Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Młynek do zlewu. Co to jest młynek do odpadów kuchennych i jak działa?

Redakcja

Młynek do zlewu stanowi praktyczny element wyposażenia każdej kuchni. Pozwala on utrzymać czystość i segregować odpady. Jest to rozwiązanie idealne dla osób szukających sposobu na łatwe segregowanie śmieci. Co powinieneś o nim wiedzieć przed zakupem? Jak działa młynek do odpadów? I jak wybrać właściwy rozdrabniacz?

Młynek do zlewu
Młynek do zlewu
mariakray/Shutterstock

Jak działa młynek do odpadów?

Młynek do odpadów popularnie zwany jest młynkiem do zlewu. W jego skład wchodzi zespół montażowy, część rozdrabniająca, odprowadzająca resztki do kanalizacji a także włącznik. Producenci oferują szeroki wybór młynków różniących się np. rodzajem włączników. Najczęściej producenci oferują młynki bezprzewodowe uruchamiane przy użyciu pilota czy też pneumatyczne uruchamiane za pomocą sprężonego powietrza. Klienci mogą również zdecydować się na rozdrabniacz korkowy zwany również magnetycznym - we wlocie młynka znajduje się magnes - urządzenie działa w momencie, gdy wlot młynka zostanie zatkany korkiem. Wraz z jego wyjęciem rozdrabniacz przestaje działać. Najważniejszym elementem rozdrabniacza jest silnik znajdujący się w jego obudowie. W zależności od wybranego modelu istnieje możliwość wybrania młynka do zlewu posiadającego system zabezpieczający go przed przeciążeniem. Funkcja ta jest niezwykle przydatna - dość często do młynka wpada “coś”, co nie powinno się w nim znaleźć. Jeśli chodzi o montaż młynka to konieczne jest jego zamontowanie pomiędzy zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym.

Co można wrzucać do młynka do zlewu?

Przed rozpoczęciem pracy z młynkiem do zlewu warto zapoznać się z jego obsługą. Do rozdrabniacza można wrzucać wszelkie miękkie odpadki organiczne, a więc skórki z warzyw czy owoców, drobne kostki czy chrząstki. Rozdrabniacz poradzi sobie również z fusami, resztkami potraw czy też skorupkami. Nie jest to jednak urządzenie, do którego można wrzucać plastikowe torebki czy elementy szkła. Wszelkie twarde elementy mogą spowodować uszkodzenie rozdrabniacza. Należy również pamiętać, by nie wlewać do niego gorącego tłuszczu, gdyż młynek może ulec zatkaniu. Warto pamiętać również, że młynek do zlewu nie powinien być użytkowany przez dzieci - nie wolno wkładać palców do otworu rozdrabniacza, ale też wyjmować tego, co do niego wpadło. Chcąc udrożnić rozdrabniacz nie można również używać aktywnych substancji chemicznych, gdyż mogą one uszkodzić rozdrabniacz.

Jak zamontować młynek do zlewozmywaka?

Przed zamontowaniem młynka do zlewu konieczne jest sprawdzenie wymiarów instalacyjnych, m.in. tj. wielkości rozdrabniacza, odległości od dolnej misy zlewozmywaka do linii środkowej otworu wlotowego, a także szerokość rozdrabniacza. Przed wykonaniem montażu należy rozłączyć spust zlewozmywaka i rozebrać na części elementy młynka. Górny element młynka należy przyłączyć do zlewozmywaka. Warto wiedzieć, że młynek do zlewu można zamontować zarówno w zlewozmywakach ze stali, jak i z kompozytu. Dodatkowo, zlew powinien mieć średnicę odpływu, min. 3,5 cala. Szacuje się również, że grubość zlewu nie powinna przekraczać 25 mm.

Młynek do zlewu - co jeszcze warto wiedzieć?

Przed uruchomieniem rozdrabniacza zaleca się puszczenie strumienia zimnej wody, dzięki czemu urządzenie zostanie schłodzone i zostaną wypłukane resztki nieczystości. Działanie rozdrabniacza polega na rozdrabnianiu odpadów za pomocą tarczy obracającej się i wypłukaniu ich za pomocą strumienia bieżącej wody. Zaleca się również, by po wypłukaniu resztek młynek był włączony jeszcze przez ok. 10 sekund. Jednorazowo młynek do odpadów nie powinien działać jednak dłużej niż 5 minut.

Zobacz także:

Młynek do zlewu
Młynek do zlewu
mariakray/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Młynek do zlewu. Co to jest młynek do odpadów kuchennych i jak działa?