła, kamień, beton

Ceglana ściana przyciąga wzrok i wprowadza do pomieszczeń szczególny klimat. Modne są zwłaszcza cegły pomalowane na biało. Nadają się do wnętrz w stylu skandynawskim, nowoczesnym, industrialnym lub minimalistycznym. Cegła wymaga jednak dużych, wysokich i przestronnych pomieszczeń. W małych pokojach może przytłoczyć i jeszcze bardziej zmniejszyć wnętrze. Podobnie jest z kamieniem.Jego naturalne kolory i nierównomierna faktura bardzo ocieplają wnętrze, ale nadmiar przyniesie efekt wręcz odwrotny. Zamiast przywoływać klimat Południa, otrzymamy zimną jaskinię. Z tego samego powodu uważaj na beton.To prawda, że jest modny i wspaniale komponuje się z nowoczesnymi meblami, ale jego szarość w nadmiarze może przytłoczyć. Mimo wszystko chcesz mieć betonową ścianę? W małym pomieszczeniu wybierz jak najjaśniejszy jego odcień.

Drewno, ale nie boazeria

A co powiesz na drewno? Zapewne wzdrygasz się na samą myśl o boazerii na ścianie, bo oczami duszy widzisz PRL-owskie mieszkanie, ale zapewniamy, że drewniane ściany także mogą być nowoczesne. Nawiązują do natury, ocieplają wnętrze, a patrzenie na sęki i słoje drewna bardzo uspokaja. We współczesnych aranżacjach wykorzystuje się całe deski, a nie wąskie listewki. I taka ozdoba na ścianę nadaje się do każdego pomieszczenia, nawet najbardziej nowoczesnego.

A może tapeta?

Wróciła moda na tapety. Teraz jednak nie tapetuje się całego pomieszczenia, a tylko fragment ściany. Często łączy się rozmaite faktury i wzory. We wnętrzach nowoczesnych możesz położyć fototapetę, ale uwaga – zanim przykleisz ją do ściany, rozwiń i sprawdź, jak będzie wyglądać w całości. Fototapeta potrafi bowiem spłatać figla i całkowicie zmienić pomieszczenie – z dużego zrobić małe, a z nowoczesnego uczynić pretensjonalne. Odmianą fototapety są  naklejki na ściany. Najmodniejsze mają napisy, cytaty, pojedyncze litery. Wciąż chętnie kupowane są naklejki nawiązujące do natury, przedstawiające kwiaty, drzewa, motyle, chmurki, ptaki. W nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają naklejki z budowlami, np. z wieżą Eiffela.

Ramy i rowery

Najprościej gładką ścianę ozdobić obrazami. Jeśli jednak nie masz prawdziwego dzieła sztuki, nie wieszaj „Słoneczników” van Gogha. Lepiej będą się prezentować puste ramy! Modne są też stare plakaty filmowe. Na dużej ścianie znakomicie wygląda też detal charakteryzujący Twoje upodobania – zawieszone np. koło od roweru, kapelusze albo mapę.  

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Zobacz także
  • Panele ścienne Stegu /Wood Collection są łatwe w montażu. Szybki sposób na efektowną metamorfozę ścian. Modne ściany - 4 gorące trendy
  • Szablony na ścianie Szablony na ścianę. Pomysł na nietypowe dekoracje
  • Zamiast obrazu można stworzyć trójwymiarową kompozycję z paneli dekoracyjnych. W tym przypadku wykorzystano panele z drewna. Nie musimy jednak na stałe przytwierdzać ich do ściany. Wystarczy przykleić je do drewnianej płyty i powiesić jak obraz. Co powiesić na ścianie, żeby się wyróżnić?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • marlena13579

    Oceniono 1 raz 1

    Czymś ładnym, ale nie infantylnym!
    Położyliśmy na ścianach Travertino - www.e-travertino.com. Doskonale wygląda, jest eleganckim materiałem, który nadaje wyjątkowego charakteru w mieszkaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX