Ekspozycja polskiego designu na stałe zagości w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wizualizacja ekspozycji polskiego designu

Wizualizacja ekspozycji polskiego designu (mat. prasowe)

Na to Warszawa czekała bardzo długo. Stała wystawa poświęcona polskiemu wzornictwu zyska nową oprawę w Muzeum Narodowym.

Stała ekspozycja Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW w Warszawie będzie przedstawiać historię i najważniejsze zjawiska polskiego wzornictwa. Ekspozycja będzie obejmować prace różnych artystów i środowisk powstałych od początku XX wieku po czasy współczesne. Będzie można na niej zobaczyć m.in. wyroby Stowarzyszenia Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu, przez różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu, jak Ćmielów Design Studio.

Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane będą materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w Galerii obiektów. Wystawę wzbogacą też dwa krótkie filmy, opowiadające o projektowaniu inspirowanym folklorem i istocie projektowania przemysłowego.

Koncepcję aranżacji wystawy opracowała pracownia Matosek/Niezgoda. Galeria zostanie otwarta w nowej, odmienionej odsłonie w listopadzie 2017 roku.

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego powstał w 1978 r. w wyniku przyjęcia przez Muzeum Narodowe wzorcowni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie zbiory liczą blisko 25 tys. obiektów i są stale powiększane. Składają się na nie: meble; projekty architektury wnętrz; szkło i ceramika; tkaniny i odzież; metaloplastyka i biżuteria; zabawki; przedmioty gospodarstwa domowego; maszyny i urządzenia przemysłowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Projekt opakowania kartonik z kieszonką na frytki i sos, Dong Jiang Poznaliśmy laureatów A' Design Award & Competition 2017. Te projekty warto zobaczyć
 • Lampa Nowa Stołowa - Tabanda Lampy od polskich projektantów
 • Stoisko duetu chmara.rosinke na Salone Satelite. Polacy na Tygodniu Designu w Mediolanie, czyli nie tylko Salone del Mobile
Komentarze (6)
Ekspozycja polskiego designu na stałe zagości w Muzeum Narodowym w Warszawie
Zaloguj się
 • californian-legit

  Oceniono 10 razy 6

  Skonczcie wreszcie z tym zalosnym designem. Za PRLu Polska miala wzornictwo na poziomie swiatowym, nie tylko wzornictwo zreszta. Wiele dziedin sztuki to byla czolowka swiatowa. Teatr, film, plakat, muzyka powazna i jazz. Teraz ten polski design mozna sobie o kant dupy potluc. O innych dziedzinach sztuki lepiej tez nie wspominac.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 7 razy 1

  @californian-legit powiedział „Za PRLu Polska miała wzornictwo na poziomie światowym”
  Tak, szczególnie piękne były „opakowania zastępcze” z szarej, ubrudzonej olejem tektury.

 • metall

  0

  Skoro designu, to chyba polishowego? Jak polskiego, to wzornictwa.

 • radiata

  0

  A póki nie ma jeszcze wystawy to polecam sklep Porcelanowa w Warszawie na Kredytowej. Z najnowszą polską ceramiką i porcelaną, również ĆDS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX