Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój dla niemowlaka: jak go urządzić?

Inga Kosim/MŚ

Pokój dla niemowlaka wymaga nieco innej aranżacji niż ma to miejsce w przypadku sypialni starszego dziecka. Należy zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha, ale również o rozwiązania, które ułatwią rodzicom pielęgnację i karmienie dziecka, a także utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Czym się kierować urządzając pokój niemowlaka i co tak naprawdę jest w nim niezbędne?

Pokój dla niemowlaka
Pokój dla niemowlaka
Autor: New Africa/Shutterstock

Pokój dla niemowlaka: od czego zacząć?

Urządzanie pokoju dla niemowlaka zaczniemy od malowania ścian. Kolory, które wybierzemy, będą miały duży wpływ na samopoczucie dziecka. Zawsze dobrze sprawdzą się pastele, gdzieniegdzie przełamane mocniejszym akcentem kolorystycznym. Zbyt agresywne i kontrastowe barwy mogą wywoływać u malucha rozdrażnienie, a nawet problemy ze snem. Nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z jaskrawych barw - w końcu pokój dziecka (również niemowlaka) powinien być radosny - pamiętajmy jednak o umiarze i zdrowym rozsądku.

Ciekawym pomysłem będzie namalowanie na ścianach zwierzątek czy wesołych postaci z bajek. Najbardziej odpowiednie będą składające się z prostych, geometrycznych kształtów. Jeżeli brak nam talentu plastycznego, możemy skorzystać z rozwiązań dostępnych w sklepach - naklejek lub gotowych szablonów, specjalnie przeznaczonych do pokoju dla niemowlaka. Planując malowanie ścian warto wybrać farbę odporną na zmywanie - z pewnością nie raz będziemy zmuszeni do usuwania z nich zabrudzeń.

Zobacz także:

Pokój niemowlęcy: meble i łóżeczko w aranżacji pokoju dziecka

Wybierając meble do pokoju dla niemowlaka, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Powinien być stuprocentowo naturalny, a więc najlepsze będą meble drewniane. Niezbędne i najważniejsze jest łóżeczko dla dziecka. W pokoju dla niemowlaka musi się również znaleźć miejsce do przewijania. Nie oznacza to jednak, że konieczny będzie zakup przewijaka. Praktycznym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem będzie komoda o odpowiedniej wysokości - i umieszczenie na niej materacyka. Taki mebel i tak będzie nam potrzebny do przechowywania ubranek maleństwa, można zatem nadać mu dodatkową funkcję. Blisko przewijaka muszą znaleźć się akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji dziecka, a także zapas pieluch. Przyda się do tego celu powieszony na ścianie kangurek, który pomieści wszystko, co niezbędne.

W pokoju dziecięcym przydadzą się również kosze na pierwsze zabawki, które pomogą utrzymać porządek w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych, tematycznie ozdobionych pojemników, które można dopasować do aranżacji. Wyjątkowo praktyczne są materiałowe, wiszące pojemniki, które nie zajmują miejsca na podłodze i są łatwe w czyszczeniu (można je prać w pralce). W pokoju niemowlaka warto również postawić niedużą kanapę lub wygodny fotel. Docenią je mamy karmiące piersią, ale będzie to wygodna opcja również wtedy, gdy podajemy maluchowi mleko w butelce. Kanapa przyda się z kolei nie tylko w strefie karmienia, ale i do czuwania przy dziecku, które ma niespokojną noc lub problemy zdrowotne. Zarówno fotel, jak i sofę dobrze jest wyposażyć w zdejmowane nakrycie, które bez problemu upierzemy w przypadku zabrudzenia.

Zobacz także:

O czym warto pamiętać przy urządzaniu pokoju maluszka?

Urządzając pokój dla niemowlaka pamiętajmy o jednej zasadzie - im mniej sprzętów, tym mniej kurzu. Wybierzmy również odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się łagodne, punktowe światło, które nie będzie razić i drażnić dziecka. Ważnym elementem jest także podłoga, po której będzie raczkować nasza pociecha. Dobrze sprawdzą się drewniane panele podłogowe - nie są chłodne w dotyku, a do tego wykonane z całkowicie naturalnych materiałów.

Wykładzina dywanowa ma również swoich zwolenników ze względu na przyjemną i miękką fakturę. Pamiętajmy jednak, że w jej włóknach może zbierać się kurz i znacznie trudniej utrzymać ją w czystości. Ponadto w pokoju niemowlaka mogą się pojawiać plamy z jedzenia na podłodze, a to wygeneruje dodatkową konieczność sprzątania, utrudnionego w przypadku wykładziny dywanowej.

Zobacz także:

Pokój dla niemowlaka IKEA

Ten szwedzki producent wyposażenia wnętrza cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Bogata oferta stanowi źródło gotowych inspiracji, które można wykorzystać przy aranżowaniu swojego domu czy mieszkania. Jaki jest pokój dla niemowlaka IKEA? To lekkie w formie, nowoczesne meble, utrzymane w jasnej, spokojnej kolorystyce, które świetnie wpisują się w aranżacje utrzymane w modnym stylu skandynawskim. Ponadto cały wachlarz elementów wyposażenia, które czynią to wnętrze bardziej funkcjonalnym, ułatwiając rodzicom pielęgnację malucha i utrzymanie porządku w pokoju. Pokój dla niemowlaka IKEA ciekawie uzupełnią dekoracje, które możemy wykonać samodzielnie:

Miejsce dla niemowlaka w sypialni rodziców

Czasem w mieszkaniu brakuje miejsca na oddzielny pokój niemowlaka - i musimy urządzić go w sypialni rodziców. Postawmy wtedy łóżeczko z dala od okna, aby słońce nie raziło malucha - a ewentualny podmuch powietrza z otwartego okna nie groził mi przeziębieniem. W niedużej odległości powinien się znaleźć przewijak, w w okolicy przewijaka pieluchy i ubranka na zmianę. Zadbajmy o ciepłe światło boczne i zabawki zgodne z rozwojem dziecka na etapie niemowlaka.

Pokój dla niemowlaka: jak go urządzić?
Miejsce dla niemowlaka w sypialni rodziców
New Africa/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój dla niemowlaka: jak go urządzić?